Pekin
CNN
—
Wszędzie wybuchły protesty Chiny Przez cały weekend setki ludzi, w tym na uniwersytetach iw Szanghaju, skandowały „Xi Jinping, ustąpić! Partia Komunistyczna ustąpić!”. Nastąpił bezprecedensowy sprzeciw wobec drakońskiej i coraz droższej polityki kraju „zero-covid”.
A Zabójczy ogień Dziesięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w kompleksie mieszkalnym w Urumczi, stolicy dalekiego zachodniego regionu Xinjiangu, w czwartek, działając jako katalizator publicznego gniewu, ponieważ środki blokujące opóźniły przybycie strażaków. ofiary.
W największych miastach Chin, od finansowego centrum Szanghaju po stolicę Pekinu, mieszkańcy zebrali się, aby opłakiwać śmierć pożarów Xinjiangu, wypowiadać się przeciwko zerowemu covidowi oraz na rzecz wolności i demokracji. Na dziesiątkach kampusów uniwersyteckich studenci wywieszali protesty lub plakaty protestacyjne. W wielu częściach kraju mieszkańcy zamkniętych dzielnic zburzyli barykady i wyszli na ulice. W Urumczi odbyły się masowe protesty przeciwko blokadzie Piątkowa noc.
Powszechne sceny gniewu i protestu – niektóre z nich rozciągają się do poniedziałku rano – Wyjątkowo rzadkie w Chinach, gdzie rządząca Partia Komunistyczna bezlitośnie tłumi wszelkie sprzeciwy. Jednak trzy lata po wybuchu pandemii wielu zostało zepchniętych na margines rządu Ciągłe użytkowanie Blokady, covidowe testy i kwarantanny – a także coraz bardziej zaostrzająca się cenzura i nieustanne ataki na wolność osobistą.
Wraz z tym w ostatnich miesiącach wzrosły ograniczenia Wstrząsająca seria śmierci Za doprowadzenie sprawy do szczytu obwiniono nadgorliwą policję wprowadzającą ograniczenia.
Gniew doprowadził do znaczących aktów buntu w Szanghaju, gdzie wielu z 25 milionów mieszkańców ma głęboką niechęć do rządowej polityki „zero-covid” po dwumiesięcznej wiosennej blokadzie.
W sobotnią noc setki mieszkańców czuwało przy świecach wzdłuż Urumqi Road, której nazwa pochodzi od miasta, aby opłakiwać ofiary pożarów Xinjiangu, na filmach szeroko rozpowszechnionych w chińskich mediach społecznościowych – natychmiast ocenzurowanych – oraz przez świadka. Rachunek.
Otaczając prowizoryczny pomnik ze świecami, kwiatami i znakami, tłum niósł puste białe kartki – tradycyjnie symboliczny protest przeciwko cenzurze – i skandował „Prawa człowieka, wolność”.
Na kilku filmach widzianych przez CNN można było usłyszeć ludzi krzyczących do chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i Partii Komunistycznej o ustąpienie. „Żadnych testów covidowych, chcemy wolności!” A tłum skandował. i „Bez dyktatury, demokracja!”
Niektóre filmy pokazują ludzi śpiewających hymn narodowy Chin i Międzynarodówkę, sztandar ruchu socjalistycznego, trzymając transparenty protestujące przeciwko wyjątkowo surowym restrykcjom wprowadzonym przez ten kraj w związku z pandemią.
Kolejki policjantów, którzy początkowo obserwowali z zewnątrz, zaczęły przemieszczać się około 3 nad ranem, aby odepchnąć i rozdzielić tłum, wywołując napięte starcia z protestującymi, powiedział świadek.
Świadek powiedział CNN, że po godzinie 4:30 kilku demonstrantów zostało złapanych przez funkcjonariuszy i zabranych za linie policyjne, kilku aresztowano obok prowizorycznego pomnika i załadowano do policyjnego pojazdu. Świadek powiedział, że protest stopniowo zanikał o świcie.
W niedzielne popołudnie setki mieszkańców Szanghaju wróciły na miejsce, aby kontynuować protest pomimo silnej obecności policji i blokad dróg.
Na jednym ze zgromadzeń setki ludzi skandowały „Uwolnić ludzi!” Na nagraniu widać, jak krzyczał. Policja zażądała uwolnienia zatrzymanych demonstrantów.
Tym razem policja przyjęła bardziej zdecydowane podejście, działając szybko i agresywnie, aby dokonać aresztowań i rozproszyć tłum.
Na jednym filmie mężczyzna niosący wiązkę chryzantem przechodzi przez przejście dla pieszych i wygłasza przemówienie, gdy policjant próbuje go zatrzymać.
„Musimy być odważni! Czy składając kwiaty łamię prawo?” – pytał tłum, który krzyczał „Nie!”.
„My, Chińczycy, musimy być odważni!” Powiedział, aby wzbudzić aplauz publiczności. „Wielu z nas zostało wczoraj aresztowanych. Czy są bez pracy lub bez rodziny? Nie lękajmy się!”
Rozwścieczony tłum krzyczał: „Uwolnić go!” Po krzyku mężczyzna zorganizował protest, gdy kilkunastu funkcjonariuszy zabrało go do radiowozu. i rzucił się w stronę pojazdu.
Inne filmy pokazują niepokojące sceny policji popychającej, ciągnącej i bijącej protestujących.
Później wieczorem, po tym jak protestujący został brutalnie odciągnięty, setki ludzi skandowały „trio” na policję, odnosząc się do lokalnych gangów przestępczych, zgodnie z transmisją na żywo.
Do niedzieli wieczorem masowe demonstracje rozprzestrzeniły się na Pekin, Chengdu, Guangzhou i Wuhan, gdzie tysiące mieszkańców wezwało nie tylko do zniesienia ograniczeń Covid, ale, co ważniejsze, do swobód politycznych.
W Pekinie setki młodych ludzi demonstrowało w handlowym centrum miasta do wczesnych godzin porannych w poniedziałek. Niewielki tłum najpierw zebrał się wzdłuż rzeki Liangma dla ofiar pożarów Xinjiangu, rozrósł się i ostatecznie maszerował wzdłuż trzeciej obwodnicy miasta.
Ludzie skandowali przeciwko zerowemu covidowi, wyrażali poparcie dla zatrzymanych protestujących w Szanghaju i wzywali do większych praw obywatelskich. „Chcemy wolności! Chcemy wolności!” skandował tłum pod wiaduktem.
Rozmawiając z Seleną Wang z CNN podczas demonstracji, powiedziała, że była zszokowana widząc, że obecny jest jeden protestujący.
„Każdy sumienny Chińczyk powinien tu być. Nie muszą wyrażać swoich opinii, ale mam nadzieję, że staną z nami” – powiedział.
W południowo-zachodnim mieście Chengdu duże tłumy demonstrowały wzdłuż tętniącego życiem nabrzeża rzeki w popularnej dzielnicy gastronomicznej i handlowej, według protestującego, z którym rozmawiał CNN oraz w filmach krążących w Internecie.
Zgromadzenie, które odbyło się minutą ciszy, aby opłakiwać ofiary pożarów Xinjiangu, później stało się polityczne, gdy tłum powiększył się do setek.
„Opór wobec dyktatury!” Tłum skandował. „Nie chcemy dożywotnich władców. Nie chcemy cesarzy!” W zeszłym miesiącu krzyczeli w słabo zawoalowanej notatce o Xi, który ubiegał się o trzecią kadencję, łamiąc normę.
W południowym mieście Guangzhou setki osób zebrały się na placu publicznym w dzielnicy Haizhou – epicentrum obecnej epidemii Covid-19 w mieście, która jest zablokowana od tygodni.
„Nie chcemy blokad, chcemy wolności! Wolność słowa, wolność prasy, wolność sztuki, wolność przemieszczania się, wolność osobista. Oddaj mi wolność!” Tłum ryknął.
W całych Chinach protesty wybuchły również na kampusach uniwersyteckich – szczególnie drażliwy politycznie dla Partii Komunistycznej, biorąc pod uwagę historię prodemokratycznych protestów prodemokratycznych prowadzonych przez studentów na placu Tiananmen w 1989 roku.
Wczesnym niedzielnym rankiem około 100 studentów zebrało się wokół hasła protestu namalowanego na ścianie prestiżowego Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie. Student powiedział CNN, że kiedy przybyli na miejsce zdarzenia około 1 w nocy, ochroniarze użyli kurtek do zakrycia znaku protestu.
„Powiedz nie blokadzie, tak wolności. „Nie dla testów Covid, tak dla żywności” – czytamy wiadomość nabazgraną czerwoną farbą, nawiązującą do hasła protestu na wiadukcie w Pekinie w październiku, na kilka dni przed kluczowym spotkaniem partii komunistycznej, na którym Xi został zaprzysiężony na trzecią kadencję. moc
„Otwórz oczy i spójrz na świat, dynamiczny zero-covid to kłamstwo” – głosi hasło protestu Uniwersytetu Pekińskiego.
Student powiedział, że ochroniarze pokryli tekst czarną farbą.
Następnie uczniowie zebrali się, by zaśpiewać Międzynarodówkę, zanim zostali rozproszeni przez nauczycieli i ochroniarzy.
Co najmniej dziesiątki studentów z Communication University of China we wschodniej prowincji Jiangsu zebrało się w sobotę wieczorem w Nanjing, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w pożarach Xinjiang. Filmy pokazują uczniów trzymających białe kartki papieru i telefony komórkowe z latarkami.
Na jednym filmie można było usłyszeć urzędnika uniwersyteckiego ostrzegającego studentów: „Zapłacicie za to, co dziś zrobiliście”.
„Ty i kraj się wydarzy”, krzyknął w odpowiedzi student.
Protest kampusu trwał w niedzielę. Na Uniwersytecie Tsinghua, innym elitarnym uniwersytecie w Pekinie, setki studentów zebrały się na placu, aby zaprotestować przeciwko zerowemu covidowi i cenzurze.
Filmy i zdjęcia krążące w mediach społecznościowych pokazują uczniów trzymających białe księgi i krzyczących: „Demokracja i rządy prawa! Wolność wypowiedzi!”
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.