Wybory w Hiszpanii: Głosowanie rozpoczyna się w sondażu, w którym socjaliści mogą stracić władzę

  • Najnowsze osiągnięcia
  • Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 9 rano (0700 GMT).
  • Poczta podaje, że 2,47 miliona osób głosowało korespondencyjnie

MADRID (Reuters) – Hiszpanie rozpoczęli głosowanie w niedzielę w potencjalnie bliskich wyborach powszechnych, w których rządzący socjaliści premiera Pedro Sancheza mogą stracić władzę, a skrajnie prawicowa partia po raz pierwszy od 50 lat wejdzie w skład nowego rządu.

Głosowanie rozpoczęło się o 9 rano (0700 GMT) i zakończy się o 20:00 (1800 GMT), kiedy zostaną ogłoszone wyniki głosowania. Eksperci twierdzą, że o ostatecznym wyniku zadecyduje mniej niż milion głosów i mniej niż 10 mandatów w 350-osobowym parlamencie.

Sanchez wezwał do przedterminowych wyborów po tym, jak lewica poniosła klęskę w wyborach lokalnych w maju, ale jego gra na winie przeciwników może przynieść odwrotny skutek.

Sondaże pokazują, że w wyborach wygra centroprawicowa Partia Ludowa Alberto Nuneza Figo, ale aby utworzyć rząd, będzie musiała współpracować ze skrajnie prawicową partią Vox Santiago Abascala. Będzie to pierwszy raz, kiedy skrajnie prawicowa partia wejdzie do rządu od końca dyktatury Francisco Franco w latach 70.

Wielu Hiszpanów jest oburzonych, że wezwano ich do głosowania w środku upalnego lata, kiedy są na wakacjach. Poczta poinformowała w sobotę, że głosy pocztowe osiągnęły rekord wszechczasów wynoszący 2,47 miliona, a wiele osób zdecydowało się oddać głosy z plaży lub z gór.

„Scenariusz status quo i zawieszony parlament pozostaje realną możliwością, łączne szanse są prawdopodobne w 50%”, napisał Barclays w niedawnej notatce dla klientów, powołując się na niewielką marżę na korzyść PP i ogólną niepewność co do sondaży i frekwencji wyborczej.

Wynik może zależeć od tego, czy Figo lub Sanchez uzyskają wystarczające poparcie mniejszych partii, aby utworzyć rząd koalicyjny.

READ  Oczekuje się, że Stany Zjednoczone zredukują swoje siły w pobliżu Bliskiego Wschodu poprzez usunięcie Morskich Sił Szybkiego Reagowania z Morza Śródziemnego

Socjalistyczny Rząd Mniejszościowy premiera (PSOE) jest w koalicji ze skrajnie lewicową Unidas Podemos, która startuje w niedzielnych wyborach z ramienia platformy Sumar.

Przyjęła postępowe przepisy dotyczące eutanazji, praw osób transpłciowych, aborcji i praw zwierząt oraz powiedziała wyborcom, że prawa te mogą zostać odebrane, jeśli antyfeministyczna partia Vox, skupiona na wartościach rodzinnych, będzie częścią następnego rządu.

Sanchez, sprawujący urząd od 2018 r., postrzegał swoją kadencję jako premiera naznaczoną zarządzaniem kryzysowym – od pandemii COVID i jej skutków gospodarczych po politycznie niszczycielskie konsekwencje nieudanej próby uzyskania niepodległości przez Katalonię w 2017 r.

Eksperci twierdzą, że lider PPP Vigo, który nigdy nie przegrał wyborów w swojej rodzinnej Galicji, wykorzystał swoją reputację tępoty, sprzedając się jako stabilna i bezpieczna ręka, co może podobać się niektórym wyborcom.

Utworzenie nowego rządu zależy od skomplikowanych negocjacji, które mogą trwać tygodnie lub miesiące i mogą zakończyć się nowymi wyborami.

Ta niepewność może wpłynąć na skuteczność Madrytu jako obecnego gospodarza sześciomiesięcznej rotacyjnej prezydencji w Radzie UE, a także na wydatkowanie unijnych pieniędzy na odbudowę po koronawirusie.

Grafika Reutera

(Reportaż Jessiki Jones – montaż) Nick McPhee i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *