Zamiast ograniczać ceny rosyjskiego gazu, UE obniży zyski firm energetycznych

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Kraje UE proszą o spotkanie, aby zaproponować
  • Ministrowie szukają propozycji UE w sprawie limitu cen gazu
  • Kraje sprzeciwiają się unijnej propozycji ograniczenia cen rosyjskiego gazu

BRUKSELA, 9 września (Reuters) – W piątek ministrowie energii Unii Europejskiej zwrócili się do Komisji Europejskiej z zadaniem ograniczenia dochodów dla producentów energii nie opalanych gazem, którzy czerpią korzyści z rosnących cen energii.

Ministrowie szukający sposobów na pomoc w rosnących rachunkach konsumenckich poprosili Komisję Europejską o przygotowanie innych środków nadzwyczajnych, w tym szerszego pułapu cen gazu, który nie byłby skierowany do Rosji, wynika z podsumowania spotkania opublikowanego przez Czechy, które sprawują prezydencję w UE.

Prezydent Władimir Putin powiedział w tym tygodniu, że Moskwa odetnie wszystkie dostawy do Europy, jeśli na rosyjski gaz zostanie zastosowany limit cenowy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Nieoczekiwany plan UE, który nie został jeszcze opublikowany, zakładałby, że rządy ograniczą nadwyżki dochodów od producentów energii niezwiązanych z gazem, którzy obecnie mogą sprzedawać swoją energię po rosnących cenach, wyznaczanych przez cenę gazu, i wykorzystywać pieniądze do ograniczania rachunków konsumenckich.

Firmy zajmujące się paliwami kopalnymi muszą również wnieść „wkład solidarnościowy” – czytamy w podsumowaniu spotkania.

„Środki zalecane przez komisję mają sens, aby przejąć część tych nadmiernych zysków i przetworzyć je z powrotem do gospodarstw domowych” – powiedział w piątek irlandzki minister środowiska Eamonn Ryan.

Oczekuje się, że komisja opublikuje szczegóły propozycji w przyszłym tygodniu. Ministrowie ds. energii mogą zorganizować kolejne nadzwyczajne spotkanie jeszcze w tym miesiącu, aby zatwierdzić ostateczne plany, powiedziało agencji Reuters dwóch dyplomatów z UE.

„Wszyscy się spieszą, aby znaleźć rozwiązanie” – powiedział szwedzki minister energetyki Kashair Farmanbar.

READ  Oto, co warto zobaczyć na czwartkowym przesłuchaniu w sprawie dokumentów skonfiskowanych w Mar-a-Lago

Podsumowanie spotkania pokazało, że plan ograniczenia cen rosyjskiego gazu nie spotkał się z szerokim poparciem krajów UE.

Dyplomaci UE powiedzieli, że rządy szeroko poparły propozycję UE, aby zapewnić awaryjną płynność przedsiębiorstwom energetycznym borykającym się z rosnącymi potrzebami w zakresie zabezpieczeń i zleciły Brukseli zaprojektowanie takich środków.

Obecnie nie ma rosyjskiego limitu cen gazu

Bruksela zasugerowała, że ​​UE ograniczy cenę, jaką płaci za rosyjski gaz – pomysł popierany przez państwa bałtyckie, które powiedziały, że pozbawi to Moskwę pieniędzy na finansowanie działań wojskowych na Ukrainie.

Jednak kraje Europy Środkowo-Wschodniej wciąż otrzymują trochę rosyjskiego paliwa, obawiając się, że może to doprowadzić do całkowitych cięć. Kraje, w tym Belgia, kwestionowały, czy dostawy z Moskwy będą miały duży wpływ na obniżenie cen, gdy są one tak niskie.

„Gdyby narzucono kontrolę cen wyłącznie na rosyjski gaz, doprowadziłoby to do natychmiastowego ograniczenia dostaw rosyjskiego gazu”. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szyjardo powiedział.

Włoski minister ds. zmian środowiska Roberto Cingolani powiedział, że 15 krajów UE opowiedziało się za wspólnym limitem cenowym na cały import gazu.

Komisja Europejska, która nie uwzględniła wspólnego limitu cen gazu w swojej liście środków zalecanych krajom przed spotkaniem, ostrzegła, że ​​ograniczenie cen skroplonego gazu ziemnego w Europie groziłoby przeniesieniem się na inne rynki. Paliwo.

„Musimy upewnić się, że nie zagrażamy bezpieczeństwu naszych dostaw” – powiedział Simpson.

Reformy rynkowe

Popyt na gaz ożywił się po pandemii COVID-19, a rachunki za energię już rosną i rosną od czasu wojny na Ukrainie.

Dostawy rosyjskiego gazociągu trzema głównymi trasami do Europy spadły o prawie 90% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pokazują dane Refinitiv. Moskwa oskarżyła o cięcia dostaw problemy techniczne spowodowane przez zachodnie sankcje związane z inwazją na Ukrainę.

READ  Oto, czego zwolennicy podatków oczekują od dochodu Donalda Trumpa

Jeśli chodzi o plan zysku z wiatru, projekt nadchodzącej propozycji komisji, widziany przez Reuters, ograniczyłby zarobki producentów energii wiatrowej, jądrowej i węglowej do 200 euro (20 USD) za megawatogodzinę.

Europejskie ceny energii elektrycznej są zazwyczaj ustalane przez zakłady gazownicze i dlatego mają na celu uniknięcie nadmiernych zysków osiąganych w ostatnich miesiącach przez tych producentów, którzy mają niższe koszty operacyjne.

Ministrowie poparli również pomysł ogólnounijnych „awaryjnych instrumentów płynnościowych”, aby pomóc firmom borykającym się z rosnącymi potrzebami w zakresie zabezpieczeń.

Finlandia i Szwecja zaoferowały już miliardy dolarów gwarancji płynności dla firm energetycznych, próbując zapobiec ich obaleniu.

VNG [RIC:RIC:VNG.UL], jeden z największych niemieckich importerów rosyjskiego gazu ziemnego, zwrócił się w piątek do rządu o pomoc, aby ostatni europejski koncern energetyczny otrzymał rządowe wsparcie z powodu cięć dostaw przez Moskwę. Czytaj więcej

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w piątek, że to rządy, a nie banki centralne, powinny pomagać firmom energetycznym. Czytaj więcej

(1 USD = 0,9914 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Kate Abnett; Dodatkowe raporty Jan Loptaka, Sabine Siebold, Bart Meijer, Marine Strauss; Ingrid Melander i Kate Abnett; Montaż przez Edmunda Blaira i Elaine Hardcastle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *