Wytrwały łazik NASA obserwuje zaćmienie księżyca „Ziemniaka” na Marsie

I chociaż wydaje się, że łazik obserwował cień ziemniaka przecinającego czerwoną powierzchnię Marsa, w rzeczywistości jest to Fobos, jeden z dwóch małych księżyców Marsa.

Perseverance zauważył 40-sekundowe zaćmienie 2 kwietnia. Jeśli brzmi to znacznie krócej niż zwykłe zaćmienia Słońca, które możemy zobaczyć z Ziemi, gdy nasz Księżyc przechodzi przed Słońcem, to dlatego, że Fobos jest około 157 razy mniejszy niż nasz Księżyc.

Łazik kontynuuje 18-letnią historię robotów obserwujących zaćmienia na Marsie, która rozpoczęła się od łazika Spirit and Opportunity NASA w 2004 roku, a następnie nagrała pierwszy film z zaćmienia Marsa w 2019 roku.

Perseverance dostarczył najlepszy do tej pory film z tego zaćmienia, wykorzystując możliwości zoomu systemu kamer zamontowanego na maszcie.

„Wiedziałem, że będzie dobrze, ale nie spodziewałem się, że będzie tak niesamowity” – powiedziała w oświadczeniu Rachel Howson, operator kamery Mastcam-Z w Malin Space Science Systems w San Diego. „Kiedy przyjeżdżają, czują się jak urodziny lub wakacje. Wiesz, co nadchodzi, ale wciąż jest element zaskoczenia, gdy widzisz gotowy produkt”.

Film został również uchwycony w kolorze przy użyciu filtra słonecznego w celu zmniejszenia intensywności światła, co pozwoliło naukowcom zdobyć więcej wiedzy na temat Fobosa.

„Można zobaczyć szczegóły w postaci cienia Fobosa, takie jak grzbiety i wychodnie na księżycowym krajobrazie” – powiedział w oświadczeniu Mark Lemon, astronom planetarny z Space Science Institute w Boulder w Kolorado. „Można też zobaczyć plamy słoneczne. Wspaniale jest zobaczyć to zaćmienie, tak jak sonda widziała je z Marsa”.

Siły pływowe przyciągania grawitacyjnego Fobosa spowodowały rozciągnięcie skorupy i płaszcza Czerwonej Planety, nieznacznie deformując skały Marsa. Z kolei ta siła grawitacyjna zmienia orbitę Fobosa.

Obserwacje zaćmienia na Fobosie pomagają naukowcom śledzić zmiany orbity księżyca w czasie i lepiej przewidywać, kiedy czas Fobosa się skończy.

READ  Aktywność wulkaniczna na Wenus – złym bliźniaku Ziemi – została ujawniona w danych Magellana NASA

Fobos jest zasadniczo skazany na zagładę i cierpi na powolną spiralę śmierci na każdej orbicie, ponieważ nieustannie dryfuje w pobliżu powierzchni Marsa. Za dziesiątki milionów lat albo zderzy się z Marsem, albo rozpadnie na kawałki, które spadają na Marsa.

Gdy naukowcy wykorzystują obserwacje zaćmienia, aby dowiedzieć się więcej o Fobosie, rydwan wytrwałości osiągnął kolejny interesujący cel: starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero. Robot eksploratora zbierze próbki skał i osadów w kształcie wachlarza z krawędzi krateru, która powstała w miejscu, gdzie rzeka zasilała jezioro kraterowe miliardy lat temu.

„Delta Jezero obiecuje być prawdziwą ucztą geologiczną i jednym z najlepszych miejsc na Marsie do poszukiwania śladów minionego życia mikroskopijnego”, powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA. „Odpowiedzi już tam są – a Zespół Wytrwałości jest gotowy, aby je znaleźć”.

Śmigłowiec Ingenuity zakończył swój 26. lot w pierwszą rocznicę swojego dziewiczego lotu rok temu.

Helikopter będzie działał jako zwiadowca, podczas gdy Perseverance eksploruje deltę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *