Wybory lokalne 2023: Konserwatyści przegrywają z Rishi Sunakiem, mówi Partia Pracy

  • Napisane przez Joshuę Nevitta i Briana Wheelera
  • Polityka BBC

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Wybory lokalne w Anglii… za mniej niż 60 sekund

Partia Pracy powiedziała, że ​​​​ciężkie straty w lokalnych wyborach konserwatywnych stanowiły „wyraźne odrzucenie” Rishiego Sunaka w jego pierwszym teście wyborczym jako premiera.

A lider Partii Pracy, Sir Keir Starmer, twierdził, że jego partia jest na najlepszej drodze do wygrania następnych wyborów powszechnych, spodziewanych w przyszłym roku.

Partia Konserwatywna straciła 48 rad i ponad 1000 radnych w całej Anglii w sondażach opinii publicznej w czwartek, pokonując swoje najgorsze prognozy.

Partia Pracy twierdzi, że jest obecnie największą partią w samorządzie lokalnym, wyprzedzając konserwatystów po raz pierwszy od 2002 roku.

Rzecznik Partii Pracy powiedział: „Brytyjska opinia publiczna wyraźnie odrzuciła premiera, który przede wszystkim nie miał mandatu”.

Liberalni Demokraci osiągnęli to, co ich przywódca Sir Ed Davey opisał jako „najlepszy wynik od dziesięcioleci”, przejmując kontrolę nad 12 Domami, w większości w konserwatywnym rdzeniu. Partia zyskała 405 nowych radnych, w porównaniu do zdobycia 536 Partii Pracy.

Zieloni zdobyli 241 mandatów – ich najlepszy wynik w historii wyborów lokalnych – i zapewnili sobie pierwszą większość w angielskim zgromadzeniu w Mid Suffolk, chociaż Partia Pracy wyprzedziła ich jako największa partia w Brighton and Hove.

Sunak przyznał, że wyniki były „rozczarowujące”, ale powiedział, że nie widział „znaczącej fali ruchu w kierunku Partii Pracy ani podekscytowania jej programem”.

Sir Keir twierdził, że „imponujące” wyniki pokazały, że jego partia jest dobrze przygotowana do usunięcia konserwatystów z rządu w wyborach powszechnych, które mają się odbyć w przyszłym roku.

„Nie popełnijcie błędu, jesteśmy na dobrej drodze do uzyskania większości dla Partii Pracy w następnych wyborach powszechnych” – powiedział radosnym działaczom w Medway w hrabstwie Kent, jednej z rad, które jego partia wyrwała torysom.

„trochę katastrofa”

Partia Pracy zdobyła kontrolę nad radami w obszarach, które byłyby kluczowymi polami bitew w wyborach powszechnych, w tym w Medway, Swindon, Plymouth, Stoke-on-Trent i East Staffordshire.

Prognozowany udział BBC w głosach krajowych stawia Partię Pracy na 35%, konserwatystów na 26%, a Liberalnych Demokratów na 20%.

Przewidywana dziewięciopunktowa przewaga Partii Pracy oznacza największą przewagę nad konserwatystami w tej mierze od czasu utraty przez partię władzy w 2010 roku.

Ankieter Sir John Curtis powiedział, że tegoroczne wyniki były „mało katastrofalne dla konserwatystów”.

Ale redaktor polityczny BBC, Chris Mason, powiedział, że wyniki sugerują, że zarówno konserwatystom, jak i Partii Pracy trudno byłoby być pewnymi zdobycia większości w następnych wyborach powszechnych.

Członek gabinetu cieni Partii Pracy, Peter Kyle, zaprzeczył, że wyniki, w których Liberalni Demokraci zdobyli prawie tyle samo nowych radnych co Partia Pracy, były raczej głosowaniem antyrządowym niż głosowaniem za Partią Pracy.

Powiedział programowi BBC Radio 4’s Today, wyniki pokazały, że Partia Pracy odzyskała poparcie w „kluczowych miejscach” i zdobędzie zdecydowaną większość w wyborach powszechnych, bez konieczności zawierania umów z innymi partiami.

„We wszystkich obszarach, na które celowała Partia Pracy, na których skupiliśmy zasoby, na których naprawdę chcieliśmy ponownie połączyć się z wyborcami, zrobiliśmy to”.

Dodał, że Sir Keir Starmer „przewodził z frontu” i że Partia Pracy prowadziła „zdyscyplinowaną” kampanię, która pokazała, że ​​„zmierza w stronę rządu”.

W Swindon, gdzie Partia Pracy przejęła kontrolę nad radą gminy po raz pierwszy od 20 lat, obalony lider rady konserwatystów David Rennard obwinił „koszty utrzymania i wyniki rządu w ciągu ostatnich 12 miesięcy” za lokalne kłopoty swojej partii.

Reynard powiedział, że chociaż premier „zaczął załatwiać sprawy”, wyborcy w Swindon „to, co było wcześniej, było czymś, co im się nie podobało”.

podpis pod zdjęciem,

David Rennard, były lider rady Swindon, który stracił mandat

Konserwatywny burmistrz Tees Valley, Ben Houchin, który będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach, powiedział, że słabe wyniki Partii Konserwatywnej były częściowo wynikiem „przewrotów i przewrotów ostatnich 12 miesięcy”.

Powiedział, że Partii Pracy „udało się przeprowadzić referendum w sprawie rządu”, dodając, że „ludzie nie czują, że mogą na nas głosować”.

„Myślę, że możemy śmiało powiedzieć”, że konserwatyści przegrają następne wybory powszechne, powiedział Nigel Churchill, były konserwatysta, który stracił miejsce w Radzie Plymouth – kolejny cel Partii Pracy.

„Opinia publiczna nie ufa im w tej chwili” – powiedział.

Ale sekretarz edukacji Robert Halfon powiedział, że tegoroczne wybory lokalne „zawsze będą trudne” dla jego partii.

Powiedział, że wewnętrzne podziały partyzanckie „nie pomogły”, ale twierdził, że straty były spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kryzys kosztów utrzymania i problemy z NHS.

„Każdy rząd w okresie średnioterminowym, zwłaszcza ten, który sprawuje władzę od 13 lat, zawsze ponosi straty w wyborach samorządowych” – powiedział.

Inni posłowie torysów powiedzieli BBC, że apatia – konserwatywni wyborcy pozostający w domu – była również dużym problemem dla partii.

Kluczowe wyniki w skrócie:

  • wyczerpanie Ma 536 radnych i 22 radnych – w tym kluczowe pola bitew w Swindon, Plymouth, Medway i Stoke-on-Trent, gdzie partia ma nadzieję odnieść sukces w następnych wyborach powszechnych.
  • Torysi Stracił 1061 radnych i 48 rad, ale przejął kontrolę nad Torbay i Werry Forest
  • Liberalni Demokraci Zdobył 12 rad i 405 radnych, w tym dawne twierdze torysów w Windsor i Maidenhead oraz Stratford-upon-Avon
  • około 250 zielony Radni zostali wybrani, a partia zdobyła po raz pierwszy zdecydowaną większość w radzie w Mid-Suffolk

Dostępne miejsca znajdowały się głównie w radach hrabstw, które są odpowiedzialne za usługi, w tym zbieranie śmieci, parki, mieszkania komunalne i aplikacje planistyczne.

Reszta wyborów dotyczyła mieszanki rad miejskich i jednostek – jedna władza lokalna obsługująca wszystkie usługi lokalne – oraz czterech burmistrzów.

Wybory były pierwszymi w Anglii, w których w lokalach wyborczych sprawdzano tożsamość wyborców. Niektórzy wyborcy powiedzieli BBC, że odmówiono im wstępu do lokali wyborczych, co skłoniło krytyków do wezwania do zniesienia zasad dotyczących tożsamości.

READ  Ukraina twierdzi, że odniosła sukcesy na polu bitwy na północnym wschodzie, gdy Rosjanie wycofują się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *