Wojna między Izraelem a Hamasem: zginęło 30 000 Palestyńczyków, twierdzi Ministerstwo Zdrowia Gazy

Rafah, Strefa Gazy (AP) – W czwartek żołnierze izraelscy otworzyli ogień do Palestyńczyków czekających na pomoc w mieście Gaza, podają świadkowie. Zginęło ponad 100 osób, co oznacza, że ​​liczba ofiar śmiertelnych jest najwyższa od czasu jej rozpoczęcia Wojna Izrael-Hamas Według urzędników sanitarnych ponad 30 000.

Władze szpitala początkowo ogłosiły izraelski atak na tłum, ale świadkowie zeznali później, że izraelscy żołnierze otworzyli ogień, gdy ludzie wyciągali mąkę i konserwy z ciężarówek.

Izraelskie wojsko odmówiło przedstawienia nagranych oświadczeń na temat roli żołnierzy w tym incydencie.

Pierwszym celem Izraela było miasto Gaza i okolice na północ od enklawy Atak powietrzny, morski i lądowyRozpoczęto reakcję Atak Hamasu z 7 października. Region doznał rozległych zniszczeń i został w dużej mierze odizolowany podczas konfliktu. Ciężarówki z jedzeniem dotarł do północnej Gazy W środę urzędnicy podali, że w tym tygodniu nastąpi pierwsza od miesiąca duża dostawa pomocy dla regionu.

Trudności w koordynacji z izraelskim wojskiem, trwające działania wojenne i załamanie porządku publicznego sprawiły, że dostarczenie pomocy humanitarnej w większości Strefy Gazy jest prawie niemożliwe, twierdzą grupy pomocowe. Według ONZ jedna czwarta z 2,3 miliona Palestyńczyków zamieszkujących Gazę Twarz głodująca; Około 80% opuściło swoje domy.

Kamel Abu Nahel, który jest leczony z raną postrzałową w szpitalu Shifa, powiedział, że on i inne osoby udali się do centrum dystrybucji po tym, jak usłyszeli, że dystrybucja żywności odbędzie się o północy. „Od dwóch miesięcy jemy paszę” – powiedział.

Powiedział, że izraelscy żołnierze otworzyli ogień do tłumu, który się rozproszył, a niektórzy ukryli się pod samochodami. Gdy strzelanina ustała, wrócili do ciężarówek i żołnierze ponownie otworzyli ogień. Został postrzelony w nogę i upadł, a następnie rozpędzona ciężarówka przejechała po jego nodze – dodał.

Według Faresa Afany, szefa pogotowia ratunkowego w szpitalu Kamal Adwan, lekarze, którzy przybyli na miejsce w czwartek, znaleźli „dziesiątki lub setki” osób leżących na ziemi. Powiedział, że nie ma wystarczającej liczby ambulansów, aby zabrać wszystkich zabitych i rannych, a niektórzy zostali przywiezieni do szpitali na wozach osłów.

READ  Demokraci zjednoczyli się wokół Bidena, gdy raport wzbudził obawy ze względu na wiek

Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia Ashrafa al-Qitry co najmniej 104 osoby zginęły, a około 760 zostało rannych. Ministerstwo Zdrowia określiło to jako „masakrę”.

Ministerstwo zdrowia podało także, że liczba Palestyńczyków zabitych w wojnie wzrosła do 30 035, a 70 457 zostało rannych. Jej statystyki nie rozróżniają cywilów i kombatantów, ale mówią, że dwie trzecie zabitych to kobiety i dzieci.

Ministerstwo będące częścią kierowanego przez Hamas rządu w Gazie, Prowadzi szczegółową dokumentację ofiar. Dane liczbowe z poprzednich wojen w dużej mierze pokrywają się z danymi ONZ, niezależnych ekspertów i danymi samego Izraela.

W ataku Hamasu na południowy Izrael, który wywołał wojnę, zginęło 1200 osób, głównie cywilów, a bojownicy wzięli około 250 zakładników. Hamas i inni bojownicy nadal są w uścisku Około 100 zakładników Szczątki kolejnych 30 osób po uwolnieniu innych więźniów podczas listopadowego zawieszenia broni.

Rosnący alarm w związku z głodem w Strefie Gazy podsycił międzynarodowe wezwania do kolejnego zawieszenia broni, a Stany Zjednoczone, Egipt i Katar starają się je utrzymać. Porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem i uwolnienie części zakładników.

Mediatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie przed rozpoczęciem muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadan 10 marca. Ale jak dotąd Izrael i Hamas pozostają takie same. Zbyt publiczne jak na ich żądania.

Tymczasem urzędnicy ONZ ostrzegają przed dalszymi masowymi ofiarami, jeśli Izrael wywiąże się ze swojego zobowiązania do ataku. Miasto na południe od RafahPonad połowa 2,3-milionowej populacji Gazy szukała schronienia. Mówią również, że atak w Rafah może zniszczyć pozostałą akcję pomocową.

Uważa się, że setki tysięcy Palestyńczyków pozostaje w północnej Strefie Gazy pomimo wydanego w październiku izraelskiego rozkazu ewakuacji tego obszaru, a wielu z nich, aby przeżyć, jest zmuszonych do spożywania paszy dla zwierząt. Według ONZ 1 na 6 dzieci w wieku poniżej 2 lat na północy cierpi z powodu poważnego niedożywienia i wycieńczenia.

READ  Oto, co warto zobaczyć na czwartkowym przesłuchaniu w sprawie dokumentów skonfiskowanych w Mar-a-Lago

COGAT, izraelski organ wojskowy odpowiedzialny za sprawy cywilne Palestyny, powiedział, że w tym tygodniu do północnej Strefy Gazy wjechało około 50 ciężarówek z pomocą. Nie wiadomo, kto udzielił pomocy. W ostatnich dniach niektóre kraje zdecydowały się na zrzuty powietrzne.

Światowy Program Żywnościowy stwierdził to na początku tego miesiąca Wstrzymuje dostawy na północ Z powodu narastającego chaosu sfrustrowani Palestyńczycy ewakuowali przechodzący konwój.

Od rozpoczęcia ofensywy w Strefie Gazy po ofensywie Hamasu z 7 października Izrael zakazał wwozu żywności, wody, leków i innych towarów z Egiptu na południe przez przejścia graniczne w Rafah i izraelskie przejścia graniczne Kerem Shalom. Pomimo międzynarodowych wezwań do zwiększenia pomocy liczba ciężarówek z zaopatrzeniem jest znacznie niższa od 500 codziennie przybywających przed wojną.

COGAT oświadczył w środę, że Izrael nie nakłada ograniczeń na wielkość napływającej pomocy. Izrael i ONZ stwierdziły, że setki ciężarówek czekają na pracowników organizacji humanitarnych po palestyńskiej stronie Kerem Shalom.

W środę rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że duże ciężarówki wjeżdżające do Gazy miały zostać rozładowane i załadowane do mniejszych pojazdów, ale było ich za mało, a Gaza nie miała bezpieczeństwa, aby dystrybuować pomoc.

Policja kierowana przez Hamas w Gazie przestała chronić konwoje po izraelskich atakach.

___

Sehayeb doniósł z Bejrutu.

___

Dowiedz się więcej o zasięgu AP https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *