Firma Pratt & Whitney pozwała indyjską linię lotniczą Go First, składając wniosek o upadłość

BENGALURU (Reuters) – indyjska linia lotnicza Go First, której brakuje gotówki, ogłosiła we wtorek bankructwo, obwiniając „wadliwe” silniki Pratt & Whitney za okaleczenie około połowy swojej floty.

Posunięcie to oznacza pierwszy poważny upadek linii lotniczej w Indiach od czasu ogłoszenia upadłości Jet Airways w 2019 roku i podkreśla ostrą konkurencję w sektorze zdominowanym przez IndiGo oraz niedawną fuzję Air India i Vistara w ramach konglomeratu Tata.

Dług Go First wobec wierzycieli finansowych wyniósł 65,21 miliarda rupii na dzień 28 kwietnia, podał w ogłoszeniu upadłości w National Companies Law Tribunal.

Firma nie zalegała z żadną z tych należności na dzień 30 kwietnia, ale zalegała z płatnościami na rzecz wierzycieli operacyjnych, w tym 12,02 miliarda rupii na rzecz sprzedających i 26,60 miliarda rupii na rzecz leasingodawców samolotów, podała firma w zgłoszeniu.

W oświadczeniu Go First powiedział, że jego wniosek został złożony po tym, jak Pratt & Whitney, wyłączny dostawca silników dla floty Airbusa A320neo, odmówił zastosowania się do postanowienia arbitrażowego zwalniającego rezerwowe dzierżawione silniki, które pozwoliłyby liniom lotniczym na pełny zwrot. operacje.

Linia lotnicza stwierdziła, że ​​liczba samolotów naziemnych „z powodu wadliwego działania silników Pratt & Whitney” wzrosła z 7 proc. jej floty w grudniu 2019 r. do 50 proc.

Pratt & Whitney powiedział w oświadczeniu dla agencji Reuters, że jest „zaangażowany w sukces naszych klientów linii lotniczych i nadal priorytetowo traktujemy harmonogramy dostaw dla wszystkich klientów”.

Dodano: „P&W postępuje zgodnie z wyrokiem arbitrażowym z marca 2023 r. dotyczącym Go First. Ponieważ jest to obecnie sprawa sądowa, nie będziemy dalej komentować”.

W lutym szef Raytheon Technologies (RTX.N), do którego należy Pratt & Whitney, przyznał, że silniki GTF mają problemy z niezawodnością.

Indyjskie media zacytowały również Pratt & Whitney, który powiedział, że został dotknięty presją łańcucha dostaw w całej branży i spodziewa się, że presja ta zmniejszy się jeszcze w tym roku, co będzie wspierać zwiększoną produkcję nowych i odnowionych silników.

READ  Światowe akcje rosną, ponieważ Chiny wskazują na bodziec dla Szanghaju

Analitycy stwierdzili, że większy konkurent IndiGo był w stanie lepiej wytrzymać uderzenie dzięki większej flocie i głębszej enklawie.

Go First, należąca do Wadia Group, a wcześniej GoAir, poinformowała na swojej stronie internetowej, że odwołała loty zaplanowane na 3–5 maja z „powodów operacyjnych”.

„Rząd Indii pomaga liniom lotniczym w każdy możliwy sposób” – powiedział indyjski minister lotnictwa cywilnego Jyotiraditya Scindia w oświadczeniu. „Ta kwestia została również podjęta z odpowiednimi zainteresowanymi stronami”.

Katastrofa może wzmocnić konkurencyjne linie lotnicze, ponieważ branża próbuje poradzić sobie z gwałtownym wzrostem ruchu lotniczego po pandemii.

„Nagłe zakłócenia w operacjach prawdopodobnie przyniosą korzyści innym graczom i zwiększą ceny biletów lotniczych z powodu ograniczeń podaży” – napisał Jinesh Joshi, analityk ds. badań w Prabhudas Lilader.

Niespodziewany ruch

Dwóch bankierów zaznajomionych ze sprawą powiedziało Reuterowi, że posunięcie to zaskoczyło pożyczkodawców Go First.

Jeden z bankierów powiedział, że pożyczkodawcy spotkali się z zarządem Go First kilka tygodni temu, ale nie podano żadnego ostrzeżenia. Powiedzieli, że pożyczkodawcy spotkają się wkrótce, aby ocenić sytuację i zdecydować o przyszłym kierunku działań.

„Jestem trochę zaskoczony, słysząc o ich bankructwie”, powiedział Mark Martin, dyrektor generalny firmy konsultingowej ds. Lotnictwa Martin Consulting LLC. „Wciąż czuję, że to może nie być koniec Go First. To powinien być sposób i środek do przejęcia władzy przez kogoś nowego”.

Kłopoty Go First, które zmusiły go do opóźnienia planowanej pierwszej oferty publicznej o wartości 440 milionów dolarów w 2021 roku, zmniejszyły jego udział w rynku do 6,9% w marcu z 8,4% w styczniu, ostatnim dane Z indyjskiego regulatora lotnictwa pokazał.

Grafika Reutera

Doniesiono, że Wadia Group prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży większościowego pakietu lub całkowitego wycofania się z pakietu. Grupa Wadia nie odpowiedziała na e-mail z prośbą o komentarz.

Go First powiedział, że fakty skłoniły niektórych leasingodawców do „odzyskania samolotu, wycofania akredytyw i powiadomienia o dalszym wycofaniu samolotu”.

READ  Elon Musk ma świetny pomysł na zarabianie na Twitterze

Pracownicy zostali złapani w ciemności, gdy po raz pierwszy dowiedzieli się o wstrzymaniu codziennych operacji z lokalnych mediów, według trzech pilotów, którzy nie chcieli być nazwani. Piloci dodali, że od kilku miesięcy otrzymują pensje z dołu.

Go First powiedział później w e-mailu do personelu: „Rozumiemy, że ta wiadomość może być smutna i pozostajemy zobowiązani do oferowania wam wszystkim naszego wsparcia w tym trudnym czasie”.

(1 USD = 81,7420 rupii indyjskich)

Dodatkowe raporty Varuna Vyasa z Bengaluru; Montaż przez Savio D’Souza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *