Zaćmienie Słońca 2024: Miliony mieszkańców Ameryki Północnej zobaczą coś, co może okazać się wielkim hitem

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Źródło obrazu, Getty Images/St.Louis po wysłaniu

Skomentuj zdjęcie,

Dobrzy ludzie z Carbondale mogą to robić ponownie i na dłużej

Jakie szczęście mają mieszkańcy Carbondale w stanie Illinois?

Mechanika nieba mówi, że w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi całkowite zaćmienie Słońca powinno zdarzać się średnio raz na 375 lat.

30-tysięczne miasto na Środkowym Zachodzie prawdopodobnie śmieje się z tej statystyki, ponieważ wkrótce zobaczą, jak Księżyc zaćmiewa tarczę słoneczną po raz drugi w ciągu zaledwie siedmiu lat.

Co więcej, nadchodzące zaćmienie 8 kwietnia będzie lepsze niż to, które widzieliśmy w 2017 roku. Niebo pozostanie czarne przez 4 minuty i 9 sekund, czyli prawie dwa razy dłużej niż ostatnim razem.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Oczekuje się, że aż do 200 000 ludzi zgromadzi się w najlepszych miejscach widokowych w południowym Illinois, aby obejrzeć Wielkie Amerykańskie Zaćmienie, Część II. Ale będzie to również prawdą na trasie zaćmienia, od wybrzeża Pacyfiku w Meksyku po atlantyckie wybrzeże Kanady. Nadchodzące wydarzenie zapowiada się na ogromny sukces.

W 2017 roku ścieżka najgłębszego cienia – „gromady” – rozciągała się od Oregonu w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych po Karolinę Południową na południowym wschodzie. W rzeczywistości dotyczyło to niektórych słabo zaludnionych obszarów, w tym kilku parków narodowych.

Natomiast wydarzenie w 2024 r. obejmie niektóre główne obszary metropolitalne w Stanach Zjednoczonych, takie jak Dallas, Indianapolis, Cleveland i Buffalo.

Doktor Kelly Couric, dyrektor programu zaćmień amerykańskiej agencji kosmicznej, powiedziała BBC News: „To zaćmienie będzie najgęściej zaludnionym zaćmieniem w Stanach Zjednoczonych, a 31,5 miliona ludzi będzie mogło opuścić swoje domy, aby obejrzeć je pieszo”.

Skomentuj zdjęcie,

Grafika: Samoloty wyposażone w instrumenty NASA będą gonić cień

Zgodnie z oczekiwaniami NASA przeprowadzi tego dnia proste eksperymenty, takie jak wystrzelenie rakiet w cień Księżyca, aby sprawdzić, jak wpływa on na górną część atmosfery ziemskiej, czyli jej jonosferę. Wyposażone odrzutowce będą także polować na cień.

Dr Amir Kaspi z Centrum Badań Naukowych i Technologicznych powiedział: „Powodem, dla którego latamy samolotami, poza tym, że są naprawdę fajne, jest to, że wznoszenie się wysoko w atmosferę oznacza, że ​​faktycznie mamy dostęp do długości fal światła, do których nie mamy dostępu z ziemi.” Południowo-Zachodni Instytut Badawczy.

Całkowite zaćmienie Słońca w 2024 r. rozpocznie się na Oceanie Spokojnym, gdzie ciemne słońce powita mieszkańców atolu Penrhyn na Wyspach Cooka o świcie o godzinie 06:40 CST (16:40 GMT).

Cień Księżyca będzie przemieszczał się po powierzchni Ziemi z prędkością ponad 2500 kilometrów na godzinę (1500 mil na godzinę), przecinając wybrzeże Meksyku o godzinie 11:07 GMT (18:07 GMT) i granicę Rio Grande między Meksykiem a Ameryką. Stany Zjednoczone o 13:27 czasu CDT (18:27 GMT).

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Podróż trwa przez 13 stanów USA, po czym obejmuje kanadyjskie prowincje Nowy Brunszwik (16:32 EST; 19:32 GMT) i Nową Fundlandię (16:39 EST; 19:39 GMT).

Cień Księżyca wzejdzie nad powierzchnią Ziemi na Oceanie Atlantyckim o godzinie 21:55 CET (19:55 GMT), około 1120 kilometrów (700 mil) na zachód od Normandii we Francji.

Przepraszam, Europo; Może następnym razem.

Skomentuj zdjęcie,

Dzień specjalny: plakat promocyjny astronoma i artysty Tylera Nordgrena (źródło zdjęcia: tylernordgren.com)

Zapaleni obserwatorzy nieba mają już gotowe plany.

Rozważą opcje transportu i zakwaterowania oraz zwrócą szczególną uwagę na historyczne wzorce pogodowe.

Największe szanse na uniknięcie mylących chmur są w Meksyku i Teksasie. Ale prawda jest taka, że ​​każdego dnia i gdziekolwiek pogoda może polepszyć lub zepsuć Twoje szczęście – i to dotyczy również Carbondale.

Źródło obrazu, S. R. Habbal i M. Druckmüller

Skomentuj zdjęcie,

Całkowite zaćmienie słońca zapewnia rzadką okazję do badania korony słonecznej

Można by pomyśleć, że biorąc pod uwagę wszystkie teleskopy kosmiczne wycelowane obecnie w Słońce, zaćmienia niewiele mogą wnieść do wiedzy o Słońcu.

Jednak całkowite zaćmienie ma swoją specyfikę, ponieważ zapewnia korzystne warunki do badania delikatnej zewnętrznej atmosfery Słońca – korony.

To właśnie z tego przegrzanego, namagnesowanego „gazu” naładowanych cząstek pochodzi wiatr słoneczny, z którego miliardy ton materii mogą czasami eksplodować w kierunku Ziemi, uniemożliwiając satelity, komunikację, a nawet sieci energetyczne.

Korona znajduje się nad powierzchnią Słońca, jego fotosferą. Satelity będą blokować odblaski za pomocą urządzeń zwanych koronografami, ale zwykle są one tak szerokie, że zasłaniają również widok światła bezpośrednio nad krawędzią gwiazdy. To właśnie w tym regionie zachodzą główne procesy koronalne.

Tylko podczas zaćmienia, kiedy dysk Księżyca pokrywa się z dyskiem Słońca, można dotrzeć do wszystkich stron korony.

Źródło obrazu, Uniwersytet Aberystwyth

Skomentuj zdjęcie,

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych pracują nad monitorowaniem zaćmienia

Brytyjscy naukowcy współpracowali z NASA przy rozmieszczeniu urządzeń w Dallas. Będą dysponować polarymetrem do badania jakości kierunkowej światła koronowego oraz spektrometrem do sprawdzania zachowania wzbudzonych atomów żelaza.

Dr Hugh Morgan z Aberystwyth University wyjaśnił: „Podczas zaćmienia natura daje nam wyjątkową okazję do stosunkowo łatwego zmierzenia tego obszaru i zobaczenia powiązań między Słońcem a wiatrem słonecznym”.

Skomentuj zdjęcie,

Niezależnie od tego, jak będziesz oglądać zaćmienie, ważne jest, aby robić to bezpiecznie.

Ale nie musisz być zawodowym naukowcem, aby brać udział w nauce o zaćmieniach. Istnieje wiele projektów badań obywatelskich. Na przykład:

  • the zachodzące słońce Inicjatywa potrzebuje pomocy w zmierzeniu dokładnego kształtu słońca. Tak, jest okrągły, ale jest lekko ściśnięty na biegunach.
  • Krajobrazy dźwiękowe zaćmienia Rejestruje, jak świat przyrody, a zwłaszcza zwierząt, reaguje, gdy pogrąża się w ciemności. Wygląda na to, że pszczoły przestały latać.
  • the Globalny obserwator Projekt potrzebuje pomocy w rejestrowaniu zmian temperatury i zachowania chmur.
  • I Megafilmowe zaćmienie Po raz kolejny użyjesz armii lustrzanek cyfrowych, aby uchwycić powiększony obraz wydarzenia.

„Posiadanie ludzi na ścieżce zwielokrotni siłę tych obserwacji i umożliwi nam prowadzenie dłuższych obserwacji oraz ściślejsze korelowanie tego, co się dzieje i co się zmienia” – powiedziała dr Liz McDonald z NASA, która koordynuje większość działań związanych z nauką obywatelską .

Wyjdź i ciesz się tym, ale rób to bezpiecznie. Nie patrz gołym okiem na odsłonięte słońce.

W Montanie i Dakocie Północnej całkowite zaćmienie słońca zakończy się w 2044 r., ale kolejne wydarzenie, które przemierzy szeroki obszar Stanów Zjednoczonych, nastąpi dopiero w następnym roku.

„Jest wyjątkowy i dlatego powinieneś go spróbować” – powiedział dr Couric.

READ  SpaceX uruchamia misję Starlink i przygotowuje się do odłączenia Crew Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w poniedziałek – lot kosmiczny teraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *