Wielka Brytania organizuje w poniedziałek dodatkowy lot ewakuacyjny z Port Sudan

  • Napisane przez Joshuę Nevitta i Seana Seddona
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Książę Koronny Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przeprowadzi w poniedziałek dodatkowy lot ewakuacyjny dla obywateli brytyjskich wciąż uwięzionych w Sudanie.

Ale kwalifikujący się będą musieli podróżować do miasta portowego Port Sudan, 500 mil od stolicy, Chartumu, gdzie wystartowały poprzednie samoloty.

Wielka Brytania przewiozła obecnie 2122 brytyjskich posiadaczy paszportów i pracowników NHS z brytyjskimi pozwoleniami na pracę podczas 23 lotów.

Dziesiątki tysięcy ludzi uciekło z kraju, odkąd walki ogarnęły kraj ponad dwa tygodnie temu.

Stolica, Chartum, była świadkiem najbardziej zaciekłych walk, gdy armia sudańska i Siły Szybkiego Wsparcia, potężna grupa paramilitarna, walczyły o kontrolę nad krajem.

Sudańska armia poinformowała w sobotę, że rozpoczyna nowy duży atak na pozycje Sił Szybkiego Wsparcia w Chartumie.

Ostatni rozejm, który nie doszedł do skutku, miał wygasnąć o północy w niedzielę. Ale RSF powiedział, że zawieszenie broni zostało przedłużone o kolejne trzy dni.

Brytyjskie służby bezpieczeństwa od początku tygodnia traktowały Port Sudan jako alternatywne miejsce ewakuacji i ustanowiły tam ograniczoną obecność dyplomatyczną.

Osoby, które chcą wejść na pokład dodatkowego lotu, muszą stawić się na międzynarodowym lotnisku Port Sudan w poniedziałek przed godziną 12:00 czasu sudańskiego (11:00 GMT).

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział: „Jestem wdzięczny naszym siłom zbrojnym, które zapewniły alternatywę dla Wadi Saidna i które obecnie wspierają Obronę Cywilną i Siły Graniczne w celu ułatwienia akcji ratowniczych”.

Wallace dodał, że fregata Królewskiej Marynarki Wojennej – HMS Lancaster – i personel Królewskich Sił Powietrznych są w Port Sudan.

BBC poinformowało, że inny brytyjski statek – RFA Cardigan Bay – jest w drodze do Sudanu.

wyjaśnij wideo,

Świadek: Dziecko po raz pierwszy spotyka ojca po ewakuacji z Sudanu do Wielkiej Brytanii

Minister spraw zagranicznych Andrew Mitchell ostrzegł w sobotę, że Wielka Brytania „nie może przetrwać [in Sudan] na zawsze”, ponieważ sytuacja w zakresie bezpieczeństwa stale się pogarsza.

Wielka Brytania początkowo spotkała się z krytyką za rozpoczęcie ewakuacji po tym, jak inne kraje, w tym kraje europejskie, uratowały setki, zanim rozpoczął się pierwszy transport powietrzny Wielkiej Brytanii.

W osobnej operacji kilka dni wcześniej brytyjscy dyplomaci zostali ewakuowani z Chartumu przez siły specjalne po wybuchu walk wokół ambasady.

Jednak rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że ewakuacja Wielkiej Brytanii z Sudanu stała się „największą ze wszystkich zachodnich krajów”.

READ  Samorządy lokalne w Chinach znajdują nowe sposoby pozyskiwania pieniędzy w związku z obawami o zadłużenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *