Sąd nakazuje Holandii zaprzestanie dostaw części do myśliwców do Izraela Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Trybunał zauważył, że istniało wyraźne ryzyko, że części zostaną wykorzystane do „poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Holenderski sąd nakazał rządowi zaprzestanie dostaw części zamiennych do myśliwców F-35 używanych przez Izrael podczas bombardowań Strefy Gazy.

W poniedziałkowym orzeczeniu Sądu Apelacyjnego stwierdzono, że istnieje „wyraźne ryzyko”, że części eksportowane przez Holandię zostaną wykorzystane do „poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Trybunał stwierdził, że możliwe jest, że Izrael użył swoich samolotów F-35 w atakach na Gazę, co spowodowało niedopuszczalne straty wśród ludności cywilnej. Odrzucił argument państwa holenderskiego, jakoby nie musiało ono przeprowadzać nowego badania pozwolenia na wywóz.

Orzeczenie to zostało wydane po apelacji złożonej przez Amnesty International i Oxfam od zeszłorocznej decyzji sądu niższej instancji, w której odrzucono ich argument, że dostawy części przyczyniły się do „rzekomego przyczynienia się do powszechnych i poważnych naruszeń prawa humanitarnego przez Izrael w Gazie”.

Organizacje praw człowieka oskarżyły rząd o współudział w zbrodniach wojennych poprzez kontynuowanie wydawania więźniów.

W grudniu sąd oddalił pozew. Powiedziała, że ​​rząd cieszy się dużą swobodą w ocenie kwestii politycznych związanych z eksportem broni.

Demonstranci niosą flagi podczas protestu przed budynkiem sądu
Demonstranci niosą flagi podczas protestu przed budynkiem sądu w związku ze sprawą grup praw człowieka, które chcą uniemożliwić rządowi holenderskiemu eksport części samolotów F-35 do Izraela, Haga, Holandia, 12 lutego 2024 r. [Piroschka van de Wouw/Reuters]

Jednak Sąd Apelacyjny odrzucił to, stwierdzając, że obawy polityczne i gospodarcze nie przeważają nad wyraźnym ryzykiem naruszenia prawa wojennego.

Zamiast tego sąd apelacyjny nakazał rządowi zablokowanie w ciągu siedmiu dni całego eksportu części myśliwców do Izraela.

„Nie można zaprzeczyć, że istnieje wyraźne ryzyko, że wyeksportowane części do F-35 zostaną wykorzystane do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego” – stwierdził sędzia Bass Boyle w swoim orzeczeniu, wywołując wiwaty wielu osób na sali sądowej.

Izrael wielokrotnie zaprzeczał zarzutom dotyczącym zbrodni wojennych popełnionych podczas operacji wojskowej w Strefie Gazy. Jednak w styczniu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wezwał Izrael do zachowania czujności wobec wszelkich działań w Strefie, które mogłyby stanowić ludobójstwo.

READ  Amerykańskie ataki powietrzne na Bliskim Wschodzie w związku z trwającą wojną między Izraelem a Hamasem

Ministerstwo zdrowia kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy poinformowało w poniedziałek, że w czasie wojny w oblężonej enklawie zginęło co najmniej 28 340 osób, w tym 164 w ciągu ostatnich 24 godzin.

Od czasu rozpoczęcia działań wojennych 7 października po tym, jak Hamas zabił około 1100 osób i pojmał około 240 osób w ataku na Izrael, łącznie 67 984 osób zostało rannych.


Władze holenderskie stwierdziły w zeszłym roku, że nie jest jasne, czy mają uprawnienia do ingerencji w operacje ekstradycyjne.

W Holandii znajduje się jeden z kilku regionalnych magazynów, za pośrednictwem których na żądanie produkowane w Ameryce części do samolotów są dystrybuowane do krajów. Holenderski zakład dostarczył Izraelowi co najmniej jedną dostawę od początku wojny.

Prawnicy rządowi argumentowali również, że Izrael mógłby z łatwością kupić części zamienne do swoich samolotów F-35 gdzie indziej, gdyby holenderski zakład ich nie dostarczył.

Władze holenderskie mogą odwołać się od wyroku sądu nakazującego rządowi wstrzymanie eksportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *