- autor, Aleksa Smitha
- Rola, wiadomości BBC
- Raport z Londyn
-
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się „ważnych decyzji” na szczycie G7 przywódców siedmiu najbogatszych krajów świata, które pomogą jego krajowi w walce z inwazją sił rosyjskich.
„Duża część zamówienia zostanie przeznaczona Ukrainie, naszej obronności i odporności gospodarczej” – oznajmił w poście w aplikacji Telegram.
Biały Dom twierdzi, że G7 poczyniła znaczne postępy w realizacji amerykańskiego planu wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów w celu gromadzenia 50 miliardów dolarów (39 miliardów funtów) rocznie dla Ukrainy.
W czwartek Zełenski, który uczestniczy w szczycie w Apulii na południu Włoch, podpisał porozumienie o bezpieczeństwie z Japonią. Oczekuje się, że podobne porozumienie zostanie osiągnięte ze Stanami Zjednoczonymi.
Kraje G7 – Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – są ważnymi sponsorami finansowymi i militarnymi Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji na dużą skalę w 2022 roku.
Rosyjskie aktywa, które grupa zamroziła wraz z Unią Europejską, kiedy Moskwa najechała Ukrainę, wynoszą 325 miliardów dolarów. Większość aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego znajduje się w Belgii.
Zgodnie z prawem międzynarodowym państwa nie mogą konfiskować Rosji tych aktywów i przekazywać ich Ukrainie.
Ale marihuana generuje duże zainteresowanie – około 3 miliardy dolarów rocznie – więc pomysł jest taki, aby wykorzystać to zainteresowanie w kreatywny sposób.
Planuje się pozyskać pożyczkę na rynkach międzynarodowych, przekazać Ukraińcom około 50 miliardów dolarów rocznie i co roku przeznaczyć 3 miliardy dolarów na spłatę odsetek od tej pożyczki.
Jednak nadal pozostaje wiele problemów technicznych do rozwiązania.
Doradca prezydenta Bidena ds. bezpieczeństwa, Jake Sullivan, twierdzi, że „kluczowe elementy” planu zostały zidentyfikowane i prawdopodobne jest dobre rozwiązanie.
W ostatnich tygodniach rosyjscy urzędnicy wypowiadali się na temat pomysłu pobierania odsetek od zajętego majątku jako „kradzieży”, grożąc odwetem.
Ponieważ Biden jest w trakcie zaciętej rywalizacji wyborczej, a wielu innych zachodnich przywódców przegrywa w sondażach, istnieje presja, aby udzielić Ukrainie wsparcia, póki jeszcze jest to możliwe.
Brytyjski premier Rishi Sunak, stojący w obliczu nasilających się zmagań przed wyborami powszechnymi w przyszłym miesiącu, ma ogłosić kwotę 309 mln dolarów na wsparcie potrzeb energetycznych i humanitarnych Ukrainy.
Wyborcy wkrótce zmierzą się także z partią prezydenta Francji Emmanuela Macrona, która wezwała do przedterminowych wyborów parlamentarnych po rażącej porażce ze skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w ubiegły weekend.
Premier Włoch Giorgia Meloni przechwalała się, że jej kraj zmierza na szczyt z „najsilniejszym rządem w historii” po dobrych wynikach w wyborach europejskich w ubiegły weekend.
Niestabilna sytuacja polityczna w wielu krajach G7 powoduje, że niektórzy obserwatorzy mają niskie oczekiwania co do tego, co można osiągnąć.
„Jeśli cokolwiek wyniknie z tego szczytu, to będzie to strach przed katastrofą na naszych oczach” – ostrzegła Nathalie Tocci, dyrektor Włoskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, powołując się na możliwe nowe rządy pod przewodnictwem Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych i Europę. Skrajna prawica we Francji wydaje się być potężna.
W programie szczytu w Savilltree Resort znajdują się również:
- Wojna w Gazie: Wszyscy przywódcy G7 popierali wcześniej stanowisko prezydenta USA Joe Bidena Plan zakończenia działań wojennych – W tym natychmiastowe zawieszenie broni, uwolnienie zakładników i zwiększenie pomocy
- Imigracja: Włochy zwracają się do innych krajów o wpłatę finansową na rzecz Planu Mattei, który zapewnia dotacje i pożyczki krajom afrykańskim na rozwój ich gospodarek. Jednak wielu komentatorów podejrzewa, że może to być przykrywka dla Włoch, aby rozprawić się z imigracją
- Bezpieczeństwo ekonomiczne: Karta przeciw przymusowi, przyjęta po zeszłorocznym spotkaniu, ma na celu uniemożliwienie państwom – takim jak Chiny i Rosja – wykorzystywania swojej siły gospodarczej do narzucania swojej woli innym. Uważa się, że tym razem Stany Zjednoczone chcą ponownie omówić tę kwestię
- Bezpieczeństwo sztucznej inteligencji: Kwestię tę poruszono również w zeszłym roku, wraz z utworzeniem procesu promowania „bezpiecznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji na całym świecie”.
Papież Franciszek – który będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w szczycie G7 – poruszy na konferencji temat sztucznej inteligencji.
Już wcześniej wzywał do globalnej regulacji sztucznej inteligencji, ostrzegając przed jej zagrożeniem dla etyki i praw człowieka.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.