Wysiłki mające na celu wynegocjowanie umowy o zakładnikach i pauzy w konflikcie w Gazie zostały zintensyfikowane, gdy Biden wysyła szefa CIA na kluczowe rozmowy w Europie.CNN

próbowanie Zapewnij uwolnienie zakładników Długa przerwa w walkach w Gazie doprowadziła do krytycznego momentu Joe Bidena Wysyła swoją kluczową postać w rozmowach z Europą w sprawie zakładników na wielostronne rozmowy w sprawie zarysu ewentualnego porozumienia.

Spotkania dyrektora CIA Billa Burnsa, które odbędą się w nadchodzących dniach z szefami wywiadu izraelskiego i egipskiego oraz premierem Kataru, są oznaką ciągłego postępu w staraniach Białego Domu o porozumienie.

Czas pokaże, czy będą one decydujące w zawarciu porozumienia, przy czym urzędnicy wyrazili ostrożność, że dotychczasowe dyskusje były niestabilne i że istnieją przeszkody w osiągnięciu porozumienia akceptowalnego dla wszystkich stron.

Wśród najważniejszych wydarzeń: Izrael stanowczo twierdzi, że nie może zgodzić się na trwałe zawieszenie broni w Gazie, co jest kluczowym żądaniem Hamasu. Nie jest jasne, jak rozwiąże się tak duża różnica.

Poczyniono jednak postępy w zakresie parametrów umowy w sprawie zakładników, która składa się z trzech etapów i obejmuje uwolnienie ciał cywilów, żołnierzy i zakładników, którzy zginęli w niewoli.

Według dwóch źródeł zaznajomionych ze sprawą spotkania Burnsa z dyrektorem Mossadu Davidem Barnią, dyrektorem egipskiego wywiadu Abbasem Kamelem i premierem Kataru Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani odbędą się w weekend we Francji. CIA odmówiła komentarza na temat jego podróży.

Burns i Barnea odegrali kluczową rolę w listopadowym porozumieniu, które doprowadziło do tygodniowego zawieszenia broni w zamian za uwolnienie ponad 100 zakładników.

Rozmowy są ostatnimi z szeregu wysiłków dyplomatycznych mających na celu uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników przy jednoczesnym zbliżaniu się do długoterminowego zawieszenia broni. Ten gwałtowny wzrost aktywności jest najpoważniejszą od miesięcy próbą zawarcia porozumienia, które mogłoby znacząco zmienić przebieg wojny w Gazie.

W piątkowe popołudnie w Białym Domu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby określił trwające negocjacje jako produktywne, ale jeszcze nie zakończone zwycięstwem.

READ  Bears LB Roquan Smith prosi o handel z Chicago

„Jesteśmy optymistami co do postępu, ale nie spodziewam się – i nie powinniśmy się spodziewać – żadnej natychmiastowej poprawy” – powiedziała Kirby.

W piątek Biden omówił trwające negocjacje w sprawie zakładników z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim i emirem Kataru szejkiem Tamimem bin Hamadem al-Thanim – powiedział.

„Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ułatwić kolejną transakcję dotyczącą zakładników, tak jak to zrobiliśmy w listopadzie” – powiedział Kirby.

W piątkowym czytaniu w Białym Domu stwierdzono, że Biden i Al Thani „potwierdzili, że umowa w sprawie zakładników ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia długoterminowej humanitarnej przerwy w walkach i zapewnienia dodatkowej, ratującej życie pomocy humanitarnej dla potrzebującej ludności cywilnej w całej Gazie. ”

W czytaniu zauważono, że w rozmowie obaj przywódcy „podkreślili pilność sytuacji”.

Kirby powiedział także, że Brett McCurg, koordynator Białego Domu ds. Bliskiego Wschodu, powróci w piątek do Waszyngtonu ze spotkań w regionie.

Rozmowy określił jako „dobre dyskusje”.

„Na każdym szczeblu, od prezydenta w dół, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby sprowadzić te mamy i tatusiów, synów i córki, braci i siostry do domu, do ich rodzin” – powiedziała Kirby. „Nasze myśli są z nimi i oczywiście z ich bliskimi, a także z niewinnymi Palestyńczykami, którzy nadal są uwikłani w tę wojnę”.

Oczekuje się, że premier Kataru odwiedzi Waszyngton w przyszłym tygodniu, podało CNN źródło dyplomatyczne. Katar pełnił rolę głównego pośrednika w negocjacjach z Hamasem.

Urzędnicy amerykańscy mają obecnie nadzieję na dłuższą przerwę w walkach w związku z toczącymi się dyskusjami na temat przyszłości izraelskiej kampanii przeciwko Hamasowi i przyszłości Gazy, które, ich zdaniem, umożliwią napływ większej pomocy humanitarnej do Gazy.

Katar, Egipt i Stany Zjednoczone próbują znaleźć wspólną płaszczyznę w sprawie propozycji przedstawionych kilka tygodni temu zarówno przez Hamas, jak i Izrael, powiedział urzędnik zaznajomiony z toczącymi się dyskusjami. W zeszłym tygodniu Katar przesłał każdemu pomysły, w tym dwumiesięczny termin zawieszenia broni, w ramach którego zakładnicy będą stopniowo uwalniani.

READ  Rishi Sunak obiecał zaprzestać szukania azylu na małych łodziach

W pierwszej kolejności uwolniono pozostałe kobiety, dzieci i osoby starsze, po czym nastąpił kolejny etap, obejmujący ciała izraelskich żołnierzy i martwych zakładników.

W zamian Palestyńczycy przebywający w izraelskich więzieniach zostaną zwolnieni w ramach wymiany trzy za jednego, podobnie jak w przypadku porozumienia zawartego w zeszłym roku, podało drugie źródło zaznajomione ze sprawą, dodając, że proces ten zajmie miesiąc.

Każda faza oznacza przerwę w walkach i zapewnia pomoc północnej i południowej części Gazy.

Są przeszkody

Kluczową kwestią dla Hamasu jest odmowa Izraela dyskusji na temat zaprzestania działań wojennych po tymczasowym zawieszeniu broni. Izrael skupił się na próbie wynegocjowania stopniowego wycofywania – wraz z przerwami i uwolnieniami więźniów – zgodnie z tym, co Hamas przedstawił kompleksowy plan, który obejmowałby zgodę Izraela na zakończenie wojny z Hamasem.

Częścią obecnie omawianych planów zakończenie procesu uwolnienia od zakładników wiązałoby się z trwałym zawieszeniem broni, na co Izrael nie chce się zgodzić.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i jego minister obrony Yoav Galant powiedzieli, że wojna może trwać przez cały ten rok, jeśli nie do 2025 roku. Netanjahu coraz otwarciej wyraża swoje odrzucenie państwa palestyńskiego, co jest priorytetem dla Bidena. i USA

Administracja Bidena otwarcie naciskała na Izrael, aby zastosował mniej radykalne środki, w tym rozmowy telefoniczne między Bidenem a Netanjahu.

Oprócz własnego interesu administracji Bidena w uwolnieniu sześciu izraelsko-amerykańskich zakładników, urzędnicy amerykańscy twierdzą, że porozumienie o zawieszeniu broni i uwolnienie zakładników są kluczem do znaczącej przerwy w wojnie, która ułatwi przepływ pomocy humanitarnej i pozwolić Palestyńczykom. Aby wrócić do swoich domów, wiele z nich zostało zniszczonych.

Jednak poza co najmniej trzema głównymi mediatorami obie główne partie mają swoje własne priorytety, dlatego wysuwany jest złożony zestaw pomysłów, propozycji i inicjatyw.

„Te rzeczy są bardzo płynne i zmieniają się co minutę” – powiedział urzędnik.

Czas pokaże, czy wszystkim stronom uda się osiągnąć porozumienie, a rozmowy będą odbywać się w kontekście odnowionych napięć między Izraelem a Katarem, podsycanych przez ujawnione nagrania rzekomej krytyki państwa Zatoki Perskiej przez Netanjahu.

Rozmowy Burnsa i McGurka z podmiotami regionalnymi toczą się w kontekście napięć między Izraelem a Katarem w związku z ujawnionym nagraniem rzekomej krytyki Kataru przez izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

W nagraniu wyemitowanym w izraelskiej telewizji głos Netanjahu określił Katar jako „problematyczny”. Mówca twierdzi, że jest „bardzo zły na Amerykanów” za przedłużenie dzierżawy ich bazy wojskowej w Katarze bez uzyskania ustępstw w sprawie zakładników z tego kraju. CNN nie potwierdziło, że głos w nagraniu, które wyciekło, należy do Benjamina Netanjahu.

W reakcji na taśmę Katar stwierdził, że Netanjahu podważa wysiłki mediacyjne w wojnie Izrael-Hamas.

W czwartek Biały Dom ponownie wyraził swoją wdzięczność Katarowi, który pełnił rolę kluczowego mediatora w negocjacjach w sprawie zakładników, w odpowiedzi na nagranie, które wyciekło.

„Katar jest kluczowym graczem w regionie. „Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie w naszych nieustających wysiłkach na rzecz ewakuacji zakładników z Gazy i ponownego połączenia ich z rodzinami” – stwierdził Kirby w czwartkowym wieczorem oświadczeniu.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Betsy Klein i Katie Bo Lillis z CNN wniosły swój wkład w reportaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *