Wyciek połączenia ujawnia wymianę ognia między Putinem a Macronem

Zaledwie cztery dni przed atakiem sił rosyjskich na Ukrainę, Władimir Putin i Emmanuel Macron wdali się w gorącą kłótnię telefoniczną, w której rosyjski siłacz twierdził, że Wołodymyr Zełenski okłamał francuskiego prezydenta, zgodnie z wyciekiem bomby.

Szczegóły tajnej wymiany między dwoma przywódcami zostały ujawnione 20 lutego w nowym filmie dokumentalnym o radzeniu sobie przez Macrona z trwającym konfliktem, zatytułowanym „Prezydent, Europa i wojna”, którego premiera odbyła się w zeszłym tygodniu na kanale. Francja 2.

Ponieważ Rosja była na dobrej drodze do zebrania swoich sił w ramach przygotowań do całkowitej inwazji pod koniec lutego, Macron zadzwonił do swojego rosyjskiego odpowiednika, aby przedstawić swoje poglądy na eskalację sytuacji i omówić „użyteczne środki” w celu jej rozładowania.

A Putin szybko skierował rozmowę na naszego „drogiego kolegi pana Zełenskiego”, oskarżając ukraińskiego prezydenta o „kłamywanie” Macronowi o jego zamiarze wdrożenia porozumień mińskich, które miały na celu zakończenie wojny w regionie Donbasu.

Następnie Putin sprzeciwił się wyraźnej odmowie Zełenskiego negocjowania z prokremlowskimi ukraińskimi separatystami, co rozwścieczyło francuskiego prezydenta i skłoniło go do wykrzyknięcia z wyraźnym rozczarowaniem: „Nie wiem, skąd twój prawnik nauczył się prawa!”

Emmanuel Macron
Macron zakwestionował kwalifikacje prawników Putina podczas napiętej wymiany zdań na temat sugestii Rosji, aby Ukraina negocjowała z prokremlowskimi separatystami.
AP
Putin i Marcon siedzą naprzeciwko siebie przy stole w Moskwie
Dwa tygodnie przed telefonem Macron (z prawej) spotkał się twarzą w twarz z Putinem w Moskwie.
Sputnik/AFP przez Getty Images

Następnie dodał: „Nie wiem, kto jest prawnikiem, który będzie mógł wam powiedzieć, że w suwerennym kraju teksty ustaw są proponowane przez grupy separatystyczne, a nie przez demokratycznie wybrane władze”.

Putin odpowiedział na swojego francuskiego odpowiednika, argumentując, że rząd Zełenskiego nie został wybrany demokratycznie.

„Doszli do władzy w krwawym zamachu stanu, z morderstwami, podpaleniami i spaleniem żywcem” – powiedział Macronowi Putin.

Zełenski, były komik, został wybrany z miażdżącym zwycięstwem w 2019 r., zdobywając ponad 73% głosów.

Gdy werbalna spór nasilał się, Macron powiedział Putinowi, że „nie obchodzą go propozycje separatystów”, ponieważ są one poza prawem.

Po kolejnych kłótniach francuski przywódca próbował sprowadzić rozmowę z powrotem na tor dyplomatyczny i zaproponował spotkanie wszystkich stron konfliktu. Putin obiecał też, że wezwie Zełenskiego do „uspokojenia wszystkich”, ale wezwał prezydenta Rosji do obniżenia temperatury na granicy z Ukrainą.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: w obwodzie kijowskim znaleziono ponad 900 ciał cywilnych

„Wczoraj było dużo bombardowań” – zauważył Macron. „Jeśli chcemy dać szansę dialogowi, musimy uspokoić sytuację w regionie”.

Putin powiedział, że jego siły zakończą ćwiczenia wojskowe tej nocy, ale ostrzegł, że Rosja „z pewnością pozostawi obecność wojskową na granicy, dopóki sytuacja w Donbasie się nie uspokoi”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow
W środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował „jednostronny wyciek” poufnej rozmowy telefonicznej, nazywając to pogwałceniem „moralności dyplomatycznej”.
AFP przez Getty Images

Macron wezwał Putina, aby nie „poddawał się jakimkolwiek prowokacjom” i naciskał, by w nadchodzących dniach zgodził się na konfrontację twarzą w twarz z prezydentem Bidenem w Genewie, ale rosyjski przywódca unikał ustalenia konkretnej daty, ukrywając swój pędzel… z komplementami.

Następnie Putin od niechcenia zakończył rozmowę, mówiąc Macronowi: „Szczerze mówiąc, chciałem grać w hokeja na lodzie, ponieważ rozmawiam z tobą tutaj z siłowni przed rozpoczęciem ćwiczeń fizycznych”.

Mimo zapewnień Macrona, że ​​zgodził się „w zasadzie” na spotkanie z Bidenem w celu znalezienia dyplomatycznego rozwiązania narastającego kryzysu, następnego dnia Putin uznał Doniecką Republikę Ludową oddzieloną od Ukrainy i Ługańską Republikę Ludową.

A trzy dni później Siły rosyjskie rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę inwazję na UkrainęOgień artyleryjski spadł na miasta i miasteczka, w tym na Kijów.

Podczas środowej wizyty w Wietnamie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaatakował Francję za opublikowanie treści ściśle tajnej rozmowy.

– W zasadzie prowadzimy negocjacje w taki sposób, że nigdy nie wstydzimy się tego, jeśli chcesz – powiedział minister spraw zagranicznych. „Zawsze mówimy to, co myślimy i jesteśmy gotowi odpowiedzieć na nasze słowa i wyjaśnić nasze stanowisko. Myślę, że etyka dyplomatyczna oczywiście nie pozwala na tak jednostronny wyciek danych.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *