Wielka Brytania podnosi niespodziewanie podatki na firmy energetyczne i stawia na energię jądrową


Londyn
Biznes CNN

Promenada rządowa Wielkiej Brytanii a nieoczekiwany podatek Firmy naftowe i gazowe powinny rozszerzyć zbiórkę na wytwórców energii elektrycznej, gdzie będą o nią konkurować zrównoważyć swój budżet Środek spowolnienie gospodarcze. Po raz pierwszy od dziesięcioleci inwestuje również w energię jądrową.

brytyjski minister finansów Jeremy Hunt ogłosić Do działań doszło w czwartek podczas uchwalania przez rząd średniookresowego budżetu, który zawierał plany podwyżek podatków i cięć wydatków publicznych.

Od 1 stycznia podatek od dywidend energetycznych dla spółek naftowych i gazowych wzrośnie z 25% do 35% i pozostanie w mocy do końca marca 2028 r. Według Departamentu Skarbu całkowity podatek dla sektora wynosi 75%. .

W tym okresie obowiązywać będzie również nowy tymczasowy podatek w wysokości 45% od nadwyżek zysków wytwórców energii elektrycznej. W Wielkiej Brytanii ceny energii elektrycznej są powiązane z hurtowymi cenami gazu, co oznacza, że ​​ogromne zyski czerpie również wielu wytwórców energii.

Łącznie środki te przyniosą w przyszłym roku 14 miliardów funtów (16,5 miliarda dolarów). Ponad 55 miliardów funtów (65 miliardów dolarów) w latach 2022-2028.

W Wielkiej Brytanii coraz częściej pojawiają się wezwania do podwyższenia podatków od nieoczekiwanych zysków spółek naftowych i gazowych Rejestrowanie zarobków W tym roku dzięki podwyżce cen spowodowanej rosyjską inwazją na Ukrainę.

Jednocześnie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa odczuwają skutki trwającej od dziesięcioleci wysokiej inflacji w wyniku rosnących rachunków za energię i żywność. Roczna stopa Inflacja w Wielkiej Brytanii W październiku wzrósł do 11,1%, najwyższego poziomu od 41 lat.

„Nie mam nic przeciwko opodatkowaniu nieoczekiwanych dochodów, jeśli rzeczywiście odnoszą się one do nieoczekiwanych zysków z nieoczekiwanych podwyżek cen energii” – powiedział Hunt w parlamencie w czwartek. „Każdy taki podatek powinien być tymczasowy, nie zniechęcać do inwestycji i uwzględniać cykliczność spółek energetycznych” – dodał.

Według Hunta Wielka Brytania wyda w tym roku dodatkowe 150 miliardów funtów (176,9 miliarda dolarów) na rachunki za energię w porównaniu z poziomami sprzed pandemii. To jest to Równowartość zapłacenia drugiej składki NHS.

READ  Pociski artyleryjskie przelatują nad liniami frontu na Ukrainie pomimo „rozejmu”. Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Czwartkowe polowanie Rząd przedłużył również wsparcie państwa dla rachunków za energię na kolejne 12 miesięcy do kwietnia 2024 r., ale powiedział, że przeciętne gospodarstwo domowe powinno spodziewać się 3000 funtów (3451 dolarów) rocznie, w porównaniu z obecnymi 2500 funtów (2951 dolarów).

Oprócz podwyżki podatku od energii, Hunt potwierdził inwestycję o wartości 700 mln GBP (824 mln USD) w Sizewell C, elektrownię jądrową prowadzoną przez francuski EDF we wschodniej Anglii.

Umowa została po raz pierwszy ogłoszona przez byłego premiera Borisa Johnsona we wrześniu ubiegłego roku i jest pierwszym krajem, który poparł projekt nuklearny od ponad 30 lat.

Hunt powiedział, że będzie zasilać równowartość 6 milionów domów przez ponad 50 lat i będzie stanowić „największy krok” w „podróży Wielkiej Brytanii ku niezależności energetycznej”.

Hunt potwierdził zobowiązanie Wielkiej Brytanii do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 68% do 2030 r. „W ubiegłym roku prawie 40% naszej energii elektrycznej pochodziło z morskiej energii wiatrowej, słonecznej i innych odnawialnych źródeł” – powiedział.

Dodał, że od kwietnia 2025 r. kierowcy pojazdów elektrycznych nie będą już zwolnieni z płacenia podatku od pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *