Wojna na Ukrainie: Rosja przeprowadziła w tym miesiącu dziewiąty atak rakietowy na Kijów

  • Napisane przez Adama Durbina i Jamesa Landella
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Policjant ogląda szczątki rosyjskiej rakiety zestrzelonej przez ukraińską obronę powietrzną

Stolica Ukrainy, Kijów, została zaatakowana przez Rosję po raz dziewiąty w tym miesiącu.

Przemawiając przed uwolnieniem, burmistrz Witalij Kliczko powiedział, że pożar w jednym z powiatów został spowodowany spadającymi gruzami.

Eksplozje słyszano także w centralnej Ukrainie, w obwodach winnickim, chmielnickim i żytomierskim.

Administracja wojskowa w Kijowie poinformowała, że ​​wstępne informacje wskazują, że wszystkie nadlatujące pociski zostały zniszczone.

Kliczko, pisząc na Telegramie, powiedział, że pożar wybuchł w garażu w dzielnicy Darnica w Kijowie, ale dodał, że nikt nie został ranny.

Szef cywilnej administracji wojskowej w Kijowie powiedział, że nad Morzem Kaspijskim został przeprowadzony zmasowany atak rakietowy z rosyjskich bombowców strategicznych.

Serhij Popko powiedział, że atak najprawdopodobniej obejmował pociski manewrujące, dodając, że Rosja rozmieściła drony zwiadowcze nad Kijowem po rozpoczęciu fali nalotów.

Powiedział, że drugi pożar wybuchł w budynku niemieszkalnym w dzielnicy Desnyansky na wschód od Kijowa, ale nie podał żadnych informacji, czy ktoś został ranny.

wyjaśnij wideo,

Dwie osoby dorosłe i pięcioletnie dziecko zginęły po tym, jak rosyjski pocisk wylądował w pobliżu stadionu

Powoli, ale nieuchronnie Ukraina przygotowuje masową ofensywę przeciwko najeźdźcom Rosji.

Zachodni urzędnicy twierdzą, że ukraińskie wojsko jest w „rosnącej gotowości” przed długo oczekiwaną kontrofensywą przeciwko rosyjskiej inwazji.

Urzędnicy powiedzieli, że wiele zdolności wojskowych Kijowa „łączy się” – w tym jego zdolność do rozmieszczania czołgów, pojazdów bojowych i inżynierów bojowych, a także oczyszczania min, mostów na rzekach i atakowania celów dalekiego zasięgu.

Powiedzieli, że siły rosyjskie są w niepewnym stanie, ale ostrzegli, że linie obronne Moskwy na Ukrainie są „potencjalnie groźne” i strzeżone przez „rozległe pola minowe”.

Urzędnicy argumentowali zatem, że sukces jakiejkolwiek ukraińskiej ofensywy powinien być mierzony nie tylko zdobyczami terytorialnymi, ale także tym, czy skłoniła ona prezydenta Rosji Władimira Putina do ponownego przemyślenia swojej strategii.

Twierdzili, że „wiadomy wpływ na Kreml” był bardziej znaczący niż siły ukraińskie przepychające się przez linie rosyjskie aż do granicy.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba spotkał się w środę w Kijowie z chińskim dyplomatą i odrzucił wszelkie plany pokojowe, które mogłyby wiązać się z przekazaniem terytorium Rosji.

Jednak umowa zezwalająca Ukrainie na eksport milionów ton zboża przez Morze Czarne została przedłużona o dwa miesiące, dzień przed jej wygaśnięciem.

READ  Międzynarodowy Trybunał twierdzi, że ma jurysdykcję, sprawa o ludobójstwo w Myanmarze powinna iść naprzód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *