Wygląda na to, że Chiny również mogą uważać, że produkują za dużo tych rzeczy

Fabryka baterii litowych w Yichang w prowincji Hubei w Chinach.
Reutersa/Stringera

  • Chiny opublikowały projekty rozporządzeń dla branży akumulatorów i chcą ograniczyć nadprodukcję.
  • Jest to sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Chin, że nie ma takiej możliwości przemysłowy Nadwyżka produkcji w kraju.
  • Zachód narzeka na nadwyżkę mocy produkcyjnych w Chinach, ale analitycy twierdzą, że nie dotyczy to wszystkich sektorów.

Zachód narzeka, że ​​Chiny nadprodukują towary i wyrzucają je na światowe rynki. Oświadczenia te rozgniewały Pekin, który odrzucił je w ubiegły poniedziałek. Zaprzeczył tym zarzutom.

Ale w środę Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin Wydała sugestię, że Pekin może zgodzić się z częścią zarzutów Zachodu.

W swojej propozycji ministerstwo przedstawia plany uregulowania branży akumulatorów, która obok samochodów elektrycznych i ogniw słonecznych stanowi kluczowy filar wzrostu transformacji gospodarczej Chin.

Wniosek obejmuje szereg kwestii, w tym minimalne standardy techniczne i wytyczne środowiskowe dotyczące produkcji baterii. Warto jednak zauważyć, że stwierdza się w nim również, że producenci litowo-jonowych powinni unikać budowy zakładów, które „po prostu zwiększają moce produkcyjne”.

Tylko w 2023 r. produkcja akumulatorów w Chinach była już wystarczająco duża, aby zaspokoić światowy popyt, a BloombergNEF Znaleziono analizę.

We wniosku przedstawiono odrębne obawy Chin dotyczące nadmiernych mocy produkcyjnych, chociaż administracja chińskiego przywódcy Xi Jinpinga odrzuciła te zarzuty. Nastąpiło to po zakończeniu swojej pierwszej od pięciu lat podróży Xi do Unii Europejskiej.

Problem nadwyżek mocy produkcyjnych w Chinach nie dotyczy wszystkich sektorów

Oczywiście problem nadwyżek mocy produkcyjnych w Chinach nie dotyczy wszystkich sektorów.

ostatni Analiza Bloomberga Naukowcy odkryli, że problem dotyczył głównie obszarów, w których Chiny miały już przewagę nad Zachodem, takich jak towary o niskim poziomie technologii i materiały budowlane po upadku kraju na rynku nieruchomości.

READ  Kontrakty terminowe Dow: rosnąca odporność rynku; Apple, Tesla, te pięć chipsetów może tego użyć

Kraj produkuje również duże nadwyżki paneli słonecznych i baterii.

Inne analizy potwierdzają ustalenia Bloomberga, że ​​produkcja fabryczna w Chinach nie w każdym sektorze przytłacza rynki światowe.

„Znajdujemy pojawiające się, choć nie przytłaczające, dowody makro potwierdzające niedawną geopolityczną narrację o nadprodukcji chińskich towarów, która niesprawiedliwie podcina ceny światowych konkurentów produkcyjnych” – napisała Louise Lu, główna ekonomistka w Oxford Economics, w notatce na końcu raportu . Kwiecień.

Lu powiedział, że cykliczna nadpodaż w najbliższej perspektywie może wynikać z problemów gospodarczych Chin, które wpływają na popyt krajowy, ale nie stanowi to trwałego problemu w dłuższej perspektywie.

Nie odpowiada to jednak Zachodowi, który stara się zwiększyć pojemność baterii na lądzie poprzez zachęty rządowe na rynkach m.in. Zjednoczone państwo, Kanada, EuropaI Indie.

Chim Lee, analityk Chin w Economist Intelligence Unit, napisał w notatce z połowy kwietnia, że ​​„super cykl” w strategicznych sektorach: takie jak samochody elektryczne i sprzęt odnawialny – były obciążone politycznie.

„Sektory te są silnie upolitycznione na całym świecie: spadek cen można postrzegać jako wynik wsparcia rządowego, ale są one również kluczem do przyspieszenia transformacji ekologicznej” – napisał Lee.

Oczekuje się, że globalny udział Chin w mocy produkcyjnej akumulatorów spadnie

Pomimo paniki Zachodu, blok ma pozytywne strony. Z raportu instytutu badawczego wynika, że ​​w nadchodzących latach globalny udział Chin w produkcji akumulatorów spadnie Międzynarodowa Agencja Energetyczna Opublikowano w poniedziałek.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej Chiny odpowiadają obecnie za ponad 80% mocy produkcyjnych akumulatorów, a za nimi plasują się Stany Zjednoczone i Unia Europejska, z udziałem po około 5%.

Jednak udział Chin w produkcji baterii może spaść do około 60% do końca dekady, podczas gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska mogłyby potroić swój udział do około 15% dzięki ustawodawstwu dotyczącemu dezinflacji i polityce wspierającej zobowiązania w zakresie transformacji energetycznej, twierdzi. Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

READ  Bitcoin rośnie wraz ze spadkiem wypłat na giełdzie: czy BTC przyniesie więcej zysków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *