Szwajcarska flaga narodowa wisi na Pałacu Federalnym, budynku szwajcarskiego parlamentu w Bernie w Szwajcarii, w czwartek, 13 grudnia 2018 r. Szwajcarski Bank Narodowy obniżył swoje prognozy inflacji i nie wykazywał chęci rezygnacji z warunków panujących w czasach kryzysu, powołując się na siła franka i rosnące ryzyko globalne. Fotograf: Stefan Wermuth/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images
Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty’ego
Narodowy Bank Szwajcarii podniósł w czwartek swoją referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 1,5%.
Stopa jest czwartą podwyżką z rzędu, a zmiana stopy procentowej jest zgodna z oczekiwaniami analityków.
Powiązane wiadomości inwestycyjne
Bank powiedział, że dodatkowe zacieśnienie monetarne miało na celu przeciwdziałanie „ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej”. W komunikacie prasowym.
Stwierdzono również, że „nie można wykluczyć dalszych podwyżek… w celu zapewnienia stabilności cen w średnim okresie”.
Według nowych prognoz Narodowego Banku Szwajcarii roczna inflacja wyniesie średnio 2,6% w 2023 r. i 2% w 2024 i 2025 r., a do końca 2025 r. inflacja ma osiągnąć 2,1%.
Ostatnia podwyżka stóp procentowych ma miejsce, gdy krajowa inflacja pozostaje znacznie powyżej celu SNB wynoszącego od 0% do 2%.
Inflacja w Szwajcarii wzrosła w lutym do 3,4% rok do roku, Przekroczenie oczekiwań analitykówchociaż ceny konsumpcyjne stanowią tylko ułamek wyższych stawek u europejskich sąsiadów kraju.
Krajowe stopy procentowe po raz pierwszy wyszły z ujemnego terytorium we wrześniu, a szwajcarski bank centralny zaskoczył rynki w czerwcu, podnosząc stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku.
Szwajcarski Bank Narodowy zasugerował, że na horyzoncie mogą pojawić się kolejne podwyżki stóp procentowych, jeśli utrzyma się presja inflacyjna.
„Nie można wykluczyć, że dalsze podwyżki w polityce SNB będą konieczne, aby zapewnić stabilność cen w średnim okresie” – napisano w komunikacie prasowym banku centralnego z grudnia.
Dodał, że „aby zapewnić odpowiednie warunki monetarne, SNB jest również gotowy do aktywności na rynku walutowym, jeśli zajdzie taka potrzeba”.
Szwajcarski Bank Narodowy znalazł się w centrum uwagi całego świata w zeszłym tygodniu po tym, jak zgodził się pożyczyć oblężonemu pożyczkodawcy Credit Suisse do 50 miliardów franków szwajcarskich (53,68 miliarda dolarów). Akcje banku spadły po informacji, że jego największy inwestor, Narodowy Bank Arabii Saudyjskiej, nie udzieli większej pomocy finansowej.
Wynikająca z tego linia ratunkowa płynności i przejęcie UBS nastąpiły po burzliwej serii skandali i strat Credit Suisse.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.