Wraz z rosnącymi obawami o inflację nastroje konsumentów spadają do najniższego poziomu od dekady

Niedawne badanie przeprowadzone przez University of Michigan wykazało, że Zaufanie konsumentów Z powodu obaw spadł do nowego minimum w ciągu dekady inflacja ekonomiczna Rosnące pośród nieustannej rosyjskiej inwazji Ukraina.

University of Michigan Consumer Confidence Index (MCSI), comiesięczne badanie opinii konsumentów na temat gospodarki, finansów osobistych, biznesu i warunków zakupów, zakończył się w marcu 2022 r. na poziomie 59,4%, co oznacza spadek o 5,4% w porównaniu z ostatecznym odczytem 62,8% w lutym 2022 r. i spadła o 5%, 30,0% od odczytu indeksu 84,9% rok temu w marcu 2021 r.

Odczyt z końca marca na poziomie 59,4% jest niższy o 0,5% od najniższego od dekady poziomu 59,7 w połowie marca.

Elon Musk mówi „samotnie”, że ludzie nie powinni żyć dłużej, będą się spotykać

Decydenci polityczni powinni rozważyć rosyjską inwazję na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego i wkroczyła w jej 32. dzień w niedzielę, powiedział Richard Curtin, główny ekonomista badania konsumenckiego Uniwersytetu Michigan, głównym źródłem trwających zakłóceń gospodarczych, wraz z rozprzestrzenianiem się nowego COVID-19. Zmienne są również poniekąd drugorzędnym czynnikiem.

Badanie wykazało, że głównym powodem wzrostu pesymizmu była inflacja, a stopa inflacji na przyszły rok oczekiwana jest na poziomie 5,4%, najwyższym od listopada 1981 roku.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, zeznaje przed przesłuchaniem Senackiej Komisji Bankowej na Kapitolu w Waszyngtonie, USA, 1 grudnia 2020 r. (Susan Walsh/Paul przez Reuters/File Photo)

Kiedy konsumenci zostali poproszeni o wyjaśnienie własnymi słowami zmian w ich warunkach finansowych, więcej konsumentów wspomniało o niższym poziomie życia z powodu wyższej inflacji niż w jakimkolwiek innym czasie, z wyjątkiem najgorszej recesji w ciągu ostatnich 50 lat: od marca 1979 r. do kwietnia 1981 r. oraz od maja do października 2008 – powiedział Curtin. Co więcej, 32% wszystkich konsumentów spodziewało się, że ich ogólna sytuacja finansowa pogorszy się w przyszłym roku, co jest najwyższym poziomem odnotowanym od rozpoczęcia badań w połowie lat 40. XX wieku.

READ  Analityk mówi, że wahanie w handlu bitcoinami (BTC) może sygnalizować powrót „dobrych czasów”

Curtin ocenił, że połączenie wyższych cen i mniej pozytywnych perspektyw dochodowych oznacza, że ​​połowa wszystkich gospodarstw domowych spodziewa się spadku dochodów skorygowanych o inflację w przyszłym roku.

Jedynym obszarem gospodarki, w którym konsumenci pozostawali optymistami, był rynek pracy, gdzie 30% ankietowanych w marcu przewidywało, że w ciągu najbliższego roku stopa bezrobocia będzie prawdopodobnie dalej spadać w porównaniu do 24% respondentów, którzy spodziewali się wzrostu.

„Silny wzrost zatrudnienia będzie nadal wywierał presję na wzrost płac, prowadząc do wyższych dochodów i lepszych perspektyw zatrudnienia” – powiedział Curtin. „Siła ta następnie rozszerzy popyt konsumencki i ostatecznie doprowadzi do kolejnego cyklu wzrostu cen i płac. Czynniki te stanowią niezbędne (ale nie wystarczające) warunki dla rozwoju psychologii inflacji jako samospełniającej się przepowiedni”.

Ocenił ponadto, że „zapobieganie psychologii inflacyjnej jest znacznie mniej kosztowne, zanim zakorzeni się ona w zachowaniach gospodarczych konsumentów i firm”. Chociaż zaufanie, że polityka gospodarcza rozwiąże problem, jest niezbędne, Curtin zauważa niestety, że połowa konsumentów ocenia obecną politykę negatywnie, a ponad trzy razy więcej niż 16% konsumentów ocenia ją pozytywnie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ Z FOX BUSINESS

Według Investopedii, wielu konsumentów obawiało się, że Rezerwa Federalna nie zareagowała odpowiednio na ryzyko inflacji sutków na wczesnych etapach. MCSI oceniło w połowie stycznia, że ​​zaufanie respondentów do polityki rządu spadło do najniższego poziomu od 2014 roku.

Wyniki MCSI na koniec marca oceniły obecną sytuację gospodarczą na 67,2%, co oznacza spadek o 1,5% z 68,2% w lutym i spadek o 27,7% od zeszłego roku w marcu 2021 roku. Indeks oczekiwań konsumentów wyniósł 54,3% przez rząd brytyjski. Na koniec marca spadek o 8,6% w porównaniu z 59,4% w lutym i o 31,9% mniej niż rok temu w marcu 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *