Bogate kraje uznały swoją rolę w kryzysie i swoją odpowiedzialność za pomoc innym krajom w walce z zaporowymi kosztami zarządzania emisjami i skutkami zmian klimatycznych. Zobowiązali się, najpierw w 2009 r. i ponownie w 2015 r. w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego, do wspólnego celu: 100 miliardów dolarów rocznie w postaci dotacji, pożyczek, inwestycji sektora prywatnego i więcej do 2020 r.
Ponad dekadę po złożeniu pierwszej obietnicy kraje wciąż nie spełniły swoich obietnic. Według szacunków OECD spadł o 16,7 mld USD z celu 100 mld USD w 2020 r. Nie ma kar za nieosiągnięcie celu, z wyjątkiem krytyki ze strony tych, którzy twierdzą, że rządy nie robią wystarczająco dużo, aby walczyć z globalnym ociepleniem.
Ta porażka pomogła utrzymać finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu na wysokim miejscu w programie dorocznych konferencji klimatycznych ONZ, takich jak zeszłoroczny COP27, który odbył się w Sharm El-Sheikh w Egipcie.
Tam złość i niepokój z powodu niewywiązania się przez bogate kraje z celu finansowego pomogły krajom rozwijającym się uzyskać kluczowe ustępstwo: kraje rozwinięte zgodziły się pracować nad stworzeniem nowego funduszu na pokrycie kosztów szkód już wyrządzonych przez zmiany klimatu. Do tej pory większość funduszy koncentrowała się na ograniczaniu emisji lub dostosowywaniu się do oczekiwanych zmian.
„Jeśli mówimy sobie, że wydajemy pieniądze i inwestujemy w naszą przyszłość w sposób, w jaki tego nie zrobiliśmy, to zabiegamy o katastrofę”.
Światowi przywódcy przyznali, że szkody spowodowane zmianami klimatycznymi już teraz szybko przekraczają zdolności tych krajów do przystosowania się i rozpoczęli dyskusję na temat nowego celu finansowego związanego ze zmianą klimatu, który, jak powiedziano, może sięgnąć bilionów dolarów. Na tegorocznym COP 28 w Dubaju omówią wielkość targetu, kto iw jakim czasie powinien wnieść swój wkład oraz zasady jego realizacji.
Niektórzy urzędnicy z potencjalnych krajów-beneficjentów twierdzą, że zanim więcej pieniędzy zacznie płynąć, potrzebne są jaśniejsze definicje tego, co liczy się jako finansowanie działań związanych z klimatem, oraz większa przejrzystość w zgłaszaniu wkładów. Ponad 100 razy od 2012 roku kraje rozwijające się lub grupy działające w ich imieniu wzywały do takich ulepszeń, zgodnie z przeglądem raportów ONZ, filmów ze spotkań klimatycznych i materiałów negocjacyjnych Reutera.
„Jeśli mówimy sobie, że wydajemy pieniądze i inwestujemy w naszą przyszłość w sposób, w jaki tego nie robimy, chwytamy katastrofę” – powiedział Matthew Samuda, minister w Ministerstwie Wzrostu Gospodarczego i Tworzenia Miejsc Pracy na Jamajce.
„Ludzie zasługują na więcej”.
Na całym świecie darczyńcy zgłosili, że ponad 25 miliardów dolarów finansowania, jak twierdzą, jest związane z energią odnawialną. Co najmniej kolejne 5,6 miliarda dolarów przeznaczono na projekty, które, jak twierdzą, pomogą krajom przygotować się na katastrofy klimatyczne lub zareagować na nie. Reuters stwierdził, że wiele z ich raportów zawierało zbyt mało szczegółów, aby zweryfikować te twierdzenia.
Reuters udokumentował, że kolejne miliardy zostały przeznaczone na projekty związane z paliwami kopalnymi lub inne inicjatywy, które mają niewiele lub nie mają nic wspólnego z redukcją emisji lub przystosowaniem się do skutków zmian klimatycznych.
Kiedy włoska firma czekoladowa Venchi otworzyła dziesiątki nowych sklepów w Japonii, Chinach, Indonezji i innych częściach Azji, otrzymała pomoc od SIMEST, publicznej i prywatnej firmy, która pomaga włoskim firmom w ekspansji zagranicznej. Włochy zwróciły się o inwestycję kapitałową w wysokości 4,7 miliona dolarów na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu.
Urzędnik SIMEST powiedział, że praca agencji nie koncentruje się na zmianach klimatu i nie jest zaangażowana w raportowanie finansowania klimatu we Włoszech. Rzecznik włoskiego Ministerstwa Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego, które jest odpowiedzialne za raportowanie ONZ w tym kraju, powiedział, że projekt zawiera komponent klimatyczny, ale odmówił wchodzenia w szczegóły.
Stany Zjednoczone zgodziły się pożyczyć 19,5 miliona dolarów deweloperom franczyzy hotelu Marriott w Cap-Haitien na Haiti. W momencie zawarcia umowy w 2019 roku plany zakładały ulepszenie Habitation Jouissant z większą liczbą pokoi, basenem bez krawędzi, restauracją na dachu i lepszymi obiektami sportowymi. Teraz deweloper Fatima Group mówi, że przebudowuje projekt, który stanie się własnością Courtyard by Marriott.
Hotel wychodzi na morze, ale jego położenie na zboczu wzgórza oznacza, że nie grozi mu podniesienie się poziomu morza ani powodzie, powiedział Fred Billiard, prezes Grupy Fatima. Powiedział jednak, że Grupa Fatima zamierza zbudować „infrastrukturę odporną na zmiany klimatu”. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział, że pożyczka hotelowa liczy się jako finansowanie klimatu, ponieważ projekt obejmował kontrolę wód deszczowych i środki ochrony przed huraganami.
Rzecznik Marriott powiedział, że firma nie jest zaangażowana w ustalenia finansowe franczyzobiorcy i nie miała żadnej roli w decyzji USA o uznaniu pożyczki za finansowanie klimatyczne.
Belgia wsparła „La Tierra Roja”, opowiadającą o byłym zawodniku rugby, który pracuje dla firmy zajmującej się oczyszczaniem lasów dla przemysłu papierniczego w Argentynie. Zakochuje się w działaczu na rzecz ochrony środowiska, który protestuje przeciwko toksycznym chemikaliom zanieczyszczającym wodę produkowaną przez firmę papierniczą.
Belgia rozważa przekazanie 8 226 dolarów – część większej dotacji na film – na finansowanie klimatu, ponieważ film porusza temat wylesiania, czynnika napędzającego zmiany klimatu, powiedział Nicolas Virens Gevert, rzecznik belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwój.
Niektóre kraje zaliczają projekty, które nigdy nie zostały zrealizowane, do swoich celów finansowania działań związanych ze zmianą klimatu. Francja zgłosiła pożyczkę w wysokości 118,1 mln USD chińskiemu bankowi na inicjatywy środowiskowe, a także pożyczki w łącznej wysokości 267,5 mln USD na modernizację systemu metra w Meksyku i 107,6 mln USD na poprawę portów w Kenii. Według Francuskiej Agencji Rozwoju każdy projekt był później anulowany bez żadnych pieniędzy. Podobnie Stany Zjednoczone zgłosiły ubezpieczenie w wysokości 7 milionów dolarów na projekt elektrowni wodnej w Afryce Południowej, który nigdy nie został zrealizowany.
Odbiorcy funduszy klimatycznych w USA
Stany Zjednoczone zgłosiły 9,5 miliarda dolarów dotacji, pożyczek i innych wkładów dla krajów rozwijających się w latach 2015-2020.
Francuscy i amerykańscy urzędnicy zaangażowani w raporty ONZ powiedzieli Reuterowi, że dokumentują finansowanie w roku, na który zostały przeznaczone, i nie przeglądają raportów, aby je poprawić. Nie ma przepisów, które zobowiązują ich do tego.
Zdecydowanie największym graczem w finansowaniu klimatu jest Japonia. Według przeglądu Reutera pożyczył co najmniej 9 miliardów dolarów na projekty, które nadal będą opierać się na paliwach kopalnych. Przynajmniej niektóre z tych projektów zwiększają emisje zamiast je redukować, w tym nową elektrownię węglową o mocy 1200 megawatów, którą japońskie firmy budują na Matarbari, wyspie u południowo-wschodniego wybrzeża Bangladeszu. Japonia pożyczyła Bangladeszowi co najmniej 2,4 miliarda dolarów na finansowanie klimatu dla elektrowni i oczekuje się, że zostanie ona uruchomiona w 2024 roku.
Źródła finansowania klimatu w Bangladeszu
Bogate kraje przekazały Bangladeszowi pożyczki, dotacje i inne datki w wysokości 9 miliardów dolarów w latach 2015-2020 w ramach zobowiązania do pomocy krajom rozwijającym się w redukcji emisji i zarządzaniu skutkami zmian klimatu. Obejmuje to 2,4 miliarda dolarów pożyczek z Japonii na budowę nowej elektrowni węglowej.
Kiedy ponad dziesięć lat temu Japonia pomogła Bangladeszowi zaplanować projekt Matarbari, system energetyczny Bangladeszu doświadczał dziennego niedoboru mocy wynoszącego 2000 megawatów, czyli ponad jedną trzecią zapotrzebowania. Prowadziło to do długich i częstych przerw w dostawie prądu, które wywoływały protesty i hamowały wzrost gospodarczy. Mohammad Hussain, szef Power Cell, oddziału Ministerstwa Energii Bangladeszu, powiedział, że nowa elektrownia pomoże wyeliminować stały niedobór energii, który prowadzi do planowanych przerw w dostawie prądu.
Zgodnie z dokumentami Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA), która pomogła zaplanować i sfinansować projekt, elektrownia co roku doda do atmosfery 6,8 miliona ton dwutlenku węgla. To więcej niż miasto San Francisco zgłosiło emisje za cały 2019 rok.
Sachiko Takeda, rzeczniczka Japan International Cooperation Agency, powiedziała, że Japonia postrzega Matarbari jako projekt zmian klimatu, ponieważ wykorzystuje japońską technologię, która generuje więcej energii przy mniejszej ilości węgla, co skutkuje niższymi emisjami niż energia konwencjonalna. Dokumenty JICA opisujące projekt mówią, że Matarbari będzie emitować około 400 000 ton emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie w porównaniu z typową elektrownią tej wielkości.
Takeda powiedział, że japońskie ministerstwo spraw zagranicznych, a nie JICA, jest odpowiedzialne za składanie sprawozdań ONZ na temat finansowania działań związanych ze zmianą klimatu.
Hiroshi Onuma, starszy zastępca dyrektora Departamentu Zmian Klimatu japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział, że Japonia prowadzi kalkulacje redukcji emisji dla projektów, a zespół z MSZ ocenia projekty przed podjęciem decyzji o ich zgłoszeniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako fundusze klimatyczne. Odmówił wyjaśnienia, dlaczego Japonia uważa elektrownię węglową za projekt klimatyczny.
Finansowanie dużych projektów, takich jak Matarbari, pomogło Japonii zdobyć pozycję największego podmiotu finansującego finansowanie klimatu. W latach 2015-2020 przekazała dotacje, pożyczki i inwestycje kapitałowe w wysokości 59 miliardów dolarów i zamierza kontynuować finansowanie na podobnym poziomie do 2025 roku. To o 14 miliardów dolarów więcej niż Niemcy, które są drugim co do wielkości podmiotem finansującym zgłaszanym w tym samym okresie.
„To zobowiązanie wyróżnia się na tle innych krajów rozwiniętych jako znacząca kwota” – stwierdziło japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie prasowym z czerwca 2021 r. „Japonia będzie nadal przewodzić globalnym wysiłkom na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym”.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.