W wieku 90 lat zmarł Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla i autor książki Thinking, Fast and Slow.

Andreas Müller/Visum/Redux

Portret Daniela Kahnemana, izraelsko-amerykańskiego psychologa i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2002 r., na konferencji DLD 2009 w Monachium, 27 stycznia 2009 r.


Nowe Delhi
CNN

Zmarł Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla za pionierskie teorie ekonomii behawioralnej. Miał 90 lat.

Jak wynika z oświadczenia Uniwersytetu Princeton, gdzie rozpoczął pracę na uniwersytecie w 1993 r., izraelsko-amerykański psycholog zmarł spokojnie w środę. Nie podano przyczyny jego śmierci.

Kahnemana, który napisał także bestsellerową książkę myślenie szybko i wolno, Wspierać Obalanie poglądu, że zachowanie ludzi wynika z racjonalnego podejmowania decyzji, a zamiast tego często opiera się na instynkcie.

„Danny był gigantem w swojej dziedzinie” – stwierdził w oświadczeniu Eldar Shafir, były kolega z Princeton. „Wiele dziedzin nauk społecznych nie zmieniło się od czasu jego przybycia. Będzie nam go bardzo brakować.”

Kahneman był Urodził się w Tel Awiwie w 1934 rAle jego francuscy rodzice wrócili do Paryża, gdy miał trzy miesiące.

Sześć lat później, kiedy Kahneman kończył pierwszą klasę, naziści najechali Francję, a jego rodzina została zmuszona do noszenia żółtej gwiazdy oznaczającej masowe deportacje Żydów do obozów koncentracyjnych.

Jego ojciec, chemik zajmujący się badaniami naukowymi, został przyjęty, ale później został zwolniony, a rodzina uciekła do nieokupowanej Francji i resztę wojny spędziła w ukryciu. Jego ojciec zmarł w 1944 r., a 12-letni Kahneman przeprowadził się z matką do Palestyny ​​rządzonej przez Brytyjczyków dwa lata później, tuż przed utworzeniem państwa Izrael.

Kahneman studiował matematykę i psychologię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i uzyskał stopień doktora. W Berkeley studiowałem statystykę, psychologię percepcji wzrokowej – dlaczego rzeczy wyglądają tak, a nie inaczej – i jak ludzie wchodzą w interakcje w grupach.

Następnie, w wieku 27 lat, wrócił na Uniwersytet Hebrajski, aby wykładać statystykę i psychologię, i rozpoczął słynną współpracę z Amosem Tverskym, również profesorem psychologii na Uniwersytecie Hebrajskim.

READ  28 osób zginęło w wybuchu miny w północnej Turcji | Wiadomości górnicze

W 2002 roku, sześć lat po śmierci Tversky’ego, Kahneman otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii Za modele, które pokazują, jak intuicyjne myślenie jest wadliwe w przewidywalny sposób.

Kahneman włączył wiedzę psychologiczną do ekonomii, zwłaszcza dotyczącą ludzkich osądów i podejmowania decyzji w warunkach niepewności, Królewska Szwedzka Akademia Nauk Powiedział w swoim cytacie na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *