Zaćmienie słońca: oczekiwania rosną, a miliony mają nadzieję na czyste niebo

 • Napisane przez Mike'a Wendlinga w Chicago i Emmę Vardy w Teksasie
 • wiadomości BBC

Obserwatorzy zaćmień obserwują pogodę tuż przed zaćmieniem słońca, które w poniedziałek pogrąży duży obszar Ameryki Północnej w ciemnościach dziennych.

Prognozy spodziewają się zachmurzenia w północnym Meksyku, Teksasie i częściach regionu Wielkich Jezior.

Oczekuje się, że pogoda będzie lepsza w zachodnim Meksyku i części środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych.

Najlepiej oglądać je przy czystym wiosennym niebie w Nowej Anglii i Kanadzie.

Zaćmienie zacznie się na Pacyfiku i będzie widoczne na wybrzeżu Meksyku w pobliżu miasta Mazatlan około godziny 11:07 czasu lokalnego (19:07 GMT).

Cień Księżyca przejdzie przez Ziemię z prędkością 2400 km/h, tworząc północno-wschodni łuk przez Durango i Coahuila, po czym pogrąży w ciemności części Teksasu, Arkansas i sąsiednich stanów.

Gdy ścieżka przecina amerykański Środkowy Zachód, zjawisko znane jako całkowite zaćmienie – kiedy Księżyc całkowicie zasłania słońce – przejdzie przez miasta Indianapolis, Cleveland i Buffalo.

Około 15:18 E (19:18 GMT) zaćmienie dotrze do wodospadu Niagara, gdzie ma zebrać się rekordowy tłum liczący nawet milion ludzi, aby zobaczyć, jak mgła ze słynnej katarakty zmienia kolor na różowy – pod warunkiem, że pogoda będzie sprzyjająca . . -On pracuje.

Cień będzie w dalszym ciągu przemieszczał się na północny wschód przez stany Nowej Anglii i do morskich prowincji Kanady, zanim dotrze do Oceanu Atlantyckiego i zakończy się o 20:55 GMT.

Wyjaśnienie wideo,

Jaka będzie pogoda na zaćmienie słońca?

To zaćmienie jest pierwszym tego rodzaju w tym stuleciu, które przeszło nad trzema krajami Ameryki Północnej.

Oto szczegółowe informacje o tym, kiedy nastąpi całkowite zaćmienie w miastach USA i Kanady, wszystko w czasie lokalnym:

 • San Antonio, Teksas: 13:33 czasu centralnego (19:33 GMT)
 • Dallas, Teksas: 13:40 czasu centralnego
 • Carbondale, Illinois: 13:59 czasu centralnego
 • Cleveland, Ohio: 15:13 na wschód
 • Buffalo, Nowy Jork: 15:18 czasu wschodniego
 • Burlington, Vermont: 15:26 ET
 • Montreal, Quebec: 15:27 na wschód
 • Fredericton, Nowy Brunszwik: 16:33 Ocean Atlantycki
 • Gander, Nowa Fundlandia i Labrador: 17:12 czasu nowofundlandzkiego

W miastach na całej trasie odbędą się specjalne wydarzenia, festiwale, a nawet masowe wesela.

NASA i jej organizacje partnerskie organizują ponad 100 wydarzeń, w tym rajdy, podczas których po raz pierwszy można zobaczyć zaćmienie słońca z Ziemi w Mazatlan, na torze Cotton Bowl w Dallas i na torze Indianapolis Motor Speedway w stanie Indiana.

Tłumy wypełnią stadion piłkarski w Carbondale w stanie Illinois, gdzie trasa poniedziałkowego zaćmienia przetnie się z trasą ostatniego zaćmienia słońca, które przemierzy Stany Zjednoczone w 2017 roku.

Główną zmienną dla wielu widzów będzie pogoda tu, na Ziemi.

W swojej najnowszej prognozie niedzielnego zaćmienia amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna ostrzegła przed potencjalnie poważnymi warunkami, w tym ulewnymi deszczami, tornadami i gradem, które mogą mieć wpływ na podróżowanie po Teksasie i sąsiednich stanach. Oczekuje się, że widok w San Antonio będzie prawie całkowicie zasłonięty przez chmury.

Słońce będzie częściowo zasłonięte nawet tysiące kilometrów dalej, ale najbardziej dramatyczne wydarzenia będą świadkami osób znajdujących się na bezpośredniej drodze. W niektórych lokalizacjach całkowite zaćmienie będzie trwało około czterech i pół minuty.

Księżyc całkowicie zakryje Słońce, widoczna będzie jedynie korona – jasna zewnętrzna atmosfera gwiazdy. Temperatura spadnie, a rozkład wiatru i formacje chmur mogą ulec zmianie. Niektóre zwierzęta zostaną oszukane, myśląc, że dzień zamienił się w noc, a na niebie mogą pojawić się gwiazdy i planety.

Przed zaćmieniem władze zgłosiły wzrost ruchu i zapotrzebowania na zakwaterowanie ze strony entuzjastów astronomii, z których niektórzy planowali swoje podróże z wielomiesięcznym lub wieloletnim wyprzedzeniem.

Według NASA 31,6 miliona ludzi żyje na trasie całkowitego zaćmienia, a oczekuje się, że kolejne miliony udają się w podróż, aby rzucić okiem na niebiańskie wydarzenie.

NASA szacuje, że 215 milionów dorosłych Amerykanów – 88% populacji – było świadkami ostatniego zaćmienia słońca w Ameryce Północnej w 2017 roku na żywo lub w formie elektronicznej.

Do Starry Night RV Park w Fort Worth w Teksasie napływały pojazdy pełne obserwatorów zaćmień, aby rozbić obóz gotowy na tę wielką chwilę.

Właścicielka Lindsay Coon powiedziała BBC: „To stało się tak ważne, że ludzie przyjeżdżają tu zewsząd”.

„Chciałam wytłumaczyć córce, że będzie ciemno, a ona zapytała mnie: «Będziemy musieli spać do późna?».

„Będziemy razem, założymy okulary i zrobimy sobie selfie. Dla nas to jedyna taka okazja w życiu”.

Skomentuj zdjęcie,

Obserwatorzy nieba testują okulary zaćmieniowe w Teksasie

Z wyjątkiem okresu całkowitego zaćmienia, do oglądania częściowych faz zaćmienia potrzebne są specjalne okulary. Eksperci ostrzegają, że zwykłe okulary przeciwsłoneczne są bezużyteczne, a patrzenie w słońce nawet przez aparat czy smartfon może w ciągu kilku sekund spowodować uszkodzenie wzroku.

Wyjaśnienie wideo,

Oto jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca

Niektóre szkoły zostały zamknięte lub zezwolono na nieobecność uczniów w poniedziałek, podczas gdy inne zaplanowały specjalne wydarzenia.

Jeśli pogoda wpłynie na poniedziałkowe wydarzenie, obserwatorzy zaćmień w Ameryce Północnej będą mieli trochę czasu na czekanie. Następne całkowite zaćmienie słońca, które będzie szeroko widoczne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, nastąpi w 2044 roku.

Jakie są etapy zaćmienia?

Napisane przez redaktora naukowego Jonathana Amosa

Skomentuj zdjęcie,

Możliwe fazy – częściowe zaćmienie (na górze po lewej), pierścionek z brylantem (na górze po prawej), koraliki Baileya (na dole po lewej), całość (na dole po prawej) i widok korony (w środku)

Częściowe zaćmienie: Księżyc stopniowo zakrywa dysk Słońca. Wszystko staje się coraz ciemniejsze.

Diamentowy pierścionek: Ostatnie ślady silnego światła słonecznego zamieniają się w jasny punkt świetlny, przypominający duży diament.

Koraliki Billy'ego: Gdy diamenty się rozproszą, wszelkie pozostałe światło prześwieca przez głębokie doliny na krawędzi księżyca.

suma: Dzień zamienia się w noc, ale zwróć także uwagę na zmiany temperatury, wiatr, chmury i śpiew ptaków.

korona: Twoja szansa, aby zobaczyć ukryty sekret Słońca – delikatne pasma światła w zewnętrznej atmosferze naszej gwiazdy, jej koronie.

A potem wszystko dzieje się na odwrót. Nerka jest uszkodzona koralikami. Diament pojawia się ponownie i rozszerza światło z powrotem do normalnej, oślepiającej intensywności, a korona zostaje ponownie ukryta.

Więcej o zaćmieniach słońca

READ  Sonda New Horizons NASA uchwyciła lodowiec „w kształcie serca” na powierzchni Plutona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *