Zobacz, jak dziesiątki rekinów żywią się padliną martwego wieloryba: ScienceAlert

Rekiny tygrysie są zazwyczaj samotnymi stworzeniami, ale nic tak nie łączy padlinożerców jak smakowity zapach martwego wieloryba.

Te wielkie bufety mogą przyciągnąć dziesiątki rekinów naraz, a jednak takie uczty rzadko udaje się uchwycić kamerą.

Pod koniec czerwca dron lecący u wybrzeży Queensland w Australii uchwycił niezwykłe zgromadzenie około 50 żarłaczy tygrysich rozdzierających zwłoki martwego humbaka.

Rzadki widok jest ważny dla badań nad rekinami i służy jako ostrzeżenie dla lokalnych pływaków.

„Tam, gdzie są martwe wieloryby, prawdopodobnie w pobliżu będą rekiny, a ta obserwacja wyraźnie pokazuje, dlaczego tak się dzieje” Ostrzegać Starszy naczelnik Daniel Clifton z Departamentu Środowiska i Nauki Queensland (DES).

„Śmierć jednego wieloryba, choć smutna, stanowi źródło życia dla wielu innych padlinożerców, w tym ryb, rekinów i innych organizmów morskich. Mamy szczęście w Great Sandy Marine Park, że możemy osobiście doświadczyć tych naturalnych procesów”.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

Aby zapewnić, że naturalne zjawisko żerowania będzie nadal łatwo monitorowane na morzu, urzędnicy przypięli szczątki garbusa w bezpieczne miejsce w zatoce Hervey.

Bezpośrednio z góry nagranie z drona pokazuje cienie rekinów krążących wokół tuszy wieloryba. Czasami można zobaczyć jednego rekina rzucającego się na wieloryba i chwytającego go, uderzającego jego ciałem w przód iw tył, gdy próbuje oderwać kęs.

W pewnym momencie filmu można faktycznie zobaczyć żółtą chmurę wypływającą spod wieloryba, gdy rozwścieczone rekiny atakują go od dołu; Możliwa oznaka wycieku gazów i soków żołądkowych do wody.

Żółte soki płynące z brzucha tuszy wieloryba. (Departament Środowiska i Nauki Queensland)

Naukowcy badali tylko zdarzenia związane z oddechem wielorybów, takie jak ten w ciągu ostatnich 30 lata podczas gdy rekiny tygrysie (Cuvier galeocerdo(Są częstymi gośćmi, nie jest niczym niezwykłym, że łączą swój gatunek z innymi, takimi jak żarłacze białe)Carcharodon carcharias) lub rekiny bycze (Karcharinus Lucas).

READ  Astrofizycy z Princeton odkrywają tajemnicę dżetów czarnych dziur i galaktycznych „szable świetlne”

Rzeczywiście, u wybrzeży Australii naukowcy właśnie to zrobili zarejestrowany Kilka przypadków, w których rekiny białe i tygrysie jednocześnie żywiły się tuszami wielorybów w pozornym spokoju.

Krokodyle słonowodne (Krokodyl Porosus) Czasami może nawet dołączyć do bitwy.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

Rekiny mogą być jednymi z pierwszych stworzeń, które przybyły na bankiet wielorybów, ale ich szczątki od dziesięcioleci zajmują ekosystemy głębin oceanicznych.

Kiedy wieloryb umiera w sposób naturalny, tłuszcz i gazy w jego ciele utrzymują go przez jakiś czas na powierzchni. Gdy padlinożercy zaczynają zbierać szczątki, szkielet nieuchronnie zaczyna tonąć.

Nazywa się to „upadkiem wieloryba” i dostarcza organizmom dna oceanu niezbędnych składników odżywczych z góry. Odnotowano węże, robaki, kraby i ośmiornice żerujące na szkieletach wielorybów na ekstremalnych głębokościach. Jedzą nawet kości.

Przy tak wielu głodnych pyskach do wykarmienia żadna część martwego wieloryba nie idzie na marne.

Nawet po śmierci te szlachetne stworzenia wnoszą nowe życie do oceanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *