„Zbuntowana fala” uderza w statek wycieczkowy na Antarktydzie, zabijając 1 osobę i raniąc 4

Linia wycieczkowa poinformowała, że ​​pasażer rejsu po Antarktydzie zmarł, a czterech innych zostało rannych po tym, jak ich statek Wikingów został uderzony przez „nieuczciwą falę”.

Viking powiedział, że incydent miał miejsce we wtorek około 22:40 czasu lokalnego, kiedy Viking Polaris płynął w kierunku Ushuaia w Argentynie.

Jeden z gości zmarł po wypadku, powiedział Viking, ale nie ujawnił dalszych szczegółów na temat przyczyny śmierci. Firma poinformowała, że ​​rodzina ofiary została powiadomiona. Tożsamość ani narodowość pasażera nie zostały ujawnione.

Viking powiedział, że czterech innych gości odniosło obrażenia niezagrażające życiu podczas incydentu i było leczonych przez lekarza pokładowego i personel medyczny.

Wiking powiedział w oświadczenie Czwartek. „Koncentrujemy się na bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu naszych gości i załogi i bezpośrednio z nimi współpracujemy, aby zorganizować podróż powrotną”.

Uszkodzone okna można zobaczyć na Viking Polaris po uderzeniu przez zbuntowaną falę.

Dzięki uprzejmości Beverly Sparker

Viking powiedział, że statek odniósł „ograniczone uszkodzenia” z powodu nieuczciwej fali i przybył do Ushuaia w środę „bez dalszych incydentów”. Zdjęcia zrobione zakotwiczonego statku pokazały wiele uszkodzonych okien.

Pasażerowie na statku opisali niestabilne warunki, które doprowadziły do ​​wypadku.

Beverly Spaker z Kalifornii powiedziała ABC News, że „potężne rozbicie” okna w jej domu i domu jej męża spowodowało pęknięcie ramy okiennej.

„Oczywiście stało się coś ważnego” – powiedziała. „Popłynęło dużo wody”.

„Na szczęście nasze okna wytrzymały” – dodała, chociaż powiedziała, że ​​inne pokoje po jej stronie statku zostały „zmyte”.

Zdjęcie: Uszkodzone okna widać na Viking Polaris po uderzeniu przez złowrogą falę.

Uszkodzone okna można zobaczyć na Viking Polaris po uderzeniu przez zbuntowaną falę.

Dzięki uprzejmości Beverly Sparker

Kuzynka Spakera, Susie Gooding z Północnej Karoliny, powiedziała ABC News, że w tym czasie statek przepływał przez Drake Passage, „słynące z wzburzonych mórz”.

Gooding powiedział, że chociaż warunki na zewnątrz wyglądały „okropnie”, przed wypadkiem wnętrze było „jak normalny statek wycieczkowy”. Powiedziała, że ​​poczuła „nagły dreszcz”, który spowodował otwarcie szafek.

READ  Oferta zapłaty NHS 5% może zakończyć gorzki spór w Anglii

„To było niewiarygodne” – powiedziała. „W czasie, gdy to się stało, osobiście zastanawialiśmy się, czy wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w pobliżu żadnych gór lodowych, ale to było tak: Czy zderzyliśmy się z górą lodową? To było takie zaskakujące”.

Spaker powiedziała, że ​​ona i inni pasażerowie byli później „zszokowani”.

„Bez względu na to, po której stronie łodzi się znajdujesz, na całym statku czuło się, że stało się coś złego” – powiedziała. „Więc wszyscy byli zszokowani”.

Statek zacumował, podczas gdy pasażerowie czekali na dalsze plany podróży od Wikingów, według Goodinga, który powiedział, że dwa inne statki w ich zatoce w Ushuaia również zostały uszkodzone, prawdopodobnie przez zbójeckie fale.

Linia wycieczkowa poinformowała, że ​​następny rejs Viking Polaris na Biegun Południowy, zaplanowany na 5 grudnia, został odwołany „po dokładnym rozważeniu”.

Zbuntowana fala lub gwałtowna burza jest „ponad dwa razy większa od otaczających fal” i jest „wyjątkowo nieprzewidywalna”, zgodnie z Narodowa Służba Oceaniczna.

Ushuaia, położona w najbardziej wysuniętej na południe części Ameryki Południowej, jest częstym punktem startowym rejsów na Antarktydę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *