Etiopia podpisuje umowę na wykorzystanie portu w Somalilandzie nad Morzem Czerwonym | Aktualności

Umowa umożliwi temu śródlądowemu krajowi korzystanie z portu Berbera.

Etiopia podpisała wstępne porozumienie z separatystycznym regionem Somalilandu na korzystanie z portu Berbera nad Morzem Czerwonym, podało biuro premiera Etiopii Abiy Ahmeda.

Kraj Rogu Afryki w większości swojego handlu morskiego opiera się obecnie na sąsiednim Dżibuti.

Etiopia została odizolowana od wybrzeża po oddzieleniu Erytrei od Addis Abeby i oficjalnie ogłosiła niepodległość w 1993 r., po wojnie trwającej trzydzieści lat.

„Uzgodniono to już z naszymi braćmi w Somalilandzie i zawarto protokół ustaleń [memorandum of understanding] „Podpisanie miało miejsce dzisiaj” – powiedział Abiy w poniedziałek podczas ceremonii podpisania umowy z prezydentem Somalilandu Musą Bihi Abdim w stolicy Etiopii, Addis Abebie.

Biuro Abiy określiło porozumienie jako „historyczne” i dodało, że „utoruje drogę do realizacji aspiracji Etiopii dotyczących zabezpieczenia dostępu do morza i dywersyfikacji dostępu do portów morskich”.

„Wzmacnia także ich bezpieczeństwo, partnerstwo gospodarcze i polityczne” – napisała Kancelaria Premiera w poście na X.

Porozumienie następuje kilka miesięcy po tym, jak Abiy stwierdził, że kraj powinien dochodzić swojego prawa dostępu do Morza Czerwonego, co budzi obawy regionalne.

Abdi powiedział, że w ramach porozumienia Etiopia będzie pierwszym krajem, który w odpowiednim czasie uzna Somaliland za niepodległe państwo.

Redwan Hussein, doradca Abiy Ahmeda ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że porozumienie toruje drogę Etiopii do prowadzenia komercyjnych operacji morskich w regionie, zapewniając jej dostęp do dzierżawionej bazy wojskowej na Morzu Czerwonym.

Somaliland obejmie także udziały w państwowych liniach lotniczych Ethiopian Airlines – powiedział Hussein, nie podając szczegółów.

Somaliland nie zyskał szerokiego uznania międzynarodowego pomimo ogłoszenia autonomii Somalii w 1991 r. Somalia twierdzi, że Somaliland jest częścią jej terytorium.

READ  Protesty Muzeum Klimatu wywołują kontrowersje wokół taktyki aktywizmu

Somalijska państwowa agencja medialna (Sona) poinformowała w zeszłym tygodniu, że po działaniach mediacyjnych prowadzonych przez Dżibuti Somalia i Somaliland zgodziły się wznowić rozmowy mające na celu rozwiązanie ich sporów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *