W wizji Zuckerberga akcje Meta wzrosły najbardziej od 2013 roku

(Bloomberg) – Meta Platforms Inc. jest na dobrej drodze do największego jednodniowego zysku od prawie dekady po tym, jak dyrektor generalny Mark Zuckerberg przedstawił plany uczynienia giganta mediów społecznościowych szczuplejszym, wydajniejszym i bardziej zdecydowanym.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Zuckerberg, który spędził ostatni rok obiecując odległą przyszłość w cyfrowym świecie zwanym metaverse, był bardziej skoncentrowany podczas środowej rozmowy z inwestorami na temat pilnych kwestii, takich jak wysyłanie użytkownikom najbardziej odpowiednich filmów we właściwym czasie i wreszcie robienie dużych zyski z produktów do przesyłania wiadomości. Rok 2023 został nazwany „Rokiem Efektywności”. Akcje wzrosły o 19% do 181,77 USD o godzinie 9:45 w Nowym Jorku.

„Pracujemy nad spłaszczeniem struktury naszej organizacji i usunięciem niektórych warstw średniego kierownictwa w celu szybszego podejmowania decyzji, a także nad wdrożeniem narzędzi sztucznej inteligencji, aby pomóc naszym inżynierom zwiększyć produktywność” – powiedział Zuckerberg podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami w środę. „Możemy zrobić więcej, aby poprawić naszą produktywność, szybkość i strukturę kosztów”.

Zuckerberg powiedział, że firma wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby ulepszyć sposób rekomendacji treści – strategia mająca na celu uczynienie platformy bardziej atrakcyjną zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców. Meta nadal doświadcza spadku popytu na reklamę cyfrową, która stanowi zdecydowaną większość jej sprzedaży, zwłaszcza od klientów z branży finansowej i technologicznej. Ale firma wskazała również na niektóre branże, w tym zdrowie i podróże, w których firmy wydają najwięcej.

Sprzedaż w czwartym kwartale spadła o 4% do 32,2 miliarda dolarów, co jest trzecim z rzędu okresem spadku. Jednak suma przekroczyła szacunki analityków, a Meta prognozuje przychody w wysokości od 26 do 28,5 mld USD w pierwszym kwartale, zgodnie ze średnią prognozą na poziomie 27,3 mld USD. Analitycy spodziewają się, że Meta powróci do wzrostów po obecnym okresie.

READ  Ożywienie na giełdzie wraca do normy, inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga szczyt od 40 lat

Snap Inc. dał , firma macierzysta konkurencyjnej aplikacji społecznościowej Snapchat, przyjęła we wtorek mniej optymistyczne prognozy, obniżając swoje akcje o 10%. Snap powiedział, że spodziewa się spadku sprzedaży w bieżącym okresie, a dyrektor generalny Evan Spiegel zauważył, że spadek reklam wydaje się osiągać najniższy poziom. „Popyt na reklamę tak naprawdę nie poprawił się, ale też nie pogorszył się znacząco” – powiedział Spiegel podczas telekonferencji.

Czytaj więcej: Dyrektor generalny Snap, Spiegel, mówi, że kryzys reklamy cyfrowej się skończył

Meta, której akcje wzrosły w tym roku o 27%, odbija się po najgorszym roku w historii jej akcji. Firma stanęła w obliczu spadku popytu ze strony reklamodawców z powodu słabości w szerszej gospodarce, a także zmiany zasad prywatności dotyczących iPhone’a firmy Apple Inc. , co utrudniało Meta wyświetlanie ukierunkowanych reklam. Mita zwolniła 11 000 miejsc pracy, czyli 13% siły roboczej, w listopadzie w ramach pierwszego w historii dużego zwolnienia.

Te redukcje nastąpiły w kwartale, który w przeciwnym razie był poprawą dla firmy. Facebook, główna sieć społecznościowa Meta, ma obecnie ponad 2 miliardy użytkowników dziennie, o ponad 70 milionów więcej niż w zeszłym roku.

Firma zwiększyła również autoryzację odkupu akcji o 40 miliardów dolarów, oprócz pozostałych 10,9 miliarda dolarów z poprzednich programów odkupu. W czwartym kwartale Meta odnotowała opłatę restrukturyzacyjną w wysokości 4,2 miliarda dolarów związaną z redukcją zatrudnienia.

Zuckerberg wydał dziesiątki miliardów dolarów, próbując zbudować metawszechświat – cyfrowy świat, w którym ludzie mogą pracować i bawić się. Wysiłki te są wciąż w powijakach, co oznacza, że ​​wiele inwestycji nie prowadzi do natychmiastowych zwrotów.

Jednak firma Menlo Park w Kalifornii podała, że ​​wydatki w 2023 roku wyniosą od 89 do 95 miliardów dolarów – mniej niż poprzednia prognoza Meta. Może to pomóc złagodzić obawy inwestorów, że firma przepłaca za swoje ambicje VR.

READ  American Airlines zezwala Bullowi Shitzu na wejście na pokład samolotu lecącego do West Palm Beach, co stanowi naruszenie zasad

Nakłady inwestycyjne wzrosły w ostatnim kwartale do 32 miliardów dolarów. Natomiast nakłady inwestycyjne w czwartym kwartale 2021 r. wyniosły 5,54 mld USD.

– Z pomocą Subrata Patnaika.

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *