Źródła podają, że Izrael odkłada plany ataku na Rafah w związku z gorącą debatą na temat reakcji na irański atak


Tel Awiw, Izrael
CNN

Izrael miał podjąć pierwsze kroki w kierunku ataku naziemnego na miasto Rafah w Gazie, ale następnie opóźnił tę kampanię. Atak Iranu w ten weekend Źródła izraelskie powiedziały CNN, że sprawa wywołała gorącą debatę w rządzie wojennym na temat sposobu reakcji.

Dwa źródła izraelskie podały, że izraelskie siły powietrzne rozpoczną zrzucanie ulotek w niektórych częściach Rafah w poniedziałek w ramach przygotowań do ataku naziemnego na najbardziej wysunięte na południe miasto Strefy Gazy, gdzie schroni się ponad milion ludzi.

Plany te zostały tymczasowo wstrzymane po weekendowym ataku odwetowym Iranu, podczas którego wystrzelono w kierunku Izraela ponad 300 pocisków, większość z nich Zostało przechwycone Przez Izrael i jego partnerów.

Jeden z izraelskich urzędników powiedział, że Izrael jest nadal zdeterminowany, aby przeprowadzić ofensywę lądową w Rafah, chociaż termin ewakuacji ludności cywilnej i kolejnej ofensywy lądowej pozostaje w tej chwili niejasny.

Armia izraelska odmówiła komentarza.

Urzędnicy stwierdzili, że Gabinet Wojenny jest nadal zdeterminowany, aby odpowiedzieć na irański atak, ale kiedy zebrał się ponownie w poniedziałkowe popołudnie, jego członkowie w dalszym ciągu debatowali nad terminem i zakresem tej reakcji. Oprócz możliwej reakcji militarnej istnieje również gabinet wojenny Przestudiuj opcje dyplomatyczne Większa izolacja Iranu na arenie światowej.

Izraelski urzędnik potwierdził CNN, że poniedziałkowe spotkanie zakończyło się późnym popołudniem czasu lokalnego, dodając, że nie ma żadnych wstępnych szczegółów na temat omawianych spraw ani decyzji.

Dwóch izraelskich urzędników powiedziało, że Benny Gantz, kluczowy członek gabinetu wojennego, nalegał na szybszą reakcję na irański atak. Premier Benjamin Netanjahu na razie wstrzymuje się z podjęciem decyzji.

Źródła podają, że Gantz uważa, że ​​im dłużej Izrael będzie zwlekał z odpowiedzią na irański atak, tym trudniej będzie zmobilizować międzynarodowe wsparcie dla takiego ataku. Kilka krajów ostrzegło już Izrael przed dalszą eskalacją sytuacji w drodze reakcji militarnej.

READ  W debacie telewizyjnej kandydaci do brytyjskiego premiera kłócą się o obniżki podatków

Rząd Izraela uznaje, że kraj cieszy się obecnie międzynarodowym wsparciem i dobrą wolą swoich sojuszników i nie chce go zaprzepaścić. Jednocześnie rząd zdaje sobie sprawę, że nie może pozwolić, aby pierwszy irański atak na terytorium Izraela pozostał bez odpowiedzi.

Izraelski urzędnik powiedział, że wśród rozważanych opcji wojskowych rząd wojenny rozważa atak na irański obiekt, który wysłałby wiadomość, ale nie spowodowałby ofiar.

Jednak izraelscy urzędnicy zdają sobie sprawę, że będzie to trudne, stąd ciągłe kontrowersje. Termin wydania decyzji pozostaje niejasny.

Netanjahu znajduje się pod presją międzynarodową, aby uspokoić napiętą sytuację po weekendowym ataku przeprowadzonym przez Iran.

Atak nastąpił w odpowiedzi Podejrzewany izraelski nalot Iran zaatakował irański kompleks dyplomatyczny w Syrii na początku tego miesiąca, zabijając co najmniej siedmiu urzędników, w tym Mohammada Rezę Zahediego, najwyższego dowódcę IRGC, i starszego dowódcę Mohammada Hadi Haji Rahimi.

Izraelski urzędnik powiedział, że godzinne posiedzenie gabinetu wojskowego zakończyło się w niedzielę bez podjęcia decyzji co do tego, jak Izrael zareaguje na irański atak.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Netanjahu po weekendowym ataku i wyjaśnił, że Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w żadnych operacjach ofensywnych przeciwko Iranowi, powiedział CNN wyższy rangą urzędnik Białego Domu.

Biden powiedział Netanjahu, że powinien uznać wydarzenia sobotniego wieczoru za „zwycięstwo”, ponieważ irańskie ataki w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem, a zamiast tego… Udowodniony „Niezwykła zdolność Izraela do obrony i pokonania bezprecedensowych ataków”.

Jednak w niedzielę Gantz nalegał na potrzebę „zbudowania sojuszu regionalnego i pobrania ceny od Iranu w sposób i w czasie, który nam odpowiada”.

Izrael i Iran od dawna rywalizują ze sobą, ale napięcie wzrosło w następstwie ataków Hamasu na Izrael, w wyniku których zginęło około 1200 osób. Iran wspiera sieć pełnomocników na całym Bliskim Wschodzie, którzy od czasu ataków wielokrotnie starli się z Izraelem.

READ  Rosyjska dziennikarka Marina Ovsianikova ucieka z aresztu domowego potępia wojnę Putina

Netanjahu podkreślił znaczenie inwazji na Rafah w celu rozbicia pozostałych brygad Hamasu, pomimo ogromnej presji wywieranej przez Stany Zjednoczone, aby zmusić je do zaprzestania wszechstronnego ataku naziemnego.

Przyszłość wojny w Gazie i nadchodzącej ofensywy lądowej w Rafah również uwzględniają dyskusję Rady Wojennej na temat możliwej reakcji na irański atak.

Reakcja militarna grożąca eskalacją konfliktu z Iranem odciągnęłaby uwagę i zasoby wojska od Gazy, gdzie izraelski rząd zobowiązał się do całkowitego pokonania Hamasu.

Mohamed Abed/AFP/Getty Images

W zeszłym tygodniu wysiedlony mężczyzna parzy herbatę w Rafah.

Urzędnicy amerykańscy Powtórz w zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone nie widziały niczego, co przypominałoby kompleksowy plan Izraelczyków dotyczący sposobu przeprowadzenia takiej operacji, obejmującej najpierw przeniesienie większości z szacowanych 1,4 miliona cywilów z Rafah.

Palestyńczycy z różnych części Gazy uciekli do miasta położonego na południu Strefy na początku wojny, aby uciec przed natarciem armii izraelskiej.

Jednak w obliczu zamkniętej granicy egipskiej na południu Palestyńczycy nie mają jasnej drogi ucieczki, z których wielu mieszka w namiotach otaczających miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *