Wielka Brytania zobowiązała się dostarczyć Ukrainie kilkanaście czołgów bojowych, ponieważ nadal walczy z najeźdźcami rosyjskimi.
Moskwa zareagowała gniewnie, mówiąc, że wszystkie jednostki, które Wielka Brytania planuje wysłać, „wypalą się” i nie zrobią nic, aby zmienić wynik trwającej prawie rok wojny.
Ogłoszenie Wielkiej Brytanii prawdopodobnie zwiększy presję na Niemcy, aby zezwoliły na eksport niemieckich czołgów na Ukrainę, ponieważ wiele krajów europejskich czeka na zgodę Berlina.
Oto, co musisz wiedzieć:
Dlaczego Ukraina wzywa czołgi?
Ukraiński rząd wielokrotnie apelował o dodatkowe uzbrojenie – w tym czołgi bojowe – od swoich zachodnich sojuszników, aby wzmocnić swoje wysiłki na rzecz wyparcia sił rosyjskich z kraju.
Do tej pory Ukraina polegała głównie na wariantach radzieckich czołgów T-72.
Czołgi bojowe zaprojektowane przez kraje NATO – takie jak produkowane przez Wielką Brytanię i Niemcy – zapewniłyby siłom Kijowa lepszą ochronę i dokładniejszą siłę ognia.
Nie zapewni to jednak natychmiastowego wzmocnienia zdolności bojowych, ponieważ siły ukraińskie będą musiały zostać przeszkolone do obsługi czołgów dostarczonych przez zachodnich sojuszników, co prawdopodobnie potrwa co najmniej kilka tygodni, jeśli nie dłużej.
Jakie kraje obiecały czołgi?
Wielka Brytania potwierdziła w poniedziałek, że w nadchodzących tygodniach wyśle na Ukrainę 14 swoich czołgów głównych Challenger 2, a także inne zaawansowane wsparcie artyleryjskie.
Wśród innych sojuszników Kijowa Polska wyraziła chęć wysłania niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę w ramach międzynarodowej koalicji, ale wymaga na to zgody Berlina zgodnie z przepisami regulującymi reeksport niemieckiego sprzętu wojskowego.
Finlandia poruszyła również możliwość dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę, ale stwierdziła, że zależy to od przywództwa Niemiec.
Tymczasem Łotwa wezwała sojuszników Kijowa do udzielenia mu „wszelkiego niezbędnego wsparcia”.
Ukraina powinna mieć wszystko [the] Broń potrzebna… by odeprzeć ten atak. Dlatego w miarę możliwości wszystkie czołgi powinny być dostarczane na Ukrainę” – powiedział w poniedziałek Al Jazeera prezydent Łotwy Egils Levits.
Czy w odpowiedzi Zachodu istnieją podziały?
Niemcy do tej pory sprzeciwiały się dostawom czołgów na Ukrainę, twierdząc, że takie jednostki powinny być dostarczane do Kijowa tylko wtedy, gdy istnieje porozumienie między ich głównymi sojusznikami, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.
Reeksport Panter wymaga zgody niemieckiego rządu, więc inne kraje posiadające takie czołgi nie mogą bez nich wysłać ich na Ukrainę.
Stany Zjednoczone eksploatują tysiące czołgów M1 Abrams zbudowanych przez General Dynamics, ale są one postrzegane jako nieodpowiednie dla Ukrainy, ponieważ są napędzane silnikami z turbiną gazową.
Francja, kolejny ważny sojusznik Ukrainy, nie powiedziała, czy jest gotowa dostarczyć Ukrainie którykolwiek ze swoich czołgów Leclerc.
Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą na Ukrainę dziesiątki bojowych pojazdów opancerzonych Bradley, a Niemcy i Francja również zobowiązały się do wysłania pojazdów opancerzonych.
Decyzja w sprawie czołgów Leopard 2 może zapaść w piątek, kiedy sojusznicy Ukrainy mają prowadzić w Niemczech rozmowy w sprawie zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Spotkanie w Ramstein ma miejsce, gdy kanclerz Olaf Scholz staje w obliczu rosnącej presji, aby zezwolić na eksport czołgów Leopard 2.
Wicekanclerz Robert Habeck, którego Ministerstwo Gospodarki odpowiada za zatwierdzanie eksportu broni, powiedział w czwartek, że Berlin nie powinien stawać na drodze państwom, które posiadają takie jednostki i chcą je dostarczać do Kijowa.
Jak zareagowała Rosja?
Kreml powiedział, że czołgi, które Wielka Brytania planuje wysłać na Ukrainę, „spłoną”.
„że oni [the UK] „Używają tego kraju jako narzędzia do osiągnięcia swoich antyrosyjskich celów” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany o ten ruch.
„Te czołgi… spłoną tak samo jak pozostałe” – powiedział, dodając, że nowe dostawy nie zmienią sytuacji na Ukrainie.
Tymczasem prokremlowski prezenter w państwowym kanale telewizyjnym Russia 1 powiedział, że Wielka Brytania „de facto przystąpiła do wojny” poprzez zaopatrywanie jednostek.
„Uważam teraz Wielką Brytanię za uzasadniony cel dla nas” – powiedział Władimir Sołowiew.
Czy czołgi zmienią wojnę?
Podczas gdy siły rosyjskie umacniają swoje pozycje w okupowanych częściach wschodniej i południowej Ukrainy, być może przygotowując się do nowej ofensywy w nadchodzących miesiącach, czołgi zapewnią Ukrainie środki do lepszej obrony i być może osiągnięcia przełomu na polu bitwy.
Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), brytyjskiego think tanku, Powiedział W zeszłym tygodniu potrzebnych było około 100 czołgów, aby miało to „znaczący wpływ na walkę”.
„To uzupełniłoby wyczerpaną flotę czołgów w Kijowie i zwiększyłoby jej możliwości” – powiedział Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych.
Dodała: „Chociażby to było politycznie zauważalne, podanie niewielkiej liczby byłoby w rzeczywistości tylko symbolicznym gestem”.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.