Wystrzelenie CAPSTONE w Rocket Lab rozpoczyna powrót NASA na Księżyc

Rakieta firmy Electron niosąca misję CAPSTONE wystartuje z Nowej Zelandii 28 czerwca 2022 r.

laboratorium rakietowe

laboratorium rakietowe Mały statek kosmiczny lecący na Księżyc wystartował z nowozelandzkiego obiektu na początku wtorku, misja będąca pierwszą misją zarówno dla firmy, jak i NASA.

Pobierz specjalną kopię pocisku Electron firmy Platforma kosmiczna Photonktóry przewozi 55-funtowy statek kosmiczny wielkości kuchenki mikrofalowej o nazwie CAPSTONE.

„Doskonałe wystrzeliwanie elektronów!” Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab Tweetuj wtorek.

CAPSTONE, skrót od Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment, to tania misja, która oznacza pierwsze uruchomienie w ramach programu księżycowego Artemis NASA.

NASA ma nadzieję, że przy cenie wynoszącej zaledwie 30 milionów dolarów misja zweryfikuje, czy określony typ orbity księżycowej jest odpowiedni dla stacji kosmicznej Lunar Gateway, którą agencja zamierza uruchomić jeszcze w tej dekadzie.

Christopher Baker z NASA, dyrektor wykonawczy programu Small Spacecraft Technology Program, wyjaśnił CNBC przed startem, że sukces Gateway nie zależy od tych danych. Dodał jednak, że CAPSTONE pozwala agencji oprzeć swoje obliczenia orbitalne „na rzeczywistych danych” i dać „doświadczenie operacyjne na orbicie prawie prostej w Halo”.

Foton, znajdujący się obecnie na orbicie okołoziemskiej, kilka razy uruchomi swój silnik w ciągu nadchodzących dni, zanim wyśle ​​sondę kosmiczną CAPSTONE na ścieżkę, której dotarcie do Księżyca zajmie około czterech miesięcy. Po dotarciu na miejsce CAPSTONE pozostanie na orbicie wokół Księżyca przez co najmniej sześć miesięcy, aby zebrać dane.

Sonda CAPSTONE jest zamontowana na szczycie księżycowego łazika Photon firmy.

laboratorium rakietowe

CAPSTONE oznacza również pierwszą misję Rocket Lab, która ma udać się w głęboki kosmos lub wyjść poza typowy cel firmy, jakim jest niska orbita okołoziemska.

READ  Naukowcy reinkarnują mamuta włochatego, by powrócił za 4 lata

NASA zwróciła się do małej grupy firm o realizację CAPSTONE. Oprócz rakiety Electron i statku kosmicznego Photon firmy Rocket Lab, firma Advanced Space z siedzibą w Kolorado opracowała i będzie zasilać CAPSTONE, podczas gdy dwie kalifornijskie firmy zbudowały mały statek kosmiczny i dostarczyły jego system napędowy – Orbital Terran i Stellar Exploration, odpowiednio.

„Każdy kluczowy element tutaj pochodzi od firmy, która w ciągu ostatnich 10 lat otrzymała od rządu nagrodę dla małych przedsiębiorstw za opracowanie technologii wykorzystywanej do tego zadania” — powiedział Becker.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, jak możemy wesprzeć i wykorzystać amerykańskie możliwości komercyjne, aby opracować to, co jest w stanie – a jedną z rzeczy, które naprawdę naciskaliśmy przez lata, jest rozszerzenie zasięgu małych statków kosmicznych poza trudne orbitowanie wokół Ziemi. nowe miejsca docelowe” – dodał Baker.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *