Ogólnokrajowe protesty we Francji po podwojeniu przez Macrona rachunku emerytalnego

PARYŻ, 23 marca (Reuters) – W czwartek doszło do utrudnień w kursowaniu pociągów, zamknięto niektóre szkoły, a na ulicach Francji piętrzyły się stosy śmieci, będące częścią dziewiątego dnia ogólnokrajowych strajków w proteście przeciwko niepopularnemu projektowi ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego.

Gazeta Le Parisien poinformowała, że ​​protestujący wcześnie rano zablokowali autostradę w pobliżu Tuluzy w południowo-zachodniej Francji oraz dworzec autobusowy położony dalej na zachód w Rennes. W ciągu dnia zaplanowane są wiece protestacyjne w całym kraju.

Prezydent Emmanuel Macron powiedział w środę, że ustawa – którą jego rząd przeszedł przez parlament bez głosowania w zeszłym tygodniu – wejdzie w życie do końca roku, pomimo narastającego gniewu w całym kraju.

„Najlepszą odpowiedzią, jaką możemy dać prezydentowi, jest to, że miliony ludzi strajkują i wychodzą na ulice” – powiedział Felipe Martinez, który przewodzi bojowemu związkowi CGT.

Protesty przeciwko zmianom w polityce, które podnoszą dwuletni wiek emerytalny do 64 lat i przyspieszają wydłużenie okresu przepracowywania pełnej emerytury, od stycznia przyciągają tłumy na organizowane przez związkowców wiece.

Większość protestów przebiegała pokojowo, ale gniew nasilił się, odkąd rząd przepchnął ustawę przez parlament bez głosowania w zeszłym tygodniu.

W ciągu ostatnich siedmiu nocy w Paryżu i innych miastach odbyły się spontaniczne demonstracje z płonącymi koszami na śmieci i starciami z policją.

Związki zawodowe powiedziały, że czwartek strajków i protestów przyciągnie ogromne tłumy przeciwko temu, co nazwali „pogardą” i „kłamstwami” Macrona.

Laurent Berger, prezes największego francuskiego związku zawodowego, umiarkowanego CFDT, powiedział telewizji BFM, że rząd powinien wycofać ustawę emerytalną.

Ostatnia fala protestów stanowi najpoważniejsze wyzwanie dla władzy prezydenta od czasu rewolucji „żółtych kamizelek” cztery lata temu. Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Francuzów sprzeciwia się ustawie emerytalnej, jak również decyzji rządu o przepuszczeniu jej przez parlament bez głosowania.

READ  Polska otrzymuje pierwsze czołgi Abrams ze Stanów Zjednoczonych

Minister pracy Olivier Dussopp powiedział, że rząd nie zaprzecza napięciom, ale chce iść do przodu.

„Trwa spór o wiek emerytalny. Z drugiej strony jest wiele tematów, które pozwalają na odnowienie dialogu” – powiedział, m.in. jak firmy dzielą się zyskami z pracownikami.

„Wszystko będzie się działo stopniowo” – powiedział.

Dostawy energii elektrycznej spadły w czwartek w ramach trwających strajków w Strip.

Rząd odnowił zamówienie, zobowiązując niektórych pracowników do powrotu do pracy w bazie paliw Fos-sur-Mer w południowej Francji w celu zabezpieczenia dostaw benzyny dla regionu.

(Reportaż Dominica Vidalona, ​​Forresta Crellina, Johna Irisha, Ingrid Melander, Sudeepa Kar-Gupty; montaż autorstwa Davida Gregorio i Christiny Fincher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *