82-letni ksiądz i 85-letni emerytowany nauczyciel w ramach protestu ekologicznego rozbili walizkę egzemplarzem Magna Carta.

W piątek dwóch ekologów rozbiło szklaną gablotę zawierającą oryginalny egzemplarz Magna Carta w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie, powodując niewielkie uszkodzenia wzmocnionej obudowy, ale pozostawiając historyczny dokument bez szwanku.

Para protestujących z organizacji Just Stop Oil, która wywołała w Wielkiej Brytanii powszechne zakłócenia w kampanii na rzecz położenia kresu uzależnieniu świata od paliw kopalnych, zaatakowała sprawę młotkiem i dłutem.

Materiał wideo został opublikowany w Internecie Obrót silnika. Sue Parfitt, 82 l. i Judy Bruce, 85 l., emerytowana nauczycielka biologii, trzymały w ręku tabliczkę z napisem „Rząd łamie prawo”, zanim dołączyły do ​​miejsca zdarzenia.

Na zdjęciu dostarczonym przez Just Stop Oil w piątek 10 maja 2024 r. dwie aktywistki, Judy Bruce, emerytowana nauczycielka biologii i wielebna Sue Parfitt, trzymają znak po wycelowaniu w osłonę ochronną wokół historycznego dokumentu Magna Carta. Biblioteka Brytyjska w Londynie.

/ AB


Obydwaj wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że ich celem było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane ze zmianami klimatycznymi.

„Magna Carta jest słusznie szanowana, tak ważna dla naszej historii, naszych wolności i naszych praw” – powiedział Parfitt. „Ale jeśli pozwolimy na zakłócenia klimatyczne, nie będzie wolności, żadnego prawa ani praw. Teraz grozi katastrofa”.

Jak poinformowała londyńska policja metropolitalna, dwie osoby zostały aresztowane.

Komitet konserwatorski biblioteki interweniował, aby zapobiec dalszym szkodom w sprawie dotyczącej Magna Carta, uważanej za jeden z dokumentów założycielskich zachodniej demokracji.

Biblioteka poinformowała, że ​​galeria skarbów będzie tymczasowo zamknięta do odwołania.

Jest to najnowsza publiczna demonstracja wandalizmu wobec słynnych dzieł sztuki i miejsc historycznych.

To zdjęcie pochodzące z materiału AFPTV przedstawia dwóch ekologów z grupy „Riposta Alimentaire” (Reakcja na jedzenie) rzucających zupą na obraz „Mona Lisa” Leonarda da Vinci w Luwrze w Paryżu, 28 stycznia 2024 r.

David Kandiniaux/AFPTV/AFP za pośrednictwem Getty Images


W styczniu dwóch działaczy klimatycznych z grupy Food Repost rozlało zupę na szybę chroniącą Mona Lisę w Luwrze w Paryżu. Słynny obraz Leonarda da Vinci stał się celem w 2022 r., kiedy był przebrany za starszą kobietę na wózku inwalidzkim. Na obraz nakłada się ciasto kremowe.

W październiku 2023 roku pięciu działaczy Just Stop Oil zostało aresztowanych w Londynie po szturmie na produkcję Les Miserables na West Endzie. Podczas piosenki „Can You Hear the People Sing” protestujący wyszli na scenę z pomarańczowymi transparentami z napisem „The Show Can’t Go On”. Użyli zamków rowerowych, aby przymocować się do części zestawu. Celem grupy był także kultowy obraz Johannesa Vermeera „Dziewczyna z perłą” w Muzeum Mauritshuis w Hadze w Holandii w październiku 2022 r.

A w 2022 r. dwóch działaczy klimatycznych Rzucił puree ziemniaczane W „Les Meules” Claude’a Moneta, a później w Muzeum w Poczdamie w Niemczech Barberini wsunął się pod obraz. W trakcie zdarzenia obraz nie uległ zniszczeniu.

Działacze klimatyczni wlewają węgiel roślinny do wody Fontanny di Trevi podczas demonstracji przeciwko paliwam kopalnym. Zdjęcie zrobione z mediów społecznościowych 21 maja 2023 r. w Rzymie, Włochy.

Alessandro Benzo/Mapa


W zeszłym roku działacze klimatyczni zamienili wodę w słynnej rzymskiej Fontannie di Trevi na czarno Sprzeciw w branży paliw kopalnych.

READ  Aktualizacja iOS 16.1.2: Znamy każdą nową funkcję iPhone'a i wiemy, jak ją zdobyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *