Zełenski spodziewa się, że na szczycie G7 zostaną podjęte „ważne decyzje” dotyczące Ukrainy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Siły ukraińskie twierdzą, że pilnie potrzebują bardziej zaawansowanej zachodniej broni do walki z najeżdżającymi siłami rosyjskimi

  • autor, Aleksa Smitha
  • Rola, wiadomości BBC
  • Raport z Londyn

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się „ważnych decyzji” na szczycie G7 przywódców siedmiu najbogatszych krajów świata, które pomogą jego krajowi w walce z inwazją sił rosyjskich.

„Duża część zamówienia zostanie przeznaczona Ukrainie, naszej obronności i odporności gospodarczej” – oznajmił w poście w aplikacji Telegram.

Biały Dom twierdzi, że G7 poczyniła znaczne postępy w realizacji amerykańskiego planu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w celu gromadzenia 50 miliardów dolarów (39 miliardów funtów) rocznie dla Ukrainy.

W czwartek Zełenski, który uczestniczy w szczycie w Apulii na południu Włoch, podpisał porozumienie o bezpieczeństwie z Japonią. Oczekuje się, że podobne porozumienie zostanie osiągnięte ze Stanami Zjednoczonymi.

Źródło obrazu, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Skomentuj zdjęcie, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (po lewej) został ciepło przyjęty przez premier Włoch Giorgię Meloni, gospodarza szczytu G7 w Apulii

Kraje G7 – Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – są ważnymi sponsorami finansowymi i militarnymi Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na dużą skalę w 2022 roku.

Rosyjskie aktywa, które grupa zamroziła wraz z Unią Europejską, kiedy Moskwa najechała Ukrainę, wynoszą 325 miliardów dolarów. Większość aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego znajduje się w Belgii.

Zgodnie z prawem międzynarodowym państwa nie mogą konfiskować Rosji tych aktywów i przekazywać ich Ukrainie.

Ale marihuana generuje duże zainteresowanie – około 3 miliardy dolarów rocznie – więc pomysł jest taki, aby wykorzystać to zainteresowanie w kreatywny sposób.

Jednak nadal pozostaje wiele problemów technicznych do rozwiązania.

Doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa, Jake Sullivan, twierdzi, że „kluczowe elementy” planu zostały zidentyfikowane i prawdopodobne jest dobre rozwiązanie.

W ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy wypowiadali się na temat pomysłu pobierania odsetek od zajętego majątku jako „kradzieży”, grożąc odwetem.

Skomentuj zdjęcie, Dyskusje rozpoczęły się na spotkaniu G7 w Apulii w południowych Włoszech

Ponieważ Biden jest w trakcie zaciętej rywalizacji wyborczej, a wielu innych zachodnich przywódców przegrywa w sondażach, istnieje presja, aby udzielić Ukrainie wsparcia, póki jeszcze jest to możliwe.

Brytyjski premier Rishi Sunak, stojący w obliczu nasilających się zmagań przed wyborami powszechnymi w przyszłym miesiącu, ma ogłosić kwotę 309 mln dolarów na wsparcie potrzeb energetycznych i humanitarnych Ukrainy.

Wyborcy wkrótce zmierzą się także z partią prezydenta Francji Emmanuela Macrona, która wezwała do przedterminowych wyborów parlamentarnych po rażącej porażce ze skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w ubiegły weekend.

Premier Włoch Giorgia Meloni przechwalała się, że jej kraj zmierza na szczyt z „najsilniejszym rządem w historii” po dobrych wynikach w wyborach europejskich w ubiegły weekend.

Niestabilna sytuacja polityczna w wielu krajach G7 powoduje, że niektórzy obserwatorzy mają niskie oczekiwania co do tego, co można osiągnąć.

„Jeśli cokolwiek wyniknie z tego szczytu, to będzie to strach przed katastrofą na naszych oczach” – ostrzegła Nathalie Tocci, dyrektor Włoskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powołując się na możliwe nowe rządy pod przewodnictwem Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych i Europę. Skrajna prawica we Francji wydaje się być potężna.

W programie szczytu w Savilltree Resort znajdują się również:

  • Wojna w Gazie: Wszyscy przywódcy G7 popierali wcześniej stanowisko prezydenta USA Joe Bidena Plan zakończenia działań wojennych – W tym natychmiastowe zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i zwiększenie pomocy
  • Imigracja: Włochy zwracają się do innych krajów o wpłatę finansową na rzecz Planu Mattei, który zapewnia dotacje i pożyczki krajom afrykańskim na rozwój ich gospodarek. Jednak wielu komentatorów podejrzewa, że ​​może to być przykrywka dla Włoch, aby rozprawić się z imigracją
  • Bezpieczeństwo ekonomiczne: Karta przeciw przymusowi, przyjęta po zeszłorocznym spotkaniu, ma na celu uniemożliwienie państwom – takim jak Chiny i Rosja – wykorzystywania swojej siły gospodarczej do narzucania swojej woli innym. Uważa się, że tym razem Stany Zjednoczone chcą ponownie omówić tę kwestię
  • Bezpieczeństwo sztucznej inteligencji: Kwestię tę poruszono również w zeszłym roku, wraz z utworzeniem procesu promowania „bezpiecznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji na całym świecie”.
READ  Syria mówi, że izraelskie samoloty zbombardowały w pobliżu Damaszku i Tartusu, zabijając trzech żołnierzy

Papież Franciszek – który będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w szczycie G7 – poruszy na konferencji temat sztucznej inteligencji.

Już wcześniej wzywał do globalnej regulacji sztucznej inteligencji, ostrzegając przed jej zagrożeniem dla etyki i praw człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *