Wyższe zyski Nvidii mogą przetestować marzenia o sztucznej inteligencji na amerykańskiej giełdzie

Napisane przez Davida Randalla i Saqiba Iqbala Ahmeda

NOWY JORK (Reuters) – Przyszłotygodniowy raport o wynikach sporządzony przez producenta chipów Nvidia może posłużyć jako wgląd w sytuację jednej z najgorętszych nazw na rynku oraz gorączki sztucznej inteligencji, która w ostatnich miesiącach pomogła zapewnić wzrosty amerykańskim giełdom.

Podekscytowanie komercyjnym potencjałem sztucznej inteligencji zwiększyło od 1 stycznia akcje Nvidii o ponad 46%. Kapitalizacja rynkowa wynosząca 570 miliardów dolarów to ponad trzykrotność kapitalizacji rynkowej Intela. Akcje Nvidii, której chipy uznawane są za złoty standard w branży AI, w 2023 roku zwyżkują o prawie 240%.

Zyski producenta chipów odpowiadały za ponad jedną czwartą tegorocznego wzrostu indeksu S&P 500. Indeks referencyjny wzrósł od początku roku o prawie 5%, po tym jak optymizm związany ze sztuczną inteligencją pomógł podnieść indeks o 24% w 2023 r.

Obecnie trzecia najcenniejsza firma na Wall Street po Apple i Microsoft, Nvidia stała się także liderem w branży sztucznej inteligencji. W tym roku akcje innych spółek skupiających się na sztucznej inteligencji, w tym Super Micro Computer Inc., które wzrosły o 182% od początku roku, i Arm Holdings, które wzrosły o prawie 71%, poszły w górę w tym roku.

„Kiedy ludzie mówią, że rynek radzi sobie w tym roku dobrze, tak naprawdę mają na myśli, że technologia radzi sobie dobrze, a Nvidia jest w tym centrum” – powiedział Keith Lerner, główny strateg rynkowy w Truist Advisory Services. „W AI panuje podekscytowanie, a jeśli ten optymizm nie przekłada się na zyski, widać, że szybko odbija się to echem i wpływa na nastroje”.

Nvidia opublikuje wyniki kwartalne 21 lutego. Wall Street spodziewa się zysku na poziomie 4,56 dolara na akcję i wzrostu kwartalnych przychodów do 20,378 miliarda dolarów z 6,05 miliarda dolarów w roku ubiegłym, wynika ze średnich szacunków 33 analityków na podstawie danych LSEG.

READ  Taco Bell kończy się meksykańskiej pizzy?

Biorąc pod uwagę wielkość firmy i znaczenie dla historii sztucznej inteligencji, wyniki Nvidii mogą mieć kluczowe znaczenie dla nastrojów na rynku, powiedział Kevin Landis, zarządzający portfelem w Firsthand Capital.

„Za każdym razem, gdy notuje się duży wzrost na giełdzie, liderem jest ulubiona spółka” – powiedział Landis, który żałuje, że w zeszłym roku sprzedał swoje akcje Nvidii. „Trudno nie patrzeć na Nvidię i nie widzieć… to właśnie napędza ogólną psychologię rynku”.

Nic dziwnego, że inwestorzy przygotowują się na duże ruchy na akcjach spółki. Według danych z usługi analizy opcji ORATS, ceny opcji Nvidii wahają się o około 11% w obie strony w zależności od ich wyników.

Jest to największy oczekiwany ruch handlowców opcjami, jakiego dokonali przed zyskami Nvidii w ciągu ostatnich trzech lat i znacznie powyżej średniego zysku na akcję wynoszącego 6,7% w tym okresie, wynika z danych ORATS.

Pozytywne aktualizacje perspektyw Nvidii mogą wzbudzić większy optymizm w kwestii sztucznej inteligencji i przedłużyć wzrost rynku skoncentrowany w tak zwanej grupie spółek mega-kapitałowych tzw. Magnificent Seven, do której należy Nvidia, powiedział Tom Heinlein, główny strateg inwestycyjny w USA. Bank Wealth Management Jego akcje. członek.

Akcje Meta Platforms, kolejnego członka grupy, zwyżkowały w tym roku o 34%, podczas gdy akcje Apple spadły o 5%. Akcje Tesli spadły o prawie 20% po tym, jak producent samochodów elektrycznych ostrzegł o „znacznie niższym” wzroście sprzedaży w tym roku i spadających marżach.

„W tej chwili inwestorzy doceniają swoją wizję wzrostu zysków, a to dobrze wpływa na dalsze zyski dla Nvidii” – powiedział Heinlein.

Z drugiej strony inwestorzy mogą wykorzystać niezbyt dobry raport jako okazję do realizacji zysków.

Ryota Makino, analityk ds. badań w Gabelli Funds, uważa, że ​​entuzjazm inwestorów wobec Nvidii jest tak duży, że jej akcje mogą spaść o co najmniej 10%, jeśli firma po prostu spełni oczekiwania, a nie je przekroczy.

READ  Kontrakty terminowe na akcje utrzymywały się na stałym poziomie, gdy inwestorzy analizują protokoły z posiedzeń Fed, spójrz na dane dotyczące zatrudnienia

Pozostaje optymistycznie nastawiony do Nvidii ze względu na rosnące wydatki kapitałowe klientów takich jak Amazon.com i Microsoft w ich biznesach chmurowych, które opierają się na chipach firmy.

Rozczarowujący raport Nvidii może również zaostrzyć obawy dotyczące wyparcia największych spółek na rynku, powiedział Michael Purvis, prezes Tallbacken Capital Advisors.

Według zarządzających funduszami w najnowszym badaniu BofA Global Research ogółem inwestorzy dokonali najwyższych alokacji w sektorze technologii od sierpnia 2020 r.

„To jest podstawa dzisiejszego wzrostu indeksu, ale w pewnym momencie zbiornik paliwa się opróżni” – powiedział Purvis.

(Raport: David Randall i Saqib Iqbal Ahmed; redakcja: Ira Iosibashvili i David Gregorio)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *