Wzrost ceny wyniósł 5%, osiągając nowy rekord

Kobiety w maskach ochronnych pozują przed wieżą Eiffla.

Kasztan | Getty Images Aktualności | Obrazy Getty

Inflacja w strefie euro osiągnęła nowy rekord w grudniu, co rodzi kolejne pytania na ten temat Europejski Bank CentralnyPolityka pieniężna z.

Wstępne dane w piątek pokazały, że inflacja zasadnicza za miesiąc wyniosła 5% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Liczba ta reprezentuje najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek zarejestrowano i podąża za rekordowym poziomem 4,9% w listopadzie.

Wzrost ten wynikał w dużej mierze z rosnących cen energii.

„Po osiągnięciu w grudniu 5,0 proc. inflacja w strefie euro spadnie w tym roku w miarę spadku komponentów energetycznych” – podał Capital Economics w piątkowym oświadczeniu.

Inflacja znalazła się w centrum uwagi po serii wzlotów i upadków w ostatnich miesiącach, kiedy zarządzający pieniędzmi debatowali, czy Europejski Bank Centralny powinien zająć bardziej agresywną postawę w walce z rosnącymi cenami.

Bank centralny w zeszłym miesiącu powiedział, że ograniczy miesięczne zakupy aktywów, ale obiecał kontynuować. Bezprecedensowa ilość bodźców w 2022 roku.

„Inflacja jest nadal potrzebna, aby ustabilizować inflację na poziomie 2% celu inflacyjnego w średnim okresie”, powiedział wówczas EBC.

Jego prognozy, zaktualizowane w grudniu Główna inflacja 1,8% w 2023 i 2024 roku. Oczekuje się, że do 2022 r. będzie on wyższy niż cel banku, wynosząc 3,2%.

Ekonomiści twierdzą, że epidemia i inflacja są jednymi z największych zagrożeń dla wyników gospodarczych w 2022 roku.

„Jeżeli inflacja nadal będzie rosła i nadal będzie powodować odwrotne niespodzianki, banki centralne mogą być zmuszone do gwałtownego naciśnięcia hamulca” – powiedzieli w piątek analitycy Bernberga w globalnych prognozach na Nowy Rok.

Powiedzieli, że EBC może przygotować pole do pierwszej podwyżki wiosną 2023 roku.

Euro wzrosło dziś rano o 0,2% w stosunku do dolara do 1,131 USD w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *