Etiopia podpisuje umowę na wykorzystanie portu w Somalilandzie nad Morzem Czerwonym | Aktualności

Umowa umożliwi temu śródlądowemu krajowi korzystanie z portu Berbera.

Etiopia podpisała wstępne porozumienie z separatystycznym regionem Somalilandu na korzystanie z portu Berbera nad Morzem Czerwonym, podało biuro premiera Etiopii Abiy Ahmeda.

Kraj Rogu Afryki w większości swojego handlu morskiego opiera się obecnie na sąsiednim Dżibuti.

Etiopia została odizolowana od wybrzeża po oddzieleniu Erytrei od Addis Abeby i oficjalnie ogłosiła niepodległość w 1993 r., po wojnie trwającej trzydzieści lat.

„Uzgodniono to już z naszymi braćmi w Somalilandzie i zawarto protokół ustaleń [memorandum of understanding] „Podpisanie miało miejsce dzisiaj” – powiedział Abiy w poniedziałek podczas ceremonii podpisania umowy z prezydentem Somalilandu Musą Bihi Abdim w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Biuro Abiy określiło porozumienie jako „historyczne” i dodało, że „utoruje drogę do realizacji aspiracji Etiopii dotyczących zabezpieczenia dostępu do morza i dywersyfikacji dostępu do portów morskich”.

„Wzmacnia także ich bezpieczeństwo, partnerstwo gospodarcze i polityczne” – napisała Kancelaria Premiera w poście na X.

Porozumienie następuje kilka miesięcy po tym, jak Abiy stwierdził, że kraj powinien dochodzić swojego prawa dostępu do Morza Czerwonego, co budzi obawy regionalne.

Abdi powiedział, że w ramach porozumienia Etiopia będzie pierwszym krajem, który w odpowiednim czasie uzna Somaliland za niepodległe państwo.

Redwan Hussein, doradca Abiy Ahmeda ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że porozumienie toruje drogę Etiopii do prowadzenia komercyjnych operacji morskich w regionie, zapewniając jej dostęp do dzierżawionej bazy wojskowej na Morzu Czerwonym.

Somaliland obejmie także udziały w państwowych liniach lotniczych Ethiopian Airlines – powiedział Hussein, nie podając szczegółów.

Somaliland nie zyskał szerokiego uznania międzynarodowego pomimo ogłoszenia autonomii Somalii w 1991 r. Somalia twierdzi, że Somaliland jest częścią jej terytorium.

READ  Szef ONZ wzywa do „ogromnej” pomocy, ponieważ Pakistan szacuje straty powodziowe na 30 miliardów dolarów

Somalijska państwowa agencja medialna (Sona) poinformowała w zeszłym tygodniu, że po działaniach mediacyjnych prowadzonych przez Dżibuti Somalia i Somaliland zgodziły się wznowić rozmowy mające na celu rozwiązanie ich sporów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *