Wadliwy czujnik mógł wyeliminować masowy start rakiety SLS NASA

Powiększenie / Rakieta SLS NASA może wystartować w sobotę 3 września 2022 roku.

Trevor Mahleman

Po odwołaniu próby startu rakiety Space Launch System w poniedziałek urzędnicy NASA powiedzieli, że pracują nad drugą próbą lotu na misję Artemis I w sobotę, 3 września.

Kontrolerzy lotów NASA Zatrzymaj pierwszą próbę uruchomienia Po tym nie byli w stanie zweryfikować, że jeden z czterech głównych silników rakiety SLS – numer silnika. 3 – Prawidłowo schłodzony do -420 stopni Fahrenheita przed zapłonem. Silniki muszą być chłodzone do ekstremalnie niskich temperatur, aby poradzić sobie z wtryskiem wysoce płynnych paliw wodorowych i tlenowych.

Podczas odprawy we wtorek wieczorem kierownik programu rakietowego SLS NASA, John Honeycutt, powiedział, że jego zespół inżynierów uważa, że ​​silnik już ostygł od temperatury otoczenia do prawie wymaganego poziomu, ale nie został prawidłowo zmierzony przez wadliwy czujnik temperatury. .

„Sposób, w jaki zachowuje się czujnik, nie pasuje do fizyki sytuacji” – powiedział Honeycutt.

Problem z NASA polega na tym, że czujnika nie można łatwo wymienić i najprawdopodobniej będzie wymagał powrotu do budynku montażu pojazdów w Kennedy Space Center na Florydzie, kilka kilometrów od wyrzutni. Spowoduje to opóźnienie startu rakiety przynajmniej do października, a agencja kosmiczna jest zaniepokojona zużyciem rakiety, która jest teraz ułożona w stos od prawie roku.

Honeycutt powiedział, że jest przekonany, że płynny wodór nie wpływa do silnika. 3 podczas poniedziałkowego odliczania i że inne czujniki, w tym pomiary ciśnienia, wskazywały, że silnik znajdował się w środowisku, które powinno się odpowiednio schłodzić. Powiedział, że jego zespół pracuje nad planem „logiki lotu”, który umożliwiłby wystrzelenie pocisku bez uzyskiwania dobrych danych z czujnika temperatury silnika.

„Przyjrzymy się wszystkim innym danym, które posiadamy i [will] Użyj go, aby podjąć świadomą decyzję”.

READ  Chiny chcą, aby ich nowa rakieta startowa astronautów była wielokrotnego użytku

W związku z tym obecny plan NASA obejmuje pewne prace na dzisiejszej wyrzutni, w tym sprawdzenie obszaru, w którym podczas poniedziałkowego odliczania wystąpił niewielki wyciek wodoru. Następnie, jeśli urzędnicy są usatysfakcjonowani tymi inspekcjami i uzasadnieniem ich lotu, aby poradzić sobie z wadliwym czujnikiem temperatury, agencja rozpocznie odliczanie w czwartek. Zgodnie z tym harmonogramem operacje tankowania rozpoczną się w sobotę rano, tuż przed 14:17 EDT (18:17 UTC), aby otworzyć dwugodzinne okno startowe. Aby dać zespołowi startowemu więcej czasu na pracę nad problemem chłodzenia silnika, proces znany jako „kondycjonowanie” silników rozpocznie się znacznie wcześniej niż w poniedziałek.

Na wtorkowej konferencji prasowej nie było od razu jasne, jakie będą konsekwencje cieplejszego niż zwykle głównego silnika. Z fizycznego punktu widzenia, zapalenie ekstremalnie zimnego paliwa w cieplejszym niż oczekiwano silniku prawdopodobnie spowodowałoby poważne uszkodzenie przynajmniej turbopompy RS-25. Przypuszczalnie więc NASA nie wystrzeliłaby rakiety SLS bez dużej wiary w logikę jej lotu.

NASA ma czas do 5 września na uruchomienie wzmacniacza, zanim zostanie on zdjęty z platformy w celu renowacji. W miarę zbliżania się daty startu 3 września agencja kosmiczna będzie ściśle monitorować prognozę pogody, a także zarządzać kwestiami technicznymi. Chociaż burze z piorunami zdarzają się często wzdłuż wybrzeża Florydy w letnie popołudnia, specjalista ds. pogody Launch Mike Burger powiedział, że napływ lądowy powinien być dość silny w ten weekend. Powinno to popchnąć morską bryzę dalej w głąb lądu i dać możliwość pojawienia się w ciągu dwóch godzin. Jeśli pogoda nie chce spróbować, NASA podejmuje działania, aby spróbować wystrzelić 5 września.

Urzędnicy podkreślali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że są pewni, że posuwają się naprzód z próbą uruchomienia. Chociaż agencja kosmiczna mocno reklamowała pierwszą próbę wystrzelenia Artemis I w poniedziałek – wystrzelenie bezzałogowego statku kosmicznego Orion na Księżyc przyciągnęło występy celebrytów, promocje w mediach społecznościowych i wizytę wiceprezydenta Kamali Harris w porcie kosmicznym na Florydzie –NASA nie zakończyła jeszcze testu tankowania.

READ  Naukowcy zdają sobie sprawę, że powracający, tajemniczy, szybki rozbłysk radiowy z kosmosu wygląda dziwnie znajomo

Mimo to agencja kosmiczna ma nadzieję, że będzie w stanie w pełni zatankować rakietę w sobotę i liczyć aż do T-0 bez dalszych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *