Irański atak na Izrael może być zły dla wojny Rosji na Ukrainie

Sobotni atak Iranu na Izrael jest zły nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale także dla wojny Rosji na Ukrainie, ponieważ pojawiają się nowe linie podziału między Moskwą a Teheranem.

Michelle Kris, starsza badaczka ds. polityki SKRAJ, Amerykański zespół doradców opisuje w komentarzu, jak szerszy konflikt na Bliskim Wschodzie może wpłynąć na Rosję. Komentarz został opublikowany po raz pierwszy Narodowy interes magazyn z 11 kwietnia – na kilka dni przed wystrzeleniem przez Iran 13 kwietnia ponad 300 dronów i rakiet na Izrael.

Artykuł Chrisa nawiązuje do ataku z 1 kwietnia na ambasadę Iranu w Damaszku w Syrii. Izrael nie przyznał się do ataku, ale Iran przyznał się do tego i zapowiedział odwet.

„Moskwa czerpie korzyści z chaosu na Bliskim Wschodzie – odwracając uwagę Zachodu i zasoby od Ukrainy – i może stracić, jeśli konflikt Izrael-Hamas przerodzi się w szerszą wojnę” – napisał Grisé.

Rosja od lat ugruntowuje swoją pozycję militarnego i dyplomatycznego gracza na Bliskim Wschodzie.

Moskwa wykorzystała niestabilność w Syrii Libia Pozycjonowanie się w roli regionalnego gwaranta bezpieczeństwa bez eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jak napisał Kris, nie przyniosłoby tego samego skutku.

Grisé napisał, że było to po części spowodowane zaangażowaniem Moskwy w wojnę na Ukrainie. Partnerstwo Rosji z Iranem pogłębiło się w ciągu ostatnich dwóch lat, w miarę jak rosyjska gospodarka objęta poważnymi sankcjami staje się coraz bardziej izolowana.

Iran jest obecnie ważnym dostawcą sprzętu wojskowego dla Rosji. A Irańska „Flota Duchów” Od początku wojny na Ukrainie Rosja dostarcza ropę na cały świat, ograniczając przychody Moskwy z ropy.

Jeśli jednak Iran zostanie uwikłany w szerszy konflikt, może nie być w stanie zapewnić Rosji takiego samego poziomu wsparcia.

„Szerszy konflikt regionalny, zwłaszcza jeśli wiąże się z bezpośrednim konfliktem między Izraelem a Iranem, ograniczyłby zdolność Iranu do dalszego pełnienia roli dostawcy sprzętu wojskowego dla Rosji” – napisał Kris.

READ  G7 ogłosi na szczycie NATO długoterminowy pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy

Ponadto „Teheran może zwrócić się o dodatkowe wsparcie, jeśli Rosja będzie mniej zdolna do jego zapewnienia” – dodał.

The Kraje Grupy Siedmiu lub G7 Rozważa już dodatkowe sankcje wobec Iranu w następstwie jego ataku na Izrael Polać do Rosji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen oświadczyła w niedzielnym oświadczeniu: „W ścisłej współpracy z naszymi partnerami rozważymy nałożenie dodatkowych sankcji na Iran, zwłaszcza w związku z jego programami dotyczącymi dronów i rakiet”.

Szerszy konflikt bliskowschodni mógłby zwiększyć wpływy Chin w regionie kosztem Moskwy

Chociaż Rosja jest w stanie wojny na Ukrainie, prezydent Władimir Putin pozycjonuje się jako potencjalny pośrednik władzy na Bliskim Wschodzie w obliczu wojny między Izraelem a Hamasem.

Jednak plan Putina może się zawalić, jeśli wojna rozprzestrzeni się regionalnie, ponieważ Pekinowi również zależy na budowaniu pokoju.

„Rosja będzie szczególnie wrażliwa na chińskie próby wkroczenia na jej wpływy na Bliskim Wschodzie” – napisał Kris w swoim komentarzu.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ Pekin był w stanie osiągnąć wyniki do marca 2023 r., tworząc barierę między Arabią Saudyjską a Iranem – dodał Chris.

Ponieważ gospodarka Rosji objęta poważnymi sankcjami jest już zależna od Chin, jeśli Moskwa nadal będzie się trzymał choćby strzępów globalnych wpływów, będzie jeszcze bardziej narażona na kaprysy Pekinu.

A Niedzielny raport, Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wyraziło „głębokie zaniepokojenie” „kolejną niebezpieczną eskalacją” w regionie.

Wzywając do powściągliwości, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że oczekuje od rządów regionalnych „rozwiązania istniejących problemów środkami politycznymi i dyplomatycznymi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *