Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, z sojusznikami z NATO, którzy płacą bardzo niskie pensje

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Donald Trump ostrzegł sojuszników z NATO, że będą zachęcać Rosję, aby „robiła, co chce”, jeśli członkowie sojuszu nie osiągną celów w zakresie wydatków na obronę.

Komentarze Trumpa pojawiły się podczas wiecu wyborczego przed prawyborami Republikanów w Karolinie Południowej w tym miesiącu, co może pomóc mu przypieczętować nominację swojej partii do kandydowania przeciwko Joe Bidenowi w listopadowych wyborach.

Były prezydent USA, który od dawna jest krytykiem NATO i ma ciepłe stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział zwolennikom, że „NATO było pokonane, dopóki się nie pojawiłem”. Powiedział, że podczas swojej kadencji nalegał na europejskich sojuszników, że „wszyscy zapłacą”.

Trump przypomniał, że prezydent państwa członkowskiego NATO zapytał, czy Stany Zjednoczone będą bronić Rosji w przypadku rosyjskiego ataku.

Trump odpowiedział: „Nie będę cię chronić. „Naprawdę zachęcałbym ich, żeby robili, co chcą. Trzeba płacić. Trzeba płacić swoje składki” – wspomina.

Wypowiedzi Trumpa sygnalizują, że w przypadku ponownego wyboru na prezydenta mógłby zagrozić zaangażowaniu we wzajemne bezpieczeństwo w sercu sojuszu NATO w czasie, gdy strach przed Rosją gwałtownie wzrósł w następstwie jej wojny z Ukrainą. Były prezydent wywierał ostatnio presję na Kongres, aby sprzeciwiał się zatwierdzeniu nowej pomocy dla Kijowa, która ma kluczowe znaczenie na polu bitwy.

Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz skrytykował w niedzielę wypowiedzi Trumpa. Motto NATO „Jeden za wszystkich, jeden za wszystkich” to zdecydowane zobowiązanie. Żadna kampania wyborcza nie jest pretekstem do zabawy z bezpieczeństwem sojuszu” – napisał w serwisie X.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że spodziewa się, że „co najmniej połowa” jego członków osiągnie narzucony sobie cel, jakim jest wydawanie 2 procent swojego PKB na obronność.

READ  Mitt Romney wśród establiszmentu Republikanów krytykujących RNC za potępienie Cheneya i Kinzingera

„NATO to dobry interes dla Stanów Zjednoczonych. Dzięki NATO Stany Zjednoczone mają więcej przyjaciół i sojuszników niż jakiekolwiek inne mocarstwo” – powiedział podczas podróży do Waszyngtonu w zeszłym miesiącu. Wzywając Stany Zjednoczone do ponownego wyrażenia swojego zaangażowania w sojusz, powiedział, że podzielone NATO oznacza „zmniejszoną siłę Ameryki”.

Włoski senator Carlo Calenda, były minister, a obecnie lider centrowej opozycji, napisał w niedzielę w X: „Ten szaleniec [Trump] Największe zagrożenie dla Zachodu. . . UE powinna przygotować się na wydarzenie jego zwycięstwa, przyspieszając realizację Wspólnego Programu Bezpieczeństwa.

Po zwycięstwach w klubach w Iowa i prawyborach w New Hampshire w zeszłym miesiącu oraz w Nevadzie w tym tygodniu Trump jest faworytem do nominacji Republikanów na prezydenta.

Podczas wiecu w Karolinie Południowej Trump naśmiewał się także z męża Nikki Haley, jego głównej rywalki o nominację Republikanów. Michael Haley z Gwardii Narodowej Armii, obecnie stacjonujący w Afryce.

„Co się stało z jej mężem? Co się stało z jej mężem? gdzie on jest Już go nie ma” – powiedział Trump.

Złowieszcze ostrzeżenie Trumpa skierowane do członków NATO i jego represje wobec członka armii stacjonującego za granicą przypominają retorykę wywołującą podziały, która napędza jego kampanię i dodaje energii bazie Republikanów.

Haley, która w ostatnich tygodniach zaostrzyła swoją krytykę Trumpa, powiedziała podczas przerwy w kampanii w Lexington w Południowej Karolinie: „Donaldzie, jeśli masz coś do powiedzenia, nie mów tego za moimi plecami. Wejdź na platformę dyskusyjną i powiedz mi to w twarz.

„Jeśli drwisz ze służby weterana wojennego, nie zasługujesz na prawo jazdy, a co dopiero na prezydenta Stanów Zjednoczonych” – dodał. Haley nie odniosła się do komentarzy Trumpa na temat NATO.

Rzecznik Białego Domu powiedział: „Propagowanie inwazji morderczych reżimów na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i pozbawione sumienia oraz zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych, stabilności na świecie i naszej krajowej gospodarce”.

READ  Sąd Najwyższy Roe vs. House uchwala ustawy kodyfikujące prawa do aborcji po ataku na Wade

Trump (77 l.) nieznacznie wyprzedza średnie sondaże ogólnokrajowe, mierząc bezpośredni wyścig z Bidenem (81 l.). W tym tygodniu oferta prezydenta dotycząca reelekcji została zachwiana po opublikowaniu raportu specjalnego prokuratora. Robert Hurr zajmował się tajnymi dokumentami, gdy był wiceprezydentem za czasów Baracka Obamy.

Harr nie przedstawił żadnych zarzutów wobec Bidena, ale powołał się na „słabą pamięć prezydenta”, co wzbudziło nowe obawy dotyczące wieku prezydenta i zdrowia psychicznego.

Dodatkowe raporty Amy Cosm z Rzymu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *