Xi z Chin spotka się z Putinem w Rosji w przyszłym tygodniu

(CNN) W piątek chińskie MSZ poinformowało, że chiński przywódca Xi Jinping odwiedzi w przyszłym tygodniu Rosję na zaproszenie prezydenta Władimira Putina.

Będzie to pierwsza wizyta Xi w Moskwie od czasu, gdy Putin rozpoczął niszczycielską inwazję na Ukrainę ponad rok temu.

Według Kremla podczas wizyty Xi i Putin będą rozmawiać o „współpracy strategicznej” między oboma krajami.

„Podczas rozmów zostaną omówione aktualne kwestie związane z dalszym rozwojem wszechstronnych relacji partnerskich i współpracy strategicznej między Rosją a Chinami” – poinformował Kreml w piątkowym komunikacie.

„Planowana jest również wymiana poglądów w kontekście pogłębiania rosyjsko-chińskiej współpracy na arenie międzynarodowej” – dodał Kreml. Podpisanych zostanie szereg ważnych dokumentów dwustronnych.

Wizyta ma miejsce, gdy Chiny próbują zaprezentować się jako neutralny pośrednik pokojowy na Ukrainie, ale wysiłki te spotkały się ze sceptycyzmem w zachodnich stolicach ze względu na rosnące partnerstwo Pekinu z Moskwą.

Xi i Putin zadeklarowali swoją „bezgraniczną” przyjaźń w lutym ubiegłego roku, kiedy rosyjski przywódca odwiedził Pekin, aby wziąć udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Kilka tygodni później rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę.

Od tego czasu Chiny odmawiają potępienia rosyjskiej inwazji – lub nazywania jej w ten sposób, zamiast tego obwiniają postępy NATO za podżeganie do konfliktu i powtarzają stanowisko Kremla.

Udzieliła też Moskwie wsparcia dyplomatycznego, zacieśniając jednocześnie więzi gospodarcze i militarne z północnym sąsiadem.

W ostatnich tygodniach zachodni urzędnicy zaczęli publicznie wyrażać obawy, że Chiny mogą rozważać udzielenie Rosji śmiercionośnej pomocy wojskowej, czemu Pekin zaprzeczył.

W zeszłym miesiącu Putin gościł w Moskwie czołowego chińskiego dyplomatę Wang Yi na kilka dni przed rocznicą totalnej inwazji Kremla na Ukrainę. Powszechnie uważa się, że wizyta na wysokim szczeblu była wstępem do spotkania Putina z Xi.

Putin powiedział Wangowi, że stosunki między jego krajem a Chinami „osiągają nowe etapy”, podczas gdy Wang obiecał „dalsze wzmacnianie naszego wszechstronnego partnerstwa strategicznego”.

READ  Katastrofa samolotu w Japonii: pięciu członków załogi zginęło, setki ewakuowano bezpiecznie

Wang przybył do Moskwy po tym, jak urzędnicy amerykańscy ogłosili obawy co do tego, jak dalsze partnerstwo Chin z Rosją może wpłynąć na wojnę na Ukrainie – i kilka godzin po tym, jak Putin wygłosił ważne przemówienie na temat konfliktu, ogłaszając plany zawieszenia udziału Rosji w wojnie. Ostatni pozostały traktat o broni jądrowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Putin i Xi ostatnio odbyli wirtualne spotkanie w grudniu, a rosyjski prezydent opisał stosunki między dwoma krajami jako „najlepsze w historii”, mówiąc, że mogą „przetrzymać wszystkie testy”. Putin zaprosił też Xi do Moskwy wiosną 2023 roku.

Obaj przywódcy nawiązali bliskie stosunki osobiste, a Xi nazwał Putina swoim „najlepszym przyjacielem” w 2019 r. Xi osobiście spotkał się z Putinem 39 razy, odkąd został przywódcą Chin, ostatnio we wrześniu podczas szczytu w Azji Środkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *