Wojna atomowa? Ławrow z Rosji mówi: nie wierzę w to

  • Ławrow mówi: Mam nadzieję, że nie ma wojny nuklearnej
  • Zachód wciąż wraca do kwestii nuklearnej – Ławrow
  • Rosja już nigdy nie będzie zależna od Zachodu – Ławrow
  • Putin mówi, że Rosja wyjdzie silniejsza
  • Ławrow mówi, że Rosja ma rynki zbytu na ropę i gaz

LONDYN (Reuters) – rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że nie wierzy, że konflikt na Ukrainie przerodzi się w wojnę nuklearną, ale ostrzegł Stany Zjednoczone i Europę, że Moskwa nie będzie już chciała polegać na Zachodzie.

Rosyjska gospodarka stoi w obliczu najpoważniejszego kryzysu od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, po tym, jak Zachód nałożył surowe sankcje na prawie cały rosyjski system finansowy i biznesowy po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego.

Zapytany przez kremlowskiego korespondenta rosyjskiej gazety „Kommiersant”, czy wierzy, że może wybuchnąć wojna nuklearna, Ławrow powiedział dziennikarzom w Turcji: „Nie chcę w to wierzyć i nie wierzę”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ławrow, minister spraw zagranicznych prezydenta Władimira Putina od 2004 roku, powiedział, że kwestia nuklearna była poruszana w dyskusjach tylko przez Zachód, który, jak powiedział, nadal powraca do wojny nuklearnej, jak Zygmunt Freud, ojciec psychoanalizy.

„Oczywiście martwi nas to, gdy Zachód, podobnie jak Freud, wciąż wraca do tego tematu” – powiedział Ławrow po rozmowach w Antalyi w Turcji ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrom Kulebą.

Ławrow powiedział, że mówienie o możliwym rosyjskim ataku na byłe sowieckie kraje bałtyckie – Litwę, Łotwę i Estonię, wszystkie obecnie będące członkami Unii Europejskiej i NATO – „wydaje się być starym oszustwem”.

Rosja i Stany Zjednoczone mają największe arsenały głowic nuklearnych po zimnej wojnie, która podzieliła świat przez większą część XX wieku, stawiając Zachód przeciwko Związkowi Radzieckiemu i jego sojusznikom.

READ  W ten weekend zginęło 15 żołnierzy

Putin 27 lutego nakazał postawić rosyjskie siły nuklearne w stan pogotowia, powołując się na zachodnie sankcje i agresywne wypowiedzi prominentnych członków sojuszu wojskowego NATO. Rosyjscy urzędnicy cytowali później brytyjskie komentarze na temat możliwej konfrontacji między NATO a Rosją.

idź na wschód

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow bierze udział w konferencji prasowej po rozmowach ze swoim kirgiskim odpowiednikiem Rusłanem Kazakbajewem w Moskwie, 5 marca 2022 r. Siergiej Ilnicki/Paul via Reuters

Putin mówi, że „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie jest konieczna dla zapewnienia rosyjskiego bezpieczeństwa po tym, jak Stany Zjednoczone rozszerzyły członkostwo w NATO o granice Rosji i poparły prozachodnich przywódców w Kijowie.

Ukraina twierdzi, że walczy o swoje istnienie, a Stany Zjednoczone i ich europejscy i azjatyccy sojusznicy potępili rosyjską inwazję. Chiny wezwały do ​​spokoju.

Teraz, gdy Zachód nałożył surowe sankcje na Rosję, Ławrow powiedział, że Moskwa odwraca się od Zachodu i zajmie się konsekwencjami gospodarczymi.

Ławrow powiedział: „Wyjdziemy z tego kryzysu z odnowioną psychiką i sumieniem: nie będziemy mieć złudzeń, że Zachód może być wiarygodnym partnerem”. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że nigdy więcej nie będziemy zależeć od Zachodu w tych obszarach naszego życia, które mają największe znaczenie dla naszych ludzi”.

W Moskwie Siergiej Czemiezow, bliski sojusznik Putina, bronił działań Rosji na Ukrainie, twierdząc, że Rosja może wytrzymać surowe sankcje nałożone przez Zachód i ostatecznie zwycięży.

Rozmawiając z rządem o środkach radzenia sobie ze skutkami sankcji, Putin powiedział, że Rosja zastąpi import rozwijającymi się rynkami krajowymi i stanie się silniejsza. Czytaj więcej

„Wszystko to doprowadzi do wzrostu naszej niezależności, samowystarczalności i suwerenności” – powiedział Putin.

Kiedy rozpadł się Związek Radziecki, wielu ludzi w Rosji i na Zachodzie miało nadzieję, że skończą się podziały zimnej wojny.

Zapytany o sankcje energetyczne nałożone przez Stany Zjednoczone Ławrow powiedział, że Rosja nie będzie próbowała namawiać żadnego kupca do zakupu jej energii.

W wyraźnym odniesieniu do Chin, drugiej co do wielkości gospodarki świata, Ławrow powiedział, że Rosja ma rynki ropy i gazu.

(Sprawozdanie Guy Faulconbridge) Montaż: Mark Heinrich

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *