Wstępne wyniki wskazują, że Stubb ma wygrać wybory prezydenckie w Finlandii

Wstępne wyniki wykazały, że centroprawicowy Alexander Stubb wygrał w niedzielę drugą rundę wyborów prezydenckich w Finlandii pokonując Pekkę Haavisto z zielonej lewicy.

reklama

Według fińskiego nadawcy publicznego YLE, oczekuje się, że były premier Alexander Stubb wygra w niedzielę wybory prezydenckie w Finlandii przeciwko byłemu ministrowi spraw zagranicznych Pekce Haavisto.

YLE spodziewało się, że Stoop z konserwatywnej Partii Koalicji Narodowej wygra fińską prezydenturę zdobywając 51,4% głosów, podczas gdy Haavisto z Zielonej Lewicy otrzyma 48,6% głosów.

Prognoza YLE, która okazała się bardzo dokładna w poprzednich wyborach, to model matematyczny obliczony na podstawie wcześniejszych sondaży i określonej liczby niedzielnych głosów na podstawie oficjalnych danych dostarczonych przez Centrum Rejestru Prawnego. W Finlandii badania opinii publicznej nie są powszechnie stosowane.

Głównym zadaniem zwycięzcy będzie kierowanie polityką zagraniczną i bezpieczeństwa nowego państwa członkowskiego NATO w obliczu miażdżącej inwazji Rosji na Ukrainę.

Stobbe i Haavisto w dużej mierze zgadzają się co do priorytetów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii. Należą do nich utrzymanie twardego stanowiska wobec Rosji – która dzieli z Finlandią rozległą granicę o długości 1340 km – wzmocnienie więzi w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i Waszyngtonem oraz pomoc Ukrainie.

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich Prezydent Finlandii ma władzę wykonawczą w zakresie formułowania polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Robią to w kontaktach z rządem, szczególnie w odniesieniu do krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Głowa państwa dowodzi także wojskiem, co jest szczególnie istotne w obliczu aktualnego stanu bezpieczeństwa w Europie i zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w Finlandii, która przystąpiła do NATO w kwietniu 2023 roku.

Staub zajął pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów, które odbyły się 28 stycznia, zdobywając 27,2% głosów, przed pozostałymi ośmioma kandydatami.

Stubb stał na czele rządu w latach 2014–2015, a wcześniej zajmował kilka innych stanowisk ministerialnych.

READ  Nowe szczegóły dotyczące rosyjskiego planu „fałszywej flagi” skłaniają USA do przygotowania się na najgorsze na Ukrainie

Wicemiss w pierwszej turze Haavisto był głównym dyplomatą Finlandii w latach 2019–2023 i głównym negocjatorem w sprawie jej wejścia do NATO. Haavisto, były mediator konfliktów ONZ i ekolog, otrzymał w pierwszej turze 25,8 procent głosów.

Dokończenie tury było konieczne, gdyż w pierwszej turze, która odbyła się 28 stycznia, żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowy głosów.

Uprawnionych do głosowania było ponad 4 miliony osób. Zwycięzca zastąpi popularnego prezydenta Sauli Niinisto, którego druga sześcioletnia kadencja kończy się w marcu.

Niinistö nie kwalifikuje się do reelekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *