Z e-maili wynika, że ​​inwestycja Microsoftu w OpenAI o wartości 1 miliarda dolarów wynikała z obaw Google

Microsoft zainwestował 1 miliard dolarów w OpenAI w 2019 r., ponieważ „bardzo zaniepokoił się”, że Google wyprzedzał Google o lata w skalowaniu swoich wysiłków w zakresie sztucznej inteligencji. Wewnętrzna wiadomość e-mail „Przemyślenia na temat OpenAI” pomiędzy dyrektorem technicznym firmy Microsoft Kevinem Scottem, dyrektorem generalnym Satyą Nadellą i współzałożycielem Billem Gatesem ujawnia dyskusje na wysokim szczeblu na temat możliwości inwestycyjnych toczące się w miesiącach poprzedzających ujawnienie partnerstwa przez Microsoft.

E-mail został opublikowany we wtorek w ramach toczącej się przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych sprawy antymonopolowej przeciwko Google. Interesuje się handlem Raporty.

„Jesteśmy kilka lat w tyle za konkurencją pod względem skali uczenia maszynowego” – napisał Scott w swoim e-mailu z 12 czerwca 2019 r. do Nadelli i Gatesa. Opisuje szczegółowo, jak replikacja i szkolenie modelu językowego BERT firmy Google zajęło inżynierom firmy Microsoft sześć miesięcy, „ponieważ nasza infrastruktura nie sprostała temu zadaniu”.

Microsoft był pod wrażeniem wczesnego wykorzystania sztucznej inteligencji przez Google

Scott twierdzi, że początkowo odrzucił wysiłki OpenAI i Google DeepMind związane ze sztuczną inteligencją, gdy obie firmy rywalizowały o to, kto „stworzy najbardziej imponującą grę” – co jest oczywistym nawiązaniem do wersji demonstracyjnych AlphaGo Zero firmy Google DeepMind. Scott szybko wywarł jeszcze większe wrażenie, gdy sprawy skierowały się w stronę modeli przetwarzania języka naturalnego. „Kiedy próbowałem zrozumieć, gdzie znajdują się luki w możliwościach między Google a nami w zakresie szkoleń modułowych, poczułem się bardzo, bardzo zaniepokojony” – napisał Scott.

Scott powiedział, że niektóre z wczesnych modeli sztucznej inteligencji Google pomogły mu zdobyć przewagę konkurencyjną nad Bingiem, a nawet pochwalił funkcje autouzupełniania Google w Gmailu, które w 2019 r. „sprawiły się przerażająco dobrze”.

Nadella odpowiedział na pomysły Scotta dotyczące OpenAI, wysyłając je do dyrektor finansowej Microsoft Amy Hood, stwierdzając, że to był „powód, dla którego chciałem to zrobić”. Hood jest kluczowym członkiem wyższego kierownictwa firmy Microsoft, którego zadaniem jest nadzorowanie celów finansowych firmy i regularne monitorowanie wydatków firmy Microsoft.

READ  Akuma właśnie została wydana w Street Fighter 6, a fani odkryli już dwa super tajne przedmioty

Łańcuch e-maili, który możesz przeczytać poniżej, został mocno zredagowany i wydaje się być odpowiedzią na Nadellę lub Gatesa. Choć Gates ustąpił ze stanowiska w zarządzie Microsoftu w 2020 r. w wyniku dochodzenia w sprawie romansu z pracownikiem, nadal odgrywa ważną rolę w bieżących relacjach Microsoftu z OpenAI. Z tego wewnętrznego e-maila nie wynika jednak jasno, kto rozpoczął dyskusję na temat OpenAI w 2019 roku Interesuje się handlem wspomniany Na początku tego tygodnia Gates regularnie spotykał się z OpenAI od 2016 roku i pomógł w przeprowadzeniu transakcji.

Microsoft zainwestował obecnie ponad 13 miliardów dolarów w OpenAI, dodając swoje modele do aplikacji Office, Bing, Edge, a nawet do własnego systemu operacyjnego Windows. Pomogło to firmie Microsoft być postrzeganą jako lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji, a nie pozostawać w tyle, jak obawiano się pięć lat temu. Nadella niedawno umieściła także w centrum uwagi Microsoft sztuczną inteligencję i bezpieczeństwo w roku 2024 i później, co sugeruje, że wdrażanie funkcji sztucznej inteligencji w produktach Microsoft nie ulegnie spowolnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *