Władimir Putin wygra wybory prezydenckie w Rosji w 2024 rokuCNN

Prezydent Władimir Putin ma zamiar zacieśnić kontrolę nad krajem, którym rządzi od przełomu wieków, a częściowe wyniki sfałszowanych wyborów w Rosji będą przewidywalnym wielkim zwycięstwem przywódcy Kremla.

Według wstępnych wyników ogłoszonych w niedzielę przez Centralną Komisję Wyborczą (CEC) Rosji, Putin prowadził z 87,3% głosów, przy przeliczeniu połowy głosów.

W rezultacie Putin będzie rządził co najmniej do 2030 roku, kiedy będzie miał 77 lat. Najdłużej urzędujący przywódca Rosji od czasów sowieckiego dyktatora Józefa Stalina będzie sprawował władzę przez trzecią pełną dekadę.

Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. większość kandydatów opozycji nie żyje, jest uwięziona, wygnana lub pozbawiona możliwości kandydowania – a sprzeciw jest skutecznie zakazany w Rosji – Putin nie stanął przed wiarygodnym wyzwaniem dla swoich rządów.

Wynik jest nieunikniony – Rzecznik Putina powiedział, że zeszłoroczne referendum „nie było tak naprawdę demokracją”, ale „kosztowną biurokracją” – Niemniej jednak rytuał wyborczy ma dla Kremla kluczowe znaczenie jako sposób na umocnienie władzy Putina.

Zanim w 2008 roku zmieniono prawo, wydłużając kadencję prezydenta do sześciu lat, rytuał odbywał się co cztery lata. Późniejsze zmiany w konstytucji zniosły ograniczenia kadencji prezydenta, umożliwiając Putinowi pozostanie u władzy do 2036 roku.

Podczas zwycięskiego okrążenia w swojej siedzibie wyborczej pod koniec niedzieli Putin powiedział, że wybory „umocniły” jedność narodową i że Rosję „ma przed sobą wiele pracy” w konfrontacji z Zachodem.

„Ktokolwiek próbuje nas zastraszyć, ktokolwiek próbuje nas stłumić, naszą wolę, naszego ducha, nikt w historii nie mógł nam tego zrobić, to nie stanie się teraz, to się nigdy nie stanie. W przyszłości. Nigdy” – powiedział.

W ostatnich miesiącach zginęli najzacieklejsi przeciwnicy Putina.

Po przewodzeniu nieudanemu powstaniu w czerwcu przywódca najemników Wagnera Jewgienij Prigożyn zginął dwa miesiące później w katastrofie lotniczej na trasie z Moskwy do Petersburga. Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w śmierci Prigogine’a.

Wybory odbyły się miesiąc później Aleksiej Nawalny, najgroźniejszy przeciwnik Putina, zginął w arktycznej kolonii karnej. Rosyjska służba więzienna podała, że ​​„zachorował po spacerze” i stracił przytomność, a później stwierdziła, że ​​jego śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych. Kreml nie miał nic wspólnego z jego otruciem lub śmiercią.

READ  Elon Musk odpowiada Donaldowi Trumpowi po nazwaniu szefa Tesli „artystą byków***”: „Czas, aby Trump odwiesił kapelusz”

W niedzielnym wieczornym przemówieniu Putin bezprecedensowo zerwał ze swoją tradycją nie wymieniania Nawalnego z imienia, omawiania jego śmierci i potwierdzania debat. Potencjalne transfery więźniów W sprawę zamieszana jest postać opozycji. Sojusznicy Nawalnego twierdzili wcześniej, że „oddalają się” od wymiany przed jego śmiercią.

„Jeśli chodzi o pana Nawalnego – tak, zmarł. To zawsze smutne wydarzenie. Były też inne przypadki, gdy ludzie umierali w więzieniach. Czy nie zdarzyło się to w Ameryce? To nie był jednorazowy przypadek” – powiedział.

Na kilka dni przed śmiercią Nawalnego Putin poinformował, że zaproponowano wymianę go na więźniów przetrzymywanych w krajach zachodnich. „Osoba, która ze mną rozmawiała, gdy powiedziałem, że się zgadzam, nie dokończyła zdania” – powiedział Putin. „Ale niestety tak się stało [Navalny’s death] stało się Był tylko jeden warunek, że go zmienimy, żeby nie wracał. Niech tam posiedzi. Cóż, takie rzeczy się zdarzają. Nic na to nie poradzisz, takie jest życie. ”

Wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, nawoływała Rosjan do wspólnego protestu w niedzielę, ostatnim dniu głosowania w 11 strefach czasowych Rosji i 88 podmiotach federalnych. Początkowo Kreml ostrzegał przed nielegalnymi zgromadzeniami.

Ekipa CNN w Moskwie zauważyła, że ​​do południa kolejka przed lokalem wyborczym szybko się powiększyła. Demonstracje „Południe przeciwko Putinowi”. Inspirowany Nawalnym. Jedna z kobiet czekających w kolejce powiedziała CNN: „Po raz pierwszy w życiu widzę kolejkę do wyborów”. Zapytana, dlaczego przyszła właśnie wtedy, odpowiedziała: „Wiesz dlaczego. Myślę, że wszyscy w tym rzędzie wiedzą dlaczego.

Podobne protesty odbyły się pod ambasadami Rosji w całej Europie, a około południa w Londynie, Paryżu i innych miejscach zgromadziły się duże tłumy. Nawalna wzięła udział w demonstracji w Berlinie, ustawiając się w kolejce wraz z innymi wyborcami, aby zaprotestować.

Wybory zostały dodatkowo zakłócone przez akty przemocy. Do soboty Rosja wniosła przeciwko społeczeństwu co najmniej 15 spraw karnych Wlał barwnik do urn wyborczychpodpalano lokale wyborcze lub rzucano koktajlami Mołotowa. Ella Pamfilova, szefowa rosyjskiej CKW, powiedziała, że ​​celem było 29 lokali wyborczych w 20 regionach Rosji, w tym osiem prób podpaleń.

READ  NBC Los Angeles — helikopter policyjny rozbija się na plaży w Newport

Wyborcy czekają w kolejce w lokalu wyborczym w Petersburgu, Rosja, 17 marca 2024 r. w południe czasu lokalnego.

Rosja przeprowadziła wybory prezydenckie we wszystkich czterech zaanektowanych przez siebie regionach Ukrainy podczas swojej inwazji na pełną skalę. Ukraina stwierdziła, że ​​wybory naruszyły prawo międzynarodowe i zostaną uznane za „nieważne”.

Władze zainstalowane przez Rosję na okupowanej Ukrainie odnotowały ponad 80% głosów. Istnieją jednak dowody na perswazję wyborców. Kanały rosyjskiego Telegramu pokazywały rosyjskich żołnierzy chodzących od drzwi do drzwi z urzędnikami wyborczymi, aby zebrać głosy.

Na nagraniu z Ługańska widać starszą kobietę wypełniającą w swoim mieszkaniu kartę do głosowania i wrzucającą ją do urny, podczas gdy nad nią stał mężczyzna w wojskowym mundurze z pistoletem na piersi.

Po opublikowaniu w niedzielę wstępnych wyników prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał Putina „dyktatorem”, a wybory w Rosji „fałszywymi”.

„Jak to często bywa w historii, ta osoba ma po prostu dość władzy i dla wszystkich na świecie jest jasne, że robi wszystko, co w jej mocy, aby rządzić przez całe życie. Nie ma zła, którego by nie czynił, aby przedłużyć swoje władzy osobistej. Nie ma nikogo na świecie, kto by się temu sprzeciwił” – powiedział Zełenski.

Wybory następuje po ponad dwóch latach wojny, która zebrała ogromne żniwo na narodzie rosyjskim. Kreml utrzymuje w tajemnicy dane dotyczące ofiar, ale zachodni urzędnicy uważają, że na ukraińskich polach bitew zginęło lub zostało rannych ponad 300 000 rosyjskich żołnierzy.

Odpowiadając na niedzielne pytanie dziennikarza dotyczące komentarzy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z zeszłego miesiąca, że ​​nie wyklucza on wysłania wojsk europejskich na Ukrainę, Putin powiedział, że takie posunięcie byłoby „krokiem w stronę III wojny światowej”.

Mężczyzna opuszcza lokal wyborczy w lokalu wyborczym w Petersburgu 16 marca 2024 r.

Inwazja Putina przekształciła postzimnowojenną oś geopolityczną świata, co skłoniło Zachód do postrzegania Rosji jako superpotęgi po dziesięcioleciach bardziej serdecznych stosunków. Wojna skurczyła także świat Putina po tym, jak w zeszłym roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał dla niego nakaz aresztowania za rzekome zbrodnie wojenne na Ukrainie, zmuszając ponad 100 krajów do aresztowania rosyjskiego przywódcy, gdyby kiedykolwiek postawił stopę na ich ziemi.

READ  Właściciele domów tracą majątek, ponieważ rosnące stopy procentowe obciążają wartość domów

Ale wojna otworzyła także dla Rosji nowe możliwości tworzenia nowych partnerstw i wzmacniania istniejących. Pogłębiły się powiązania Rosji z Chinami, Koreą Północną i Iranem, które nie potępiły inwazji, a Putin, przedstawiając wizję świata, pod przewodnictwem Zachodu, starał się zabiegać o względy krajów globalnego Południa.

Krytycy Putina zarzucają mu, że wymyśla problemy polityki zagranicznej, aby odwrócić uwagę od niezdolności jego rządu do rozwiązania niezliczonych problemów wewnętrznych Rosji, od niskiej średniej długości życia po powszechne ubóstwo.

Kiedy pojawił się klimat Rosji Przeszkody Konflikt, który był bardziej narzucony przez Zachód, niż się spodziewano, skierował gospodarkę w stronę gospodarki, drenując zasoby na potrzeby produkcji wojskowej. Inflacja gwałtownie wzrosła, podstawowe towary, takie jak jajka, stały się niedostępne, a dziesiątki tysięcy młodych specjalistów opuściło kraj.

Trudno jest ocenić opinię publiczną w krajach autorytarnych, takich jak Rosja, gdzie agencje inwigilacji działają pod ścisłym nadzorem, a wiele osób boi się krytykować Kreml.

Jednak pozarządowa organizacja sondażowa Centrum Lewady podaje, że prawie połowa Rosjan zdecydowanie popiera wojnę na Ukrainie, a ponad trzy czwarte nieco. Lewada podaje również, że poparcie dla Putina wynosi ponad 80% – liczba praktycznie nieznana wśród zachodnich polityków i znaczny wzrost w porównaniu z trzema latami poprzedzającymi inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *