Oszałamiające zdjęcie niedźwiedzia polarnego zasypiającego na lodzie zdobyło nagrodę Fotografa Roku 2023 przyznawaną przez Muzeum Historii Naturalnej, zwracając uwagę na trudną sytuację niedźwiedzi polarnych, których zamarznięte ojczyzny w Arktyce ulegają erozji pod wpływem globalnego klimatu. Zmiany w zastraszającym tempie.
Przejmujące zdjęcie przedstawia niedźwiedzia polarnego skulonego na zboczu góry lodowej u wybrzeży archipelagu Svalbard, wyspy na północ od Norwegii za kołem podbiegunowym.
Jak wynika z komunikatu prasowego Muzeum Historii Naturalnej, Nima Sarekhani, fotograf, który wykonał nagrodzone zdjęcie, spędził trzy dni na poszukiwaniu niedźwiedzi polarnych na statku okrążającym norweskie wyspy, aż natknął się na parę niedźwiedzi. Tej nocy Mały Niedźwiedź znalazł miejsce odpoczynku i odpłynął, tworząc idealną scenę dla portretu Sarykhani.
Zobacz zdjęcie: Fotografka Nima Sarekhani została uznana przez Muzeum Historii Naturalnej za Fotografa Przyrody Roku
„Chociaż zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem, przed jakim stoimy, mam nadzieję, że ten obraz budzi także nadzieję” – stwierdziła Sarikhani w komunikacie prasowym. „Nadal jest czas, aby naprawić bałagan, który narobiliśmy”.
Według Muzeum Historii Naturalnej niedźwiedź uchwycony na zdjęciu jest jednym z około 3000 niedźwiedzi żyjących na Morzu Barentsa, które migrują między Svalbardem a rosyjskimi wyspami arktycznymi.
Niedźwiedzie polarne zamieszkujące Svalbard, jedna z 19 subpopulacji na świecie, stoją w obliczu kryzysu, ponieważ zmiany klimatyczne w dalszym ciągu niszczą ich lodowe siedliska.
Z raportu zamówionego przez centrum wynika, że w ciągu ostatniego półwiecza temperatura na Svalbardzie wzrosła od 5,4 do 9 stopni Fahrenheita, co doprowadziło do przerzedzenia lodu, które jest niezbędne do przetrwania niedźwiedzi polarnych. Norweska Agencja Środowiska W 2019 r. oznacza to, że niedźwiedzie muszą pokonywać dłuższe dystanse i nie mają tak dużego kontaktu z innymi.
Topniejący lód skłania niedźwiedzie do poszukiwania pożywienia na plaży
Todd Atwood, który kieruje programem badań nad niedźwiedziami polarnymi w Centrum Nauki Alaska amerykańskiej Służby Geologicznej, powiedział, że niedźwiedzie polarne reagują na „jednolitą reakcję na zmiany zachodzące w całej Arktyce”. Jednak trwające topnienie lodu ma negatywny wpływ na niektórych mieszkańców.
Atwood stwierdził, że na południowym Morzu Beauforta, gdzie prowadzi badania, niedźwiedzie radzą sobie „stosunkowo słabo” z powodu utraty lodu morskiego na szelfie kontynentalnym.
„Historycznie rzecz biorąc, niedźwiedzie te spędzały większość roku na lodzie morskim” – powiedział Atwood. „Teraz ponad 30% populacji nauczyło się, jak przychodzić na plażę latem i jesienią”.
Atwood twierdzi, że ponieważ na lądzie brakuje pożywienia, niedźwiedzie polarne, które muszą udać się na ląd, często znajdują się w „fizjologicznym stanie stresu żywieniowego”, co może przyciągnąć je do obszarów zamieszkałych przez większą liczbę ludzi.
Atwood twierdzi, że samice niedźwiedzi mogą mieć również problemy z bezpiecznym urodzeniem młodych, jeśli nie są w stanie nakarmić ich na tyle, aby utrzymać odpowiednią masę ciała.
więcej: Gdzie żyją niedźwiedzie polarne? Dowiedz się więcej o siedlisku niedźwiedzia arktycznego.
Niedźwiedzie polarne stają w obliczu kryzysu w miarę ocieplania się klimatu
Wydano badanie We wrześniu ubiegłego roku ujawniono skalę niszczycielskiego wpływu zmiany klimatu na populacje niedźwiedzi polarnych. Po raz pierwszy naukowcy bezpośrednio powiązali emisję gazów cieplarnianych z ich wpływem na przeżycie młodych niedźwiedzi polarnych.
„Od dziesięcioleci wiemy, że ciągłe ocieplenie i utrata lodu morskiego mogą ostatecznie doprowadzić jedynie do spadku rozmieszczenia i liczebności niedźwiedzi polarnych” – stwierdził Stephen Amstrup z Polar Bear International, główny autor badania, w raporcie zatytułowanym „ Od dziesięcioleci wiemy, że ciągłe ocieplenie i utrata lodu morskiego mogą ostatecznie doprowadzić jedynie do spadku rozmieszczenia i liczebności niedźwiedzi polarnych”. komunikat prasowy. „Ale do tej pory nie potrafiliśmy rozróżnić wpływu gazów cieplarnianych emitowanych w wyniku określonych działań od skutków historycznych skumulowanych emisji”.
Naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, uważają, że ich praca może zapewnić decydentom ramy naukowe umożliwiające wzmocnienie ustawy o gatunkach zagrożonych w celu zwiększenia ochrony niedźwiedzi polarnych.
Według Departamentu Spraw Wewnętrznych USA nowe projekty dotyczące paliw kopalnych i odwiertów należy oceniać niezależnie od historycznych emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy są przekonani, że badanie może pomóc rządowi federalnemu Stanów Zjednoczonych rozważyć wpływ projektów związanych z paliwami kopalnymi na niedźwiedzie polarne podczas oceny propozycji projektów.
Poprzednie badanie przeprowadzone pod kierunkiem Amstrup, opublikowane w 2020 r., wykazało, że niedźwiedziom polarnym grozi wyginięcie do końca stulecia, jeśli nie zostaną podjęte działania ograniczające zmiany klimatyczne. Niedźwiedzie polarne były pierwszym gatunkiem znajdującym się na liście gatunków zagrożonych na mocy ustawy o gatunkach zagrożonych z powodu globalnego ocieplenia.
Naukowcy zbadali związek między topnieniem lodu a okresami, w których niedźwiedzie zmuszane są do postu. Im dłużej niedźwiedzie nie mogą jeść, tym większe jest ryzyko pogorszenia kondycji ciała, reprodukcji i przeżycia.
Amstrup wyraził nadzieję, że tę samą metodologię można zastosować w przyszłości, aby pomóc naukowcom chronić inne populacje dzikich zwierząt, nazywając badanie „najważniejszym artykułem w mojej karierze”.
Atwood stwierdziła, że sytuacja niedźwiedzi polarnych nie jest beznadziejna, jeśli w porę ograniczy się szkody spowodowane emisją paliw kopalnych.
„Nadal istnieje możliwość ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, co pozwoliłoby zachować siedliska niedźwiedzi polarnych i utrzymać populacje niedźwiedzi polarnych” – stwierdził.
„Guru Internetu. Przedsiębiorca. Znawca muzyki. Przyjazny ewangelista kawy”.