Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

przypisane mu…David Gutenfelder dla The New York Times

Kijów, Ukraina – Pomimo ciężkich strat w ciągu prawie sześciu miesięcy wojny, Rosja nadal miała wyraźną przewagę nad Ukrainą w bezpośredniej bitwie, która obejmowała brutalne bitwy artyleryjskie. Tak więc armia ukraińska stara się prowadzić wojnę na własnych warunkach.

Wyposażona w rosnący arsenał zachodniego uzbrojenia dalekiego zasięgu i z pomocą lokalnych bojowników znanych jako rewolucjoniści, Ukraina twierdzi, że uderzyła siły rosyjskie głęboko na liniach wroga, zakłócając krytyczne linie zaopatrzenia i coraz częściej uderzając w cele niezbędne dla zdolności bojowych Moskwy. Jednym z strajków przeciwko Rosjanom w tym tygodniu była seria wybuchów w bazie lotniczej na okupowanym Krymie, które według ukraińskiego urzędnika były spowodowane nalotem przeprowadzonym z pomocą lokalnych bojowników.

W sobotę Ukraińcy twierdzili, że uderzyli w ostatni z czterech głównych mostów na rzece Dniepr na południu Ukrainy, izolując i uniemożliwiając ponowne zaopatrzenie tysięcy rosyjskich żołnierzy, według zachodnich urzędników wywiadu.

„Oczywiście będą starali się reformować i szukać alternatywy na przejściach” – powiedział w poście na Facebooku Serhiy Khelan, doradca szefa administracji wojskowej regionu Chersoniu. „Ale nadszedł czas, pieniądze, a gdy tylko będą gotowe i zdobędą sprzęt i siłę – ponownie je zniszczymy”.

przypisane mu…Planet Labs BBC/Planet Labs BBC, za pośrednictwem Associated Press

Był to ostatni krok w kampanii mającej na celu odzyskanie ziem południowych zajętych przez Rosję w pierwszych dniach wojny, impuls, który Ukraińcy mają nadzieję, że tak bardzo osłabi siły Moskwy, że zostaną zmuszone do odwrotu.

READ  Wojna ukraińsko-rosyjska: Aktualizacje na żywo i wideo

Zmiana taktyki Ukrainy nie doprowadziła do znaczących zdobyczy terytorialnych. Udało mu się jednak powstrzymać rosyjskie natarcie w całym kraju i ciężkie straty poniesione na Ukrainie wiosną, kiedy codziennie ginęło nawet 200 żołnierzy.

Główne rosyjskie wysiłki na wschodniej Ukrainie skupiają się obecnie na próbach zdobycia pola w obwodzie donieckim, aw ostatnich dniach w okolicy miasta Peski toczą się ciężkie walki. W sobotę rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że miasto upadło, czego nie można niezależnie zweryfikować.

Minister obrony Ukrainy, Oleksiy Reznikov, powiedział w zeszłym tygodniu, że ministrowie obrony USA i Wielkiej Brytanii udzielili mu porady: powiedział Reznikov w wywiadzie dla Pravda, ukraińskiego medium informacyjnego.

przypisane mu…Daniel Berholak dla The New York Times

„Nie mamy zasobów, aby zanieczyszczać ziemię trupami i pociskami, tak jak robi to Rosja” – powiedział. „Więc konieczna jest zmiana taktyki i walka w inny sposób”.

Zamiast walczyć łeb w łeb i próbować pokonać Rosjan brutalną siłą, stosują strategię śmierci za tysiąc ran.

Kluczowe dla rosyjskich starań o utrzymanie terytorium na południu Ukrainy jest kontrola Moskwy nad Krymem, który Rosja nielegalnie zaanektowała w 2014 roku. Przed masową inwazją na Ukrainę na początku tego roku Moskwa wysłała na półwysep dziesiątki tysięcy żołnierzy, którzy zostali schwytani. Ogromne obszary południowych regionów Chersoniu i Zaporożu w ciągu kilku dni.

Od tego czasu koleje z Krymu są kluczowe dla umożliwienia Moskwie transportu broni i ciężkiego sprzętu na południową Ukrainę. W zeszłym tygodniu brytyjska Agencja Wywiadu Obronnego poinformowała, że ​​Ukraińcy uderzyli w główną linię kolejową z półwyspu, co sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby linia kolejowa łącząca Chersoń z Krymem nadal działała.

przypisane mu…Mauricio Lima dla The New York Times

Agencja powiedziała, że ​​Rosjanie prawdopodobnie będą ścigać się, aby to naprawić, ale atak podkreślił poważną słabość.

READ  Zostań lub uciekaj: mieszkańcy Sudanu stoją przed trudną decyzją | wiadomości o konflikcie

Następnie, we wtorek, seria eksplozji wstrząsnęła rosyjską bazą lotniczą marynarki wojennej na Krymie, niszcząc co najmniej osiem rosyjskich samolotów bojowych i zadając poważny cios zdolnościom lotnictwa morskiego rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, według zachodnich analityków wojskowych.

Bez względu na przyczynę wybuchów był to nie tylko symbolicznie wstydliwy epizod dla Kremla, ale także podkreślał słabości Rosji na południowym teatrze.

Elastyczność jego podejścia daje wyraźną przewagę – powiedział Witalij Kim, szef administracji wojskowej w Mikołajowie, gdzie armia ukraińska organizuje siły do ​​kontrataku.

„Rosjanie działają zgodnie z książką, rozmieszczają formacje bojowe, tak jak zostały one przygotowane w Związku Radzieckim”, powiedział w wywiadzie w zeszłym tygodniu. „Nasi ludzie przeczytali tę książkę, bardzo dobrze ją rozumieją i wykorzystują ją do własnych celów”.

Michael Schwartz Napisała Natalia Novosulova.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *