Wiadomości o wojnie ukraińsko-rosyjskiej: Aktualizacje przypominające walki na Wschodzie

Z konkretnym ostrzeżeniem dla zachodnich sojuszników Ukrainy, Rosja przeprowadziła w środę próbę nowego ICBM, nawet gdy wystrzeliła na Ukrainę zaporę bomb, artylerii i pocisków w celu osłabienia ukraińskiej obrony przed główną ofensywą lądową na wschodzie.

Masowa ofensywa, wymierzona w ponad 1100 celów, nastąpiła, gdy rosyjskie wojsko zbadało ataki wzdłuż 300-kilometrowej linii frontu biegnącej przez południowo-wschodni region Donbasu na Ukrainie, który według Kremla będzie celem kolejnej fazy jego wojny. Następnie stworzył i przygotował tam potężną siłę.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w komentarzach telewizyjnych, że Sarmat ICBM „zmusi każdego, kto próbuje zagrozić naszemu krajowi pośród szaleńczej agresywnej retoryki, do zastanowienia się dwa razy”, wyraźnie odnosząc się do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które pomogły Ukrainie stawić czoła trwająca rosyjska inwazja od ośmiu tygodni.

Nie jest jeszcze jasne, czy pocisk, który według rosyjskiego Ministerstwa Obrony może przenosić wiele głowic nuklearnych i przechytrzyć obronę w dowolnym miejscu na świecie, rzeczywiście ma zdolności do zmiany gry. Departament przyznał również, że pocisk nie był jeszcze gotowy do skutecznego rozmieszczenia, a Stany Zjednoczone powiedziały, że nie były zaskoczone wystrzeleniem.

Ale próba strzelania i komentarze Putina idealnie pasują do nieustannej kampanii propagandowej Kremla – jedynej informacji, jaką wielu jego ludzi kiedykolwiek widziało – która przedstawia Rosjan nie jako agresorów, ale jako ofiary zachodniego ucisku, a jednak wciąż potężne i nieugięte.

W telewizyjnym wystąpieniu z grupą uczniów na Kremlu Putin powtórzył kłamstwo, że Ukraina dokonuje ludobójstwa na rosyjskojęzycznych osobach w Donbasie, co „po prostu zmusiło Rosję do rozpoczęcia tej operacji wojskowej”.

kredyt…Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Rosnąca liczba zgonów i zniszczeń w Donbasie, wraz z krytycznym niedoborem podstawowych dostaw i usług, doprowadziły do ​​masowego exodusu oszałamiających rozmiarów na Ukrainę, kraj z przedwojenną populacją szacowaną na 43 miliony. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​liczba osób, które opuściły kraj, osiągnęła 5 milionów, oprócz ponad 7 milionów, które uciekły lub zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, ale pozostają na Ukrainie.

Rosja odrzuciła apele ONZ i innych krajów o humanitarne zawieszenie broni, aby umożliwić cywilom bezpieczną ewakuację i zaopatrzenie tych, którzy pozostali. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ we wtorek wieczorem zastępca ambasadora Rosji Dmitrij Polański powiedział, że takie apele są „nieszczere i w praktyce wskazują jedynie na dążenie nacjonalistów w Kijowie do przegrupowania się i przyjęcia większej liczby dronów”. .” i więcej pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

READ  Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdza, że ​​warstwa ozonowa Ziemi powoli się odbudowuje
kredyt…Aleksiej Fuhrman/Getty Images

Rozpoczęli się ustawodawcy w Finlandii Dyskusja, czy wstąpić do NATO Najnowszym przykładem jest to, że wojna uderzyła w cele Rosji. Putin starał się uniemożliwić Ukrainie przystąpienie do sojuszu, wyeliminować wojskową i polityczną niezależność kraju oraz zasiać podziały w NATO.

Zamiast tego Finlandia i Szwecja zmierzają w kierunku porzucenia wieloletniego niezaangażowania i dążenia do ochrony NATO przed agresywną Rosją. NATO zwiększa wydatki na wojsko i jest bardziej zjednoczone niż było od lat, a ukraińskie wojsko toczyło zaskakująco trudną bitwę przeciwko większej, ale często zdezorganizowanej i zdemoralizowanej sile inwazyjnej.

Inwazja ukraińska pozostawiła również Rosję pariasem finansowym i gospodarczym, co zostało przerwane spotkaniem ministrów finansów G-20 w środę. Kilku uczestników, w tym sekretarz skarbu Janet L. Yellen i ukraiński minister finansów Serhij Marczenko, wyszło na znak protestu przeciwko zabierającemu głos ministrowi finansów Rosji Antona Siluanowa.

Stany Zjednoczone i inne kraje NATO przekazały Ukrainie ogromne ilości broni, a transporty te coraz częściej obejmują: Cięższa, bardziej zaawansowana broń o większym zasięgu Artyleria ciężkiego kalibru, pojazdy opancerzone, pociski przeciwlotnicze, części zamienne do uszkodzonych samolotów – to złowieszcze ostrzeżenia Kremla.

Nawet Niemcy wycofały swój wieloletni zakaz wysyłania broni do strefy konfliktu i zwiększyły wydatki wojskowe, ale wezwania do pójścia dalej i wysłania czołgów na Ukrainę właśnie do tego doprowadziły. Rząd w Berlinie był podzielony.

Rosja fałszywie utrzymywała od początku inwazji 24 lutego, że bombardowała tylko cele wojskowe, ale niezliczone budynki mieszkalne, sklepy, biura, domy oraz rozbite, spalone i zrównane z ziemią samochody świadczą o tym, że jest inaczej. W Donbasie AvdiivkaW pobliżu linii frontu, gdzie rosyjskie bombardowania spowodowały śmierć i rany wielu cywilów, a wielu z nich zepchnęło się pod ziemię, naloty z tego tygodnia zniszczyły jedynie supermarket i sklep sportowy w sercu miasta.

Przedłużone bombardowanie i bombardowanie przed wysłaniem dużych sił lądowych do bitwy odzwierciedla zmianę w rosyjskiej strategii od początku wojny, kiedy to próbowała ona szybko zdobyć duże miasta i inne miejsca, ale nie udało się jej.

READ  W niedzielę na granicy Meksyku i Gwatemali doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 w skali Richtera

Rosyjska ofensywa naziemna wspierana bombardowaniami z powietrza, lądu i morza nadal sieje spustoszenie w południowo-wschodnim porcie Mariupol, który jest obecnie miejscem rozległych zniszczeń i strat nieznanych w Europie od czasów II wojny światowej. Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że zginęło tam 20 000 osób – liczba niemożliwa do zweryfikowania, z odciętym dostępem do świata i wciąż nieodebranymi ciałami – a około 120 000 przedwojennej populacji miasta, liczącej ponad 430 000, pozostaje z trudem uwięzione w gruzach Dostać to. Do żywności, wody, energii lub ciepła.

kredyt…Oleg Petrasyuk / EPA, przez Shutterstock

Ukraińscy urzędnicy poinformowali na początku środy, że osiągnęli porozumienie z siłami rosyjskimi, aby umożliwić dzieciom, kobietom i osobom starszym bezpieczne opuszczenie Mariupola, tylko po to, by później powiedzieć, że umowa o ewakuacji upadła, jak wielu przed nim. „Z powodu braku kontroli nad swoją armią okupanci nie byli w stanie zagwarantować właściwego zawieszenia broni” – powiedziała Irina Verychuk, wicepremier Ukrainy.

Żołnierze i cywile czaili się w podziemnych bunkrach Pod rozległą Hutą Azovstal W mieście, wbrew ultimatum kapitulacji, rosyjski ogień skupił się na tym stanowisku.

„Prawdopodobnie mamy nasze ostatnie dni, jeśli nie godziny”, powiedział Serhij Volina, dowódca 36. Oddzielnej Brygady Morskiej. Powiedział w filmie na Facebooku z zakładu. „Błagamy i błagamy wszystkich światowych przywódców o pomoc”.

On i inni Ukraińcy powiedzieli, że siły rosyjskie zbombardowały szpital w kompleksie Azowstal. „Wyciągamy ludzi z gruzów”, powiedział Światosław Palamar, inny lider w hucie. do Radia Wolności.

Pracownicy Azovstal mówią, że na początku wojny pod fabryką schroniło się około 4000 osób, głównie robotników fabrycznych i członków ich rodzin, ale wielu z nich wyjechało później. Inni cywile schronili się w fabryce, uciekając przed rosyjskim natarciem i, według ukraińskich urzędników, obawiając się aresztowania i przymusowego przeniesienia do obozów koncentracyjnych w Rosji. Dla żołnierzy Azovstal jest ostatnią twierdzą w mieście.

Nie jest jasne, ile osób tam zostało. Pan Volina powiedział, że 500 z nich zostało rannych.

kredyt…Aleksander Ermoszenko/Reuters

Rosja zgromadziła 76 batalionów taktycznych, każdy po 1000 żołnierzy, na południowo-wschodniej Ukrainie, w porównaniu z 65 kilka dni temu, Pentagon powiedział:i około 22 innych poza Ukrainą przegrupowują się i nabywają nowy sprzęt.

READ  Niemieccy konserwatyści są na najlepszej drodze do wygrania wyborów w północnym landzie

Analitycy wojskowi twierdzą, że płaski krajobraz Donbasu – z mniejszą liczbą lasów, wzgórz i miast niż w północnych regionach, gdzie siły Moskwy zostały mocno uderzone – może być na korzyść Rosjan.

Pierwsze w historii wystrzelenie rosyjskiej rakiety Sarmat było najnowszym przykładem wbijania przez Kreml nuklearnych mieczy w obliczu zaciekłego sprzeciwu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Na początku wojny Putin rozkazał rozmieścić rosyjskie siły nuklearne na poziomie wyższy stan alertuWysoki rangą urzędnik rosyjski mówił o rozmieszczeniu broni jądrowej wzdłuż granic państw bałtyckich.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że te wcześniejsze kroki nie miały żadnego widocznego działania za ich gorącą retoryką, ani nie wymagały żadnej odpowiedzi ze strony Stanów Zjednoczonych. Ich reakcja była podobna w środę. Zarówno Pentagon, jak i Biały Dom powiedziały, że Moskwa odpowiednio poinformowała Waszyngton przed testem Sarmata.

Powiedział John F. Kirby, rzecznik Pentagonu, „takie testy są rutynowe”. – To nie była niespodzianka.

Podobnie jak wiele ICBM obsługiwanych przez Rosję, Stany Zjednoczone i inne mocarstwa nuklearne, Sarmat jest przystosowany do przenoszenia wielu głowic nuklearnych, z których każda celuje w inny cel, dostarczanych przez „niezależne pojazdy do ponownego wejścia”, które pocisk wystrzeliwuje wysoko nad atmosferę. wraz z wabikami, aby uniknąć systemów obrony przeciwrakietowej.

kredyt…Michaił Klementiew / Sputnik

Ponadto rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że te pojazdy powracające mogą być „hiposonicznymi pojazdami szybującymi”, zdolnymi do manewrowania w drodze do celu, co utrudni ich zatrzymanie. Pocisk Sarmat był jedną z następnej generacji broni Pan Putin ogłoszony w 2018 rokuOpisali to jako niemożliwe do obrony, ale zachodni analitycy kwestionowali, czy pojazdy szybujące i inne nowe technologie już istnieją lub będą w najbliższym czasie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że pocisk, który został wystrzelony z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej Rosji, trafił w cel na półwyspie Kamczatka, 3500 mil na wschód.

Anton Trojanowski Zgłoszone z Hamburga, Niemcy i Richard Perez Pena z Nowego Yorku. Raport został nadesłany przez Michaela Schwertza z Avdiivka na Ukrainie, Stephen Erlanger z Brukseli, Mark Santora I Cora Engelbrecht z Krakowa, Polska, Iwan Nikiburnko z Tbilisi w Gruzji, Joanna Limula z Helsinek, Wiktoria Kim z Seulu Erica Sulejmana z Berlina Matthew Mbok Duży z Londynu, Jezus Jimenez z Nowego Jorku i Katie Rogers i Alan Rappaport z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *