Wycofanie autopilota w przypadku 2 milionów pojazdów Tesli jest obecnie przedmiotem kontroli federalnej

Zbliżenie / Tesla Model S z 2014 r., jadąca na autopilocie, zderza się z wozem strażackim Culver City zaparkowanym na ruchliwym pasie dla pojazdów na autostradzie międzystanowej nr 405.

Zły tydzień Tesli trwa. Producent samochodów elektrycznych ogłosił we wtorek swoje kwartalne wyniki, które wykazały gwałtowny spadek sprzedaży i rentowności. Dziś dowiedzieliśmy się, że Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyraża zaniepokojenie faktem, że masowe wycofanie Tesli w celu naprawy systemu wspomagania Autopilota – które w grudniu zeszłego roku opóźniło się do ponad 2 milionów samochodów – w rzeczywistości nie zwiększyło bezpieczeństwa systemu.

Biuro ds. Badania Usterek NHTSA bada system Autopilota Tesli od sierpnia 2021 r., kiedy to wszczęło wstępne dochodzenie w odpowiedzi na serię pojazdów Tesli, które podczas działania w ramach systemu Autopilota zderzyły się z zaparkowanymi pojazdami ratowniczymi.

W czerwcu 2022 r. ODI zamieniło to badanie na analizę techniczną, a w grudniu 2023 r. Tesla była zmuszona wycofać z rynku ponad 2 miliony pojazdów po tym, jak analiza wykazała, że ​​producent samochodów posiadał nieodpowiednie systemy monitorowania kierowców i zaprojektował system, który może „ przewidywalne nadużycie.”

NHTSA Teraz zamknięte Ta analiza inżynierska, Który zbadał 956 wypadków. Po wykluczeniu wypadków, w których zawinił inny pojazd, gdy autopilot nie działał lub gdy nie było wystarczających danych do podjęcia decyzji, ustalono 467 wypadków z udziałem autopilota, które można podzielić na trzy odrębne kategorie.

Po pierwsze, 221 dotyczyło zderzeń czołowych, podczas których Tesla uderzyła w pojazd lub przeszkodę pomimo „wystarczającego czasu, aby czujny kierowca mógł zareagować i uniknąć kolizji lub złagodzić jej skutki”. Kolejne 111 awarii autopilota miało miejsce, gdy kierowca nieumyślnie rozłączył system, a kolejne 145 awarii autopilota miało miejsce w warunkach niskiej przyczepności, np. na mokrej nawierzchni.

READ  Amerykańskie i chińskie organy regulacyjne w rozmowach na temat źródeł transakcji audytowych

Jak wielokrotnie zauważył Ars, system autopilota Tesli ma bardziej łagodny zakres operacyjny niż jakikolwiek podobny system wspomagania kierowcy, który nadal wymaga od kierowcy trzymania rąk na kierownicy i wzroku na drodze, a w raporcie NHTSA dodaje się, że „Autopilot wezwał do zwiększenia pewności kierowcy.” Dzięki większej mocy sterowania i łatwiejszemu udostępnianiu.

W rezultacie dochodzi do kolizji pomiędzy oddzielnymi kierowcami, a wypadki te „często są poważne, ponieważ ani system, ani kierowca nie reagują odpowiednio, co skutkuje dużymi prędkościami różnicowymi i skutkami wypadków o dużej energii” – twierdzi NHTSA. Niestety, w ich wyniku zginęło co najmniej 13 osób.

NHTSA stwierdziła również, że system telematyczny Tesli ma wiele luk w zabezpieczeniach, pomimo powszechnego przekonania wśród wielu fanów marki, że system Autopilot stale nagrywa i przesyła na serwery Tesli, aby się udoskonalać. Zamiast tego rejestruje wypadek tylko w przypadku wyzwolenia poduszek powietrznych, co według danych NHTSA zdarza się jedynie w 18 procentach wypadków zgłaszanych przez policję.

Agencja skrytykowała także marketing Tesli. „Warto zauważyć, że termin „autopilot” nie oznacza funkcji wspomagania L2, ale raczej rodzi wrażenie braku kontroli kierowcy. Termin ten może skłonić kierowców do przekonania, że ​​automatyzacja ma większe możliwości niż w rzeczywistości, i zachęcić kierowców być zbyt pewnym siebie podczas jazdy.” Automatyzacja” – mówi.

Ale teraz ODI NHTSA jest otwarte Zapytanie zwrotne Aby ocenić, czy grudniowa poprawka rzeczywiście zwiększyła bezpieczeństwo systemu. Agencja wyraźnie nie jest do tego przekonana, opierając się na dodatkowych incydentach związanych z autopilotem, które miały miejsce od czasu wycofania produktu z rynku oraz po przetestowaniu samego zaktualizowanego systemu.

Niepokojące jest to, że agencja napisała, że ​​„Tesla stwierdziła, że ​​część rozwiązania wymaga zgody właściciela i pozwala kierowcy na łatwe cofnięcie tego rozwiązania” i chce wiedzieć, dlaczego kolejne aktualizacje dotyczyły problemów, które powinny były zostać naprawione w grudniu, przypomina.

READ  Ceny mieszkań spadły w czerwcu w rekordowym tempie, według danych firmy mieszkaniowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *