Załoga stacji kosmicznej wita zastępczego Sojuza podczas przygotowań do startu Crew Dragon na Florydzie

Rosyjska załoga statku Sojuz bez załogi przeprowadziła w sobotę bezbłędne spotkanie robota i zadokowanie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zastępując statek. Uszkodzony promzapewniając trzem członkom załogi laboratorium niezawodną łódź ratunkową i bezpieczną podróż do domu po zakończeniu przedłużonej misji.

W międzyczasie SpaceX na Florydzie przygotowywał się do wystrzelenia swojej kapsuły Crew Dragon w poniedziałek, aby przewieźć kolejną czteroosobową załogę na placówkę.

Statek kosmiczny Sojuz MS-23/69S wystartował w czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, przewożąc zaopatrzenie i sprzęt zamiast załogi, i zorientował się na fotoperfekcyjne dokowanie robota w rosyjskim module kosmicznym Poisk o godzinie 19:58 czasu wschodniego .

Prom Sojuz MS-23/69S, przewożący zaopatrzenie i sprzęt zamiast załogi, powoli zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie zadokował 25 lutego 2023 r., po bezbłędnym spotkaniu robotów. Statek zastępuje inny Sojuz, który został uszkodzony przez uderzenie mikrometeorów w grudniu.

NASA


Nowy Sojuz zastąpi pojazd MS-22, który wyniósł Siergieja Prokopjewa, Dmitrija Petlina i astronautę NASA Franka Rubio na orbitę we wrześniu ubiegłego roku.

Pierwotnie planowali wrócić na Ziemię w przyszłym miesiącu, ale 14 grudnia ich pojazd Sojuz MS-22 umyj to Przez pęknięcie mikrometeora przewodu doprowadzającego chłodziwo do zewnętrznych chłodnic. W rezultacie całe dostępne chłodziwo zostało wyemitowane w kosmos.

Po przeprowadzeniu analizy rosyjscy inżynierowie ustalili, że statek kosmiczny nie może bezpiecznie przetransportować trzech członków załogi z powrotem na Ziemię ze względu na możliwość przegrzania krytycznych komputerów i innego wrażliwego sprzętu po odłączeniu.

Zamiast tego przenieśli pojazd startowy MS-23, aby służył jako łódź ratunkowa klasy ewakuacyjnej, z wyjątkiem ewentualnego powrotu załogi na Ziemię. Aby przywrócić normalny harmonogram rotacji załogi, Prokopyev i jego koledzy spędzą teraz w kosmosie cały rok zamiast sześciu miesięcy.

Ale wraz z przybyciem promu Sojuz MS-23 ponownie będą mieli niezawodny statek kosmiczny, który zabierze ich do domu w przypadku nagłego wypadku medycznego lub innego problemu, który może wymagać natychmiastowej ewakuacji ze stacji kosmicznej.

Załoga-6 Falcon 9 na szczycie lądowiska 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego we wczesny piątek, chwilę po bezproblemowym starcie testowym silnika pierwszego stopnia. Czteroosobowa załoga zmierzająca na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma wystartować w poniedziałek o godzinie 1:45 czasu wschodniego.

NASA/Joel Koski


Czterej inni członkowie załogi stacji kosmicznej — dowódca załogi 5 Nicole Mann i Josh Kasada, japoński astronauta Koichi Wakata i astronautka Anna Kikina — zostali wystrzeleni do kompleksu laboratoryjnego w październiku zeszłego roku na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon. Planują powrót na Ziemię około 6 marca.

Ich zastępcy — dowódca załogi 6 Stephen Bowen, Woody Hoburgh, kosmonauta Andrey Vidyaev i astronauta z Emiratów Sultan Al Neyadi — mają wystartować z platformy 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w poniedziałek o 1:45 rano.

Bowen i jego kohorty przypięli się do Załogi Smoka w czwartek wieczorem i wzięli udział w próbie odliczania. Kilka godzin później, po odlocie załogi, inżynierowie SpaceX przetestowali silniki pierwszego stopnia Falcona 9, aby sprawdzić, czy są one gotowe do lotu.

Załoga planuje na poważnie pracować po godzinie 23:00 w niedzielę. Zakładając start w poniedziałek rano, prom Crew-6 przybędzie na stację kosmiczną o 2:38 we wtorek, zadokując w przednim porcie modułu Harmony skierowanym w przestrzeń kosmiczną.

READ  NASA mapuje burze piaskowe z kosmosu za pomocą tego nowego, zaawansowanego technologicznie instrumentu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *