Biden zakazuje importu rosyjskiej ropy i gazu do USA, celując w „główną arterię” rosyjskiej gospodarki

Waszyngton – Prezydent Biden ogłosił we wtorek a Amerykański zakaz importu rosyjskiej ropy i gazu nad krajem Inwazja na Ukrainęcelując w główne źródło dochodów rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, gdy rosyjskie siły nadal bombardują ukraińskie miasta.

„Dzisiaj ogłaszam, że Stany Zjednoczone celują w główną arterię rosyjskiej gospodarki” – powiedział prezydent. „Zakazujemy wszelkiego importu rosyjskiej ropy i gazu. Oznacza to, że rosyjska ropa nie zostanie przyjęta w amerykańskich portach, a naród amerykański zada kolejny potężny cios machinie wojennej Putina”.


Raport specjalny: Biden ogłasza amerykański zakaz importu całej rosyjskiej energii

19:33

Źródła poinformowały CBS News przed ogłoszeniem, że zakaz dotyczy również rosyjskiego węgla. chodź ten krok Ceny gazu wzrosły do ​​rekordowego poziomu W następstwie rosyjskiej inwazji, pomimo amerykańskich wysiłków, aby uwolnić rezerwy ropy i zwiększyć podaż. Biden powiedział, że decyzja została podjęta w ścisłej konsultacji z sojusznikami i partnerami w Europie, ale przyznał, że niektórzy sojusznicy „mogą nie być w stanie do nas dołączyć”.

Zjednoczone Królestwo Powiedział Rozpocznie on stopniowe wycofywanie importu rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych, aby do końca 2022 r. usunąć je z rynków brytyjskich. Francuski urzędnik powiedział, że Unia Europejska, która w większym stopniu opiera się na rosyjskiej energii, nie powinna się przyłączyć. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania

W grudniu rosyjska ropa stanowiła mniej niż 5% całkowitego importu ropy do USA, według Departament EnergiiTo sprawia, że ​​Stany Zjednoczone są mniej zależne od rosyjskiej energii niż ich europejscy odpowiednicy. Jednak analitycy mają oczekiwać Zakaz importu z Rosji może spowodować wzrost cen ropy do nowych rekordowych poziomów. Biden powiedział, że Amerykanie powinni spodziewać się wyższych cen na pompie, ponieważ rosyjska inwazja nadal obciąża światowe rynki energii.

„Dzisiejsza decyzja nie jest bez kosztów w domu” – powiedział Biden we wtorek. „Wojna Putina już szkodzi Amerykanom przy dystrybutorze. Odkąd Putin rozpoczął zbrojenia wojskowe na granicy z Ukrainą, od tego czasu cena dystrybutora gazu w Ameryce wzrosła o 75 centów. Dzięki tej akcji wzrośnie nawet więcej Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zredukować podwyżkę cen Putina u siebie”.

Zapytany później przez dziennikarzy, co zrobiłby z podwyżkami cen gazu, prezydent odpowiedział, że „teraz niewiele może zrobić” i dodał, że wyższe ceny to „wina Rosji”.

Ukraińscy przywódcy zaapelowali do Waszyngtonu i Zachodu o odcięcie rosyjskiego importu energii w ciągu 13 dni, odkąd siły rosyjskie zaczęły atakować Ukrainę. Podobnie, w ostatnich dniach ustawodawcy obu partii zwiększyli presję na administrację, aby zablokowała rosyjską ropę, przygotowując przepisy mające na celu wyegzekwowanie zakazu, jeśli administracja Bidena nie podejmie działań.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała we wtorek rano swoim demokratycznym kolegom, że Izba przystąpi do głosowania nad ustawą, która zakazuje importu rosyjskiej ropy niezależnie od zapowiedzi Bidena, powiedział doradca Demokratów. Dodał, że rzecznik powiedział, że Biały Dom powiedział jej, że ogłosi zakaz na kilka dni, podczas gdy prawodawcy dokonają przeglądu przepisów.

Administracja początkowo niechętnie podejmowała działania przeciwko rosyjskiemu importowi energii, obawiając się wzrostu cen energii. Jednak wysocy urzędnicy zaczęli ostatnio sygnalizować chęć egzekwowania zakazu, a sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedział w poniedziałek, że dyskusje „toczą się zarówno wewnętrznie, jak i z naszymi odpowiednikami i partnerami w Europie i na świecie”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność za przywództwo Stanów Zjednoczonych.

„Wdzięczny za osobiste przywództwo USA i POTUS w biciu serca machiny wojennej Putina i zakazie sprzedaży ropy, gazu i węgla na rynku amerykańskim” – napisał na Twitterze. „Zachęcaj inne państwa i przywódców do pójścia za ich przykładem”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli sankcje karne na Rosję od czasu inwazji, wymierzone w system finansowy kraju i Rosyjskie elityw tym samego Putina.

Rebecca Kaplan i Camilla Schick przyczyniły się do powstania raportu.

READ  Kirill Strimosov: Rosyjski urzędnik zginął w Chersoniu w wypadku samochodowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *