Szwajcarska firma produkująca zegarki Swatch pozwała Malezję o konfiskatę zegarków Pride

KUALA LUMPUR (Reuters) – szwajcarski producent zegarków Swatch pozwał rząd Malezji za konfiskatę zegarków tęczowych, które świętują prawa LGBTQ, w akcie, który według firmy zaszkodził jej reputacji.

Homoseksualizm jest przestępstwem w Malezji z większością muzułmańską, a organizacje praw człowieka ostrzegają przed rosnącą w tym kraju nietolerancją wobec społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer (LGBTQ).

Minister spraw wewnętrznych Malezji powiedział, że w maju władze Malezji skonfiskowały zegarki z kolekcji „Pride” firmy Swatch z powodu obecności na nich liter „LGBTQ”.

W dokumentach sądowych, do których dotarł Reuters, Swatch powiedział, że urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych „nielegalnie” przejęli 172 zegarki z 16 punktów sprzedaży. Pozew, który został złożony 24 czerwca w Sądzie Najwyższym w Kuala Lumpur, został zgłoszony w poniedziałek przez Malay Mail, malezyjski serwis informacyjny.

„Bez wątpienia zajęte zegarki nie były w żaden sposób w stanie spowodować zakłócenia porządku publicznego lub moralności ani naruszenia prawa” – powiedział Swatch w pozwie.

Firma stwierdziła, że ​​zawiadomienia o przepadku wysłane do Swatch opisywały zegarki jako zawierające lub promujące elementy praw LGBTQ i potencjalnie naruszające malezyjskie prawo.

Swatch powiedział, że większość przechwyconych zegarków, których łączna wartość detaliczna wyniosła 64 795 ringgitów (14 250,05 USD), nie miała napisu „LGBTQ”.

Swatch domaga się odszkodowania i zwrotu zegarków, twierdząc, że po konfiskacie jego zdolność do prowadzenia interesów w kraju została „znacząco zagrożona”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Malezji nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Sprawa ma zostać rozpatrzona przez Sąd Najwyższy w Kuala Lumpur 20 lipca.

Malezja więziła lub chłostała ludzi za homoseksualizm. W zeszłym roku 18 osób zostało aresztowanych na imprezie z okazji Halloween, w której uczestniczyli członkowie społeczności LGBT.

Konfiskata i proces sądowy mają miejsce przed kluczowymi wyborami regionalnymi, w których Postępowy Sojusz premiera Anwara Ibrahima zmierzy się z w większości konserwatywną malezyjską koalicją etniczną.

READ  W Strefie Gazy obowiązuje rozejm, a Palestyńczycy protestują przeciwko śmierci głodówki | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

W okresie poprzedzającym wybory krytycy ponownie oskarżyli Anwara o to, że nie robi wystarczająco dużo, by chronić prawa muzułmanów w wieloetnicznej i wieloreligijnej Malezji.

Anwar był więziony za sodomię i korupcję przez prawie dekadę, zaprzeczył zarzutom i powiedział, że były motywowane politycznie.

Państwowe media podały, że premier wielokrotnie powtarzał w tym miesiącu, że jego rząd będzie przestrzegał zasad islamu. Powiedział również, że jego administracja nie uzna praw osób LGBT.

(1 $ = 4,5470 ringgitów)

Raport z A. Ananthalakshmi i Rosanna Latif; Montaż autorstwa Kanupriya Kapoor

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *