W Wyoming Bill Gates forsuje projekt energii jądrowej, którego celem jest zrewolucjonizowanie wytwarzania energii

Bill Gates i jego firma energetyczna rozpoczynają budowę elektrowni jądrowej nowej generacji w swoim zakładzie w Wyoming, która, jak ma nadzieję, „zrewolucjonizuje” sposób wytwarzania energii elektrycznej.

Gates należał do małej społeczności Kemmerer W poniedziałek wmurowany zostanie kamień węgielny pod inwestycję. Współzałożyciel Microsoftu jest prezesem TerraPower. W marcu spółka wystąpiła do Komisji Dozoru Jądrowego o pozwolenie na budowę Dla zaawansowanego reaktora jądrowego Do chłodzenia wykorzystuje sód, a nie wodę. Jeśli zostanie zatwierdzona, będzie działać jako komercyjna elektrownia jądrowa.

Zakład znajduje się w pobliżu elektrowni Naughton należącej do PacifiCorp, która przestanie spalać węgiel w 2026 r., a gaz ziemny dziesięć lat później – podało przedsiębiorstwo energetyczne. Reaktor nuklearny Działają bez emisji gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety. PacfiCorp planuje pozyskiwać bezemisyjną energię elektryczną z reaktorów jądrowych i twierdzi, że rozważa, ile energii jądrowej dodać do swojego długoterminowego planu.

Prace, które rozpoczęły się w poniedziałek, mają na celu przygotowanie terenu, aby TerraPower mogła jak najszybciej zbudować reaktor, jeśli uzyska pozwolenie. Rosja jest na czele Do opracowywania reaktorów chłodzonych sodem.

Gates powiedział publiczności podczas inauguracji, że „opowiada się za tym, co będzie podstawą przyszłości energetycznej Ameryki”.

„To duży krok w kierunku bezpiecznej, obfitej i zeroemisyjnej energii” – powiedział Gates. „Powodzenie takich projektów ma kluczowe znaczenie dla przyszłości tego kraju”.

Zaawansowane reaktory zazwyczaj wykorzystują chłodziwo inne niż woda i działają przy niższych ciśnieniach i wyższych temperaturach. Taka technologia istnieje od dziesięcioleci, ale Stany Zjednoczone nadal budują duże, konwencjonalne reaktory chłodzone wodą w komercyjnych elektrowniach. Projekt w Wyoming to pierwsza od prawie czterdziestu lat próba zbudowania zaawansowanego reaktora jądrowego i eksploatacji go jako komercyjnej elektrowni w Stanach Zjednoczonych, twierdzi NRC.

Nadszedł czas, aby przejść na zaawansowaną technologię energetyki jądrowej, która wykorzystuje najnowsze modelowanie komputerowe i fizykę do zaprojektowania prostej elektrowni, która jest tania, bezpieczna i wydajna, powiedział Chris Levesque, prezes i dyrektor generalny firmy.

READ  Minister spraw zagranicznych Tajwanu mówi, że Chiny realizują część planu gry dotyczącego agresji

Projekt demonstracyjny reaktora sodowego firmy TerraPower to projekt szybkiego reaktora chłodzonego sodem z systemem magazynowania energii stopioną solą.

„Natura branży nie polega na wprowadzaniu innowacji. To jak powtarzanie dotychczasowych osiągnięć, a nie posuwanie się naprzód w zakresie nowych technologii. To jest dobre dla niezawodności” – powiedział Levesque w wywiadzie, a nasi założyciele naprawdę poczuli, że nadszedł czas na innowacje.

Aplikacja dla Gruzji jest już gotowa Pierwsze dwa to od podstaw budowane amerykańskie piece Kosztem prawie 35 miliardów dolarów w ciągu jednego pokolenia. Cena rozbudowy elektrowni z dwóch tradycyjnych dużych reaktorów do czterech w Vogt obejmuje koszty rzędu 11 miliardów dolarów.

Oczekuje się, że projekt TerraPower będzie kosztować do 4 miliardów dolarów, z czego połowa będzie pochodzić z Departamentu Energii USA. Levesque powiedział, że liczba ta obejmuje pierwsze w swoim rodzaju koszty zaprojektowania i uzyskania licencji na reaktor, więc przyszłe koszty będą znacznie niższe.

Większość zaawansowanych reaktorów jądrowych rozwijanych w Stanach Zjednoczonych opiera się na rodzaju paliwa — znanego jako wysoko ulepszony, nisko wzbogacony uran — które jest wzbogacone w wyższy procent izotopu uranu-235 niż paliwo stosowane w konwencjonalnych reaktorach. TerraPower opóźnił datę uruchomienia w Wyoming o dwa lata do 2030 r., ponieważ Rosja jest jedynym komercyjnym dostawcą paliwa i współpracuje z innymi firmami w celu opracowania alternatywnych dostaw. Departament Energii USA pracuje Buduje to lokalnie.

W czwartek Edwin Lyman napisał w czasopiśmie Science artykuł, w którym budzi obawy, że paliwo to może zostać wykorzystane do produkcji broni nuklearnej. Ryzyko, jakie stwarza obecnie HALEU, jest niewielkie, ponieważ nie ma charakteru ogólnoświatowego, powiedział Lyman, dyrektor ds. bezpieczeństwa jądrowego w Związku Zaniepokojonych Naukowców. Ale to się zmieni, jeśli pójdą do przodu projekty bardziej zaawansowanych reaktorów, które wymagają większej mocy, powiedział. Lyman powiedział, że chce podnieść świadomość zagrożeń w nadziei, że społeczność międzynarodowa wzmocni bezpieczeństwo wokół paliwa.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: komunikaty na żywo i najnowsze wiadomości

Rzecznik NRC Scott Purnell powiedział, że agencja wierzy, że jej obecne wymagania będą chronić bezpieczeństwo publiczne wszelkich budowanych reaktorów i paliwa.

Firma Gates była współzałożycielką TerraPower w 2008 roku, aby sektor prywatny mógł rozwijać zaawansowaną energię jądrową w celu zapewnienia bezpiecznej, obfitej i wolnej od emisji dwutlenku węgla energii.

Reaktor firmy o mocy 345 MW może w szczytowym okresie wytworzyć do 500 MW, co wystarczy do zasilenia 400 000 domów. TerraPower twierdzi, że kilka pierwszych reaktorów skupi się na dostarczaniu energii elektrycznej. Przewiduje jednak, że przyszłe reaktory można będzie budować bliżej zakładów przemysłowych, aby zapewnić więcej ciepła.

Prawie wszystkie procesy przemysłowe wymagające obecnie dużych ilości ciepła opierają się na spalaniu paliw kopalnych. Ciepło z zaawansowanych reaktorów można wykorzystać do produkcji wodoru, produktów petrochemicznych, amoniaku i nawozów, powiedział John Kodek z Instytutu Energii Jądrowej.

To znaczące, że Gates, innowator technologiczny i mistrz klimatu, stawia na energię jądrową, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu, powiedział Kodek, starszy wiceprezes ds. polityki grupy branżowej.

„Pomogło to otworzyć ludziom oczy na rolę, jaką energia jądrowa odgrywa dzisiaj i jaką może odegrać w przyszłości w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych” – stwierdził. „W Stanach Zjednoczonych powstaje ogromny impet i potencjalne zastosowanie nowej energii jądrowej. Technologia energetyki jądrowej na znacznie szerszą skalę, niż widzieliśmy od dziesięcioleci”.

___

Zaangażowanie Associated Press w kwestie klimatyczne i środowiskowe otrzymuje wsparcie finansowe od kilku prywatnych fundacji. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkt dostępowy standardy Do pracy z filantropami, listami zwolenników i finansowanymi obszarami zasięgu AP.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *