Wstępne wyniki wykazały, że centroprawicowy Alexander Stubb wygrał w niedzielę drugą rundę wyborów prezydenckich w Finlandii pokonując Pekkę Haavisto z zielonej lewicy.
Według fińskiego nadawcy publicznego YLE, oczekuje się, że były premier Alexander Stubb wygra w niedzielę wybory prezydenckie w Finlandii przeciwko byłemu ministrowi spraw zagranicznych Pekce Haavisto.
YLE spodziewało się, że Stoop z konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej wygra fińską prezydenturę zdobywając 51,4% głosów, podczas gdy Haavisto z Zielonej Lewicy otrzyma 48,6% głosów.
Prognoza YLE, która okazała się bardzo dokładna w poprzednich wyborach, to model matematyczny obliczony na podstawie wcześniejszych sondaży i określonej liczby niedzielnych głosów na podstawie oficjalnych danych dostarczonych przez Centrum Rejestru Prawnego. W Finlandii badania opinii publicznej nie są powszechnie stosowane.
Głównym zadaniem zwycięzcy będzie kierowanie polityką zagraniczną i bezpieczeństwa nowego państwa członkowskiego NATO w obliczu miażdżącej inwazji Rosji na Ukrainę.
Stobbe i Haavisto w dużej mierze zgadzają się co do priorytetów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii. Należą do nich utrzymanie twardego stanowiska wobec Rosji – która dzieli z Finlandią rozległą granicę o długości 1340 km – wzmocnienie więzi w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i Waszyngtonem oraz pomoc Ukrainie.
W przeciwieństwie do większości krajów europejskich Prezydent Finlandii ma władzę wykonawczą w zakresie formułowania polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Robią to w kontaktach z rządem, szczególnie w odniesieniu do krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.
Głowa państwa dowodzi także wojskiem, co jest szczególnie istotne w obliczu aktualnego stanu bezpieczeństwa w Europie i zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Finlandii, która przystąpiła do NATO w kwietniu 2023 roku.
Staub zajął pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów, które odbyły się 28 stycznia, zdobywając 27,2% głosów, przed pozostałymi ośmioma kandydatami.
Stubb stał na czele rządu w latach 2014–2015, a wcześniej zajmował kilka innych stanowisk ministerialnych.
Wicemiss w pierwszej turze Haavisto był głównym dyplomatą Finlandii w latach 2019–2023 i głównym negocjatorem w sprawie jej wejścia do NATO. Haavisto, były mediator konfliktów ONZ i ekolog, otrzymał w pierwszej turze 25,8 procent głosów.
Dokończenie tury było konieczne, gdyż w pierwszej turze, która odbyła się 28 stycznia, żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowy głosów.
Uprawnionych do głosowania było ponad 4 miliony osób. Zwycięzca zastąpi popularnego prezydenta Sauli Niinisto, którego druga sześcioletnia kadencja kończy się w marcu.
Niinistö nie kwalifikuje się do reelekcji.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.